Kuinka käy kun traktorin tankissa on noin puolitankkia polttoainetta kesälaatua ja jos täytän sen talvilaadulla niin paraneeko pakkasenkestävyys.
Kesä/Talvi
Julius
61376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kumpikin polttoaine on lämpöistä muuten se ei kunnolla sekoitu,suosittelen myös kepin kanssa sekoittamista.T:mf-35
Polttoainetankissa oleva kesälaatuinen polttoöljy ei sekoituksessa mihinkään häviä, joten sen sisältämät ainesosat tukkivat pakkasella suodattimet. Vanha ja hyvin toimiva konsti on laittaa tankkiin bensiiniä liuottamaan parafiinin/tai mitä se nyt onkaan. Itse uskallan laittaa bensiiniä muutaman prosentin tilavuudesta. Maksimimäärää en tiedä, jonka traktorin moottori kestää hyvin.
10% bensaa naftaan/löpöön on täällä ollut jo vuosikymmeniä käytössä(napapiirin pohjoispuoli).T:mf-35
Tuo bensa sitten ei ole kovin suositeltavaa jakajapumppulla varustetuissa moottoreissa, joissa polttoaine voitelee pumppua.
Kesä- ja talvilaatu sekoittuvat muistaakseni noin 10 asteen lämpöisinä. Jos omistaa Valmet/Valtra-traktorin voi kyllä ajella kesät talvet kesälaadulla, jos vaan on traktori katon alla yöt.Itse olen ajanut vuosikausia valluilla kesälaadulla. Vallussa on suuriläpimittaiset polttoaineputket, runkotankki ja sopivat suodattimet, jotka eivät ole niin kronkeleita lämpötiloille, tehty siis Suomen oloihin.
Minulla on samanlainen traktori ja joka syksy olen kesälaadun päälle laittanut talvilaatua.
Hyvin on pelannut -15 asti ,kylmemmällä en ole käyttänyt.Seassa on ollut diissel veden poistajaa.
Kesäpolttoöljy menee -15:sta vielä ihan ilman pelkäämistä, mutta kylmemmällä saattaa tulla ongelmia. Kesädieselillä on joskus jouduttu ajamaan -17 pakkasilla ja sekin onnistui. Valitettavasti sekoittaminen ei onnistu.