Vanhat talot haisevat aina

uutisoinneissa potas

Koska niissä on asuttu vuosikymmeniä, niin ruuanlaitosta, pesuaineista, käytetyistä tuoksuista yms. jää aina hajuja pintamateriaaleihin, koska niissä taloissa ei ole ollut ilmastointia, joka olisi vienyt hajut heti niiden muodostuessa ulos. Monissa ei ole ollut koko aikaa edes alkeellista liesituuletinta, puhumattakaan paremmista laitteista.

Siis uutisotsikoissa esitetty väittämä, ettei vanha talo haise millekään, on potaskaa. Eritoten talot joissa on vanhaa tapettia, puuta ja pinkopahvia seinissä ja katoissa ehkä vielä jotain vanhaa huokoista levyä, haisevat varmasti eletylle elämälle.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terve sairas

      Se vanhan talon / mummonmökin haju on kylläkin sädesienten ym. mikrobien aineenvaihduntatuotteita. Tosin wanha puukin osaa haista aika tympeälle.

    • Tinttix1

      Makuasia.

      Pintamateriaalit voi vaihtaa jos on tekeväinen ihminen tai ylimääräistä rahaa ulkoistaa kaikki hommat. Itse en haluaisi edes asua talossa, jossa pitäisi tyytyä toisten pintamateriaaliratkaisuihin..
      Me päätettiin aikanaan ostaa talo kultaiselta 50-luvulta. Hinta oli halpa, kiitos riitaisan kuolinpesän. Ei rempattu kokonaan ns.sääntöjen mukaan perinteitä kunnioittaen (yhden huoneen panelit kun sillä perinnemaalilla maalasi ja ulkona kytäten kuivatteli niin se riitti!) mutta uudet purut on seinissä kuten ne levytkin jne. Eikä haise missään muualla kuin pihan, myös kunnostetussa, maakellarissa. Silti rempat mukaan lukien hinta oli edullinen lopulta oman kodin kohdalla.
      Talossa itsessään ei onneksi kellaritiloja ollut, sen verran homekammoinen itsekin satun olemaan..

      Toki jotkut talot voi haistakin mutta ne missä itse käynyt ja oma mukaan lukien eivät "haise".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      81
      6412
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      42
      5496
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4319
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      78
      4188
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      69
      3947
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1327
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      77
      1159
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1145
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      288
      833
    Aihe