Kissan pissa, onko normaalia?

kissanpissat

Minkä kokoinen on kissan normaali pissakökkäre, siis se hiekkakökkäre? lähempänä pingispalloa vai tennispalloa noin niin kuin kuvainnollisesti vaikka olisikin muodoltaan lätty? Meidän kissa pissaa kolme isoa lättyä päivässä, tuota tennispalloluokkaa. Kakkansakin kun on aika kuivaa niin rupesin miettimään ettei vain olisi munuaisissa vikaa. Mitä mieltä olette, olisko tutkimuksen paikka?

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seikkailija vaa

      Meillä tehdään noin tennispallon kokoisia lätäköitä myöskin muutama päivässä, kaikki veriarvot on tutkittu ja on juuri normaalit. Pingispallon kokoisia liruja jos tulee monta päivässä niin kissalla saattaa olla silloin rakossa/munuaisissa vikaa tai voi kärsiä diabeteksesta.

      Kissasi jätökset kuulostavat minun korvaani melko terveille, mutta uloste jos on liian kovaa niin kannattaa enemmänkin miettiä kissan ruokavaliota, kissalle tarkoitettu ruoka auttaa veriarvotkin pysymään hyvänä.
      Kiinteä uloste tosin on hyvä merkki, koska se kertoo siitä että kissan suolisto puhdistuu eikä sinne jää ylimääräistä tavaraa haittaamaan suoliston käytäviä, niin olen ainakin kuullut.

      Kissa kiittää toki veriarvojen tutkimisesta ja muutenkin terveystarkastuksesta, varsinkin jos viimeisestä tutkimuksesta on yli vuosi aikaa.

    • kissanpissat

      Kiitos vastauksesta! Taidanpa tietää miksi kakat vaikuttavat niin pieniltä ja kuivilta, Ollaan syöty raakaa lihaa lähes 100 prosenttisesti entiseen pariin makupalaan verrattuna. Ilmeisesti ulosteesta tulee pienempää ja kuivempaa. Pitäisiköhän raakaruokaan lisätä enemmän vettä? Meidän kissa ei nimittäin juo vettä kuin ehkä hitusen yöllä kukkuessaan. Lopetti aikanaan kun siirryttiin raksuista märkikseen. Vaikka kyllä tuota pissaa tuntuu tulevan:). Olen laittanut ruokaan lusikallisen verran vettä per annos. Ja psylliumia olen ripotellut ihan hitusen raakaruoka-annoksen sekaan. Voisikohan muuta tehdä ruuansulatusta tehostaakseen? Niin, päivittäin tuo kakalla kyllä yleensä käy. No nyt vaihtuikin aihe vähän sivuraiteelle, hups!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2862
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1731
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1585
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe