Ongelmia tiedostoissa.

Onko jonkun haittaohjelman seurausta

Tietokoneelle ilmestyy jatkuvasti uusia kansioita tyyliin:
718980110c59bc843099
664c629391c6fa665436e507ad3226
...
Tiedostoja on sisällä mm. hotfix.exe, sqlcmd,dumpdatastore.dll...
Ja näitä tulee siis joka asemalla myös ulkoiselle kovalevylle.
7107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laita tiedostot Virustotaliin scannattavaksi.

Äänestä
  • Eiköhän oleellisempaa olisi koittaa selvittää MIKSI noita tulee kuin se että onko joku niistä haitallinen. Voisitko joskus koittaa laittaa asiallisia neuvoja ?

    Äänestä

  • Kännimänille kirjoitti:

    Eiköhän oleellisempaa olisi koittaa selvittää MIKSI noita tulee kuin se että onko joku niistä haitallinen. Voisitko joskus koittaa laittaa asiallisia neuvoja ?

    Se että onjo jokin haitallinen.

    Äänestä

Tarkista koneesi haittaohjelmien varalta. Olettaen että asennettuna on kunnollinen torjuntaohjelmisto niin valitse sieltä manuaalinen tarkistus ja tarkistusasetukset mahdollisimman tiukoiksi (eli esim. tarkistetaan kaikki tiedostot). Ja luonnollisesti ensin päivität uusimmat tunnisteet siihen torjuntaohjelmaan.

Äänestä

Muistan, että xp:n päivitykset teki tuollaisia cacheja C:n juureen, ja kun päivitykset oli valmiita, ne piti poistua automaattisesti. Joskus niitä silti näkyi (ehkä käyttäjä keskeytti päivityksen tmv, älä keskeytä päivityksiä/sammuta konetta vaan anna mennä loppuun)

http://superuser.com/questions/132176/random-directories-in-c-that-i-cannot-delete
http://superuser.com/questions/436387/western-digital-1tb-hard-drive-with-randomly-named-folders-that-i-cant-access-o?lq=1

Ulkoiselle levylle näitä ei pitäisi tulla, ellei joku sync/backup tee backupia Cltä sinne.

Kannattaa joka tapauksessa ajaa haittaohjelmatarkistua varmuuden vuoksi.

Äänestä

Windowsin päivityksessä syntyvä väliaikaiskansioita, jotka voi huoletta poistaa.

Äänestä

Suorita cleanmgr.exe siten, että teet myös systeemitietojen putsauksen kyseiselle asemalle. Vanhoista päivityksistä jääneet tauhkat pitäisi silloin hävitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neito20 pulassa kirjoitti:

Onko jonkun haittaohjelman seurausta

Tietokoneelle ilmestyy jatkuvasti uusia kansioita tyyliin:
718980110c59bc843099
664c629391c6fa665436e507ad3226
...
Tiedostoja on sisällä mm. hotfix.exe, sqlcmd,dumpdatastore.dll...
Ja näitä tulee siis joka asemalla myös ulkoiselle kovalevylle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu