Kyllä on taas hienoa katsella miten suomalaiset reagoivat oikeuslaitoksen päätöksiin. Suomen Lakiin pohjautuva instituutti päättää esimerkiksi tässä Kosken jutussa että pojat pitää palauttaa isälle jonka seurauksena alkaa elntää tappouhkauksia ja muuta lokaa. Eikö ihmiset ymmärrä että Laki on laki ja sitä on noudatettava eikä toimita sen pohjalta mikä nyt on periaatteessa oikein. Ei kukaan ole tukemassa jos saan sakot ylinopeudesta vaikka PERIAATTESSA niitä ei pitäisi antaa koska minulla oli kiire töihin. Varmaan oikeudessakin on henkilöitä ketkä haluaisi antaa pojat äidille, mutta tässä maailmassa nyt vain on LAKI, jonka mukaan me elämme.
Herätkää!
Herätkää!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laitettakoon tämän otsikon alle, vaikka sopisi mihin tahansa palstalle. On huvittavaa lukea, kuinka yleisö kirjoittaa siitä, kuinka Suomen oikeuslaitos tekee sitä ja tätä. Tälläkin palstalla joku manailee, että Suomessa isot jutut kestävät aina 2-3 vuotta.
Se, että kirjoituksissa mainitaan Suomi erikseen sisältää implisiittisesti ajatuksen siitä, että jossain muualla olisi paremmin. Jokainen yleissivistyksen omaava tietää, että Yhdysvalloissa oikeusjutut kestävät vielä kauemmin. En myöskään usko, että monikaan on tutustun edes Ruotsin HD:n (Högsta Domstolen) ratkaisuihin niin, että olisi perusteita väittää asioiden olevan paremmin esimerkiksi naapurissa. Aika harva lienee lukenut muiden maiden lehtiä, koska muuten olisi huomannut, että lehdet meuhkaavat oikeudesta samalla tavalla kuin Suomessakin ja yleisö on yhtä tyytymätöntä.
Pointti on se, että missään muualla ei ole sen paremmin kuin täällä, vaikka yleisö haluaa itselleen niin syystä tai toisesta uskotella.
Olen seuraillut tuossa juttua, joka on kestänyt kuusi vuotta, eikä ole kovin iso juttu. Rahasta on kyse ja juristien pitää hankkia leipänsä hinnalla millä hyvänsä. Juttu kestää ja kestää, eikä loppua näy.
Ei ole missään paremmin kuin meillä, sillä ihminen on tuomioita "rustaamassa". On hyvin vähän tuomareita, joilla on oikeudentunto sisimmässään ja päätöksentekokykyä, jotta asianajaja ei pääse tuomiota "rustaamaan".
Häiriöiset kostavat ja missä muualla se paremmin tapahtuisi kuin tuomarin pöydän takaa.