Borderin varpaiden karvoitus

Pampulat tassuissa

Tuntuu vähän tyhmältä kysyä, mutta kysyn kuitenkin. Meidän borderilla kasvaa aivan mielettömät karvatupsut talven tullessa varpaiden yläpuolelle. Niissä on se ongelma, että ne kokoaa etenkin suojasäällä melkoiset "lumikinokset" varpaiden väliin ja päälle. Ulkoillaan koiran kanssa paljon ja jatkuvasti joutuu tekemään "käppipuhalluksia", eli puhaltamaan käppiin, että saa lumipampulat pois tassuista.

Kesällä ne karvat luonnollisesti kuluu, mutta talvella lumessa ne ei kulu, vaikka paljon ulkoillaankin. Ovatko ne koiran suojautumiskeino talvea ja kylmyyttä vastaan? Mä en tiedä, että rohkenenko niitä leikata, jos ne ovat luonnollinen selvitymiskeino talven pakkasille. Jos leikkaan ne ja niitä ei ole tarkoitettu leikattavaksi, niin sehän olisi sama, kuin ihmiseltä otettaisi villasukat pois pakkasella ja jätettäisi vaan ohuet sukat jalkaan. Se ei tunnu oikeudenmukaiselta.

Siis leikkaatteko ne karvat pois tai mitä teette.

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiruli__

      Mulla ei oo itelläni (vielä) koiraa, joten neuvot ei oo omakohtasia kokemuksia, mutta useilla koirilla oon nähny talvella tossuja: http://www.mustijamirri.fi/kauppa/tarkennettu-haku/11/?keywords=tossut&gclid=CLLntraB08QCFWL3wgodnb4Apg

      Kokeile ostaa tuollaiset bortsulles, ainakaan lumi ei pääse sulamatta tassujen väliin paakuiksi. Ja sitten toki jos varpaat vaikuttaa tulehtuneilta (ehkä lumen takia) ja turvotuksen vuoks kerää vielä pahemmin sitä lunta, katsopa tämä artikkeli: http://www.elainlaakari.fi/klinikat/koiraklinikka/koiran-sairauksia-ja-tartuntatauteja/tassutulehdus-eli-furunkuloosi/

      Toivottavasti koirulin tassut tulee kuntoon :)

    • kjhkjhkh

      Mitä turhia hankkimaan koiralle tossuja... siisti varpaanvälit eli leikkaa varpaanvälien ulkopuolelle tursuileva karva pois. Siinä se.

      Niihin muodostuu talvella aina vähän lumipaakkuja, siisti karvat tai ei. Sitten vain nypitään paakut pois ja jatketaan matkaa.

    • panupoikaliini

      Meidän portsarilla hieman siistitään pidemmät karvat lyhehhetään. Anturoiden väliin jää sitten lyhyemmät karvat jotka eivät kerää paakkuja mutta suojaavat hieman. Käytämme myösctassuvahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      48
      3507
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2802
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      40
      2454
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2177
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      431
      1747
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1227
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1123
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      65
      1011
    10. 45
      978
    Aihe