Kone hp8000 win7 näyttö hp la2205wg. Miten päivitän näytönohjaimen. löytyykö netistä jotain sivuja. EN ole koskaan päivittänyt koneita.
Miten päivittää näytönohjain?
hp8000
14169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Näytönohjaimen valmistajan sivuilta.
1) Osta uusi näytönohjain (varmista että se mahtuu koteloosi, ja että virtalähteesi riittää uudelle näyttikselle).
2) Sammuta kone ja avaa se. Ota vanha näytönohjain pois ja laita tilalle uusi.
3) Käynnistä kone, Pistä näyttiksen mukana tullut ajuriromppu koneeseen ja asenna ajurit tai hae valmistajan sivuilta uusimmat ajurit ja softat näyttikseesi.
Tai yksinkertaisemmin sanottuna:
1) Osta uusi näytönohjain (varmista että se mahtuu koteloosi, ja että virtalähteesi riittää uudelle näyttikselle).
2) Seuraa näytönohjaimen mukana tullutta ohjekirjaa.
Siinä siis kaksi vastausta, kummatkin omalla tavallaan oikein. Hämärään jää mitä aloittaja tarkoitti. Ajurien päivitystä vai laitteen päivitystä? Mitä yrität päivittämisellä saavuttaa?
Ei ole oikein kummatkin!
Näytön ohjaimen vaihto uuteen ei ole päivitystä. Se on uuden ohjaimen laittaminen
koneeseen.
Ihme ja kumma kännimänni osasi kerrankin vastata oikein??
Jos kyse on ajurien päivityksestä, niin käytä HP Softpaq Download Manager -nimistä ohjelmaa. ftp://ftp.hp.com/pub/caps-softpaq/HP_SDM_Setup.exe
Tuo ohjelmaa tutkii koneen, ja ehdottaa mitä kaikkia ajureita tarvitsee päivittää. Ohjelma myös asentaa ladatut ajuripaketit.
En suosittele kyllä minäkään noita kolmannen osapuolen ajuripäivityssoftia. On tullut korjailtua niiden jättämää "jälkeä".
Suosittelisin asentamaan ajurit itse.
Se ei välttämättä osaa päivittää sitä ajantasalle. Riippuu etsiikö se päivitykset HP omilta palvelimilta vai ajureiden valmistajien.
Oletkos koittanut? Vähän epäilen. Jonkun peruskoneen ollessa kyseessä, ei ole paljoakaan tekemistä sillä, että onko ajuri, esim. näytönohjaimella se kaikkein uusin. Jos ap. kysyjä tarkoittaa tuolla HP 8000 mallilla, HP 8000 Eliteä, niin kyseessä ei ole mikään uusin konemalli. http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c01926344
Tässäasiassa on tekemistä sillä halutaan uusin versio. Kokeillut olen.
Enemmin kokeilisin näytönohjaimen valmistajien päivitysohjelmia. Näitä on ainakin AMD ja Intelillä.
Mielenkiintoisesti tulkitset tuota viestiä. Joko olen sokea/en osaa lukea. Ap:n viestissä ei puhuttu uusimmasta mitään. Ainoastaan kyse oli miten päivitys tehdään. Kyllä satun tietämään ihan täydellisesti, että AMD:n, Intelin ja nVidian sivuilta löytyy ne uusimmat ajurit.
Päivitys= Uusin versio Jos selain päivitetään se tarkoittaa sitä että se päivitetään uusimpaan versioon.
Kyllä sen voi päivittää ihan mihin tahansa sillä hetkellä asennettua uudempaan versioon.
Juu, mutta näytönohjaimen vaihto uuten ei ole päivitystä, vaikka se onkin ohjaimen
valmistajan uusi versio edellisestä vanhasta näytönohjainmallista.
Uusin versio mitä noihin ikivanhoihin näyttiksiin menee on useita vuosia vanhoja ja hyvällä tuurilla siellä HP:n sivuilla on ne jo.
Ei niitä oikeasti uusia ajureita saa noihin ikivanhoihin näyttiksiin.