Ostettiin tommonen Laite et saatais kaksi konetta nettiin ja se toimi samantien säätämättä mitään, mutta nyt dc ei suostu enään hakemaan/lataamaan mitään. Miten saan DC:n toimimaan?
D-Link DI-604 ja DC++
Jonkka
41745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
eikö kukaan osaa jelppiä?
Saithan ostoksesi mukana ohjekirjan? Siellähän neuvotaan miten saadaan säädettyä tuota pakettia. Eli ohjaus tarvii laittaa sinne koneeseen jossa dc:tä käytät. Tiedän, että yleensä käytetään laitetta suoraan ja kiukutellaan... =)
ei kukaan pyytäny sua avautumaan! tuskinpa siellä on joku dc otsikko siellä ohjekirjassa :(
Google auttaa, jos on ongelmia. Mutta homma hoituu säätämällä virtual server -valikosta oikeat portit toiseen koneeseen. Molemmat eivät siis voi olla samanaikaisesti DC:n active-tilassa. Toinen kone on passivessa. Ainiin, muista avata firewall -osiosta DC:n käyttämät portit. Jos ei löydy haluttuja valikkoja, pitää vehkeeseen päivittää firmware, joka löytyy valmistajan sivuilta.
En muista mitä portteja DC käyttää, mutta googlella nuokin löytyvät. Englannin osaaminen suotavaa, joskaan ei välttämätöntä.
Näillä pitäisi lähteä pyörimään. Olkaa hyvä.