Enskiksi haluan ilmoittaa että en tiedä aseista yhtään mitään eli pahoittelen jos käytän vääriä termejä. Mutta itse asiaan eli mua kiinnostas tietää että mikä on raskain/tehokkain ase minkä yksityishenkilö saa omistaa suomessa, kattelin netistä videoita etelä-afrikasta joissa ihmisillä näky olevan aika tehokkaan näkösiä haulikoita kotona vain itsepuolustusta varten, näky muutamalla ihmisellä olevan ihan kunnon tarkkuuskiväärejäkin, saako suomessa tavallinen kansalainen omistaa jotain tarkkuuskivääreitä tai muita tehokkaita aseita ja mikä on mahdollisesti tehokkain ase minkä yksityishenkilön on mahdollista saada?
en keksi otsikkoa
gnuwoagupbga
4
245
Vastaukset
- S.A.45.
Olisiko joku tarkkuuskivääri, jolla voi osua melkein kilometrin päähän,
jos osaa ampua.En ole itse kivääriampuja, enempää en osaa sanoa. Varmaankin nua .308 kiväärit.
- tehokasko
Keräilijästatuksella voi hankkia vaikka kenttätykin. Joten jos perusteet ovat kohdallaan, niin yläraja on todella korkealla.
Tehokkaimpia kiväärikalibereja taitavat olla 600/.700 Nitro Express ja perusteena vaikka norsun metsästys. Lisäksi tarkkuuspuolella 50bmg, .338 lapua magnum. - gnuwoagupbgapille
Tehokkain ase jonka tiedän olevan yksityis henkilöllä suomessa luvallisesti on 23mm it-tykki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642509
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073