Ohitusreeni sastamala

rähjä

Hei! Kyselen nyt tätä kautta olisiko sastamalan (kiikan) seudulla mahdollisesti ohitusreeni kavereita? Meillä on kohta 3 v täyttävä seropi, joka rähjää remmissä tuntemattomille. On ihan nätisti kunhan tutustuu tai on vapaana. Ongelmakoirakouluttajalla olemme myös käyneet.

Tällä hetkellä tarkoitus treenata ohituksia sopivalla välimatkalla namien kanssa, ja lyhentää välimatkaa pikku hiljaa, jotta ohituksiin tulisi varmuutta. Tällä tavoin saatu ihan hyviä tuloksia ja saatu koiraakin rentoutumaan, kun useampi kouluttaja sanonut että johtuu epävarmuudesta. Olemme hiljakkoin muuttaneet ja edellisellä paikkakunnalla ohiotustreeni kavereita löytyy, mutta uudella paikkakunnalla ei vielä.

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajan kanssa hyvää

      tulee. Eli ota kaikki vastaantulijat treenikavereina ja pyri saada tutustuttaa muihin alueen haukkuihin. Valitse aluksi tutustutettavat huolellisesti eri sukupuolta oleviksi kuin omasi. Siis uros narttuihin ja päinvaston. Eli huikkaa vastaantulijan omistajalle jo kaukaa että onko hänellä herrahaukku vai daami ja sen mukaan sitten teet päätöksen vastaantulevan ihmisen ja koiransa kengän ja jalankärkien asennosta että annatko tutustua toisiinsa vai ei.

      Ensitutustumisessa on tärkeää että omistajat ovat itse rauhallisia. Pidetään huoli ettei hihnat mene solmuun, tanssitaan vaikka ripaskaa. Ja poistuttaessa annetaan koiralle kehotus jatkaa matkaa sekä hetki aikaa toteuttaa toiveesi. Ei siis kiskota hihnasta joka on suojelupyyntö koirallesi ja johtaa turhaan tapaamisen epäonnistumiseen.

      Kun koirasi tuntee enemmistön uuden asuinalueen koirista, sillä ei ole enää pakonomaista tarvetta räyhäämiseen. Eihän me ihmisetkään tuttaviamme kovin usein selkään puukota, vaan pikemmin vierasta kohtaan olemme epäluuloisia. Ja syystä. Samoin toimii koirat, ystäviä kohtaan ollaan ystäviä mutta satunnaisilta odottavat ja pelkäävät pahinta. Ellei omistaja anna oikeata signaalia että ei hätää.

      Tärkeää on siis että koiranomistajat tulevat tai ainakin näyttävät tulevan toistensa kanssa hyvin toimeen. Sillä on merkitystä siihen miten koira suhtautuu toiseen koiraan. Siis iloinen hymy ja avoin mieli, ne ovat parhain koirankouluttajan avu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      96
      3567
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1929
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1710
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      34
      1445
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      57
      973
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      930
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      840
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      807
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      794
    Aihe