Kirveet kiellettävä, ainakin alle 1.5 metriset. Niitä kun voi kuljettaa huomaamatta ja ne ovat tosi vaarallisia.
Fiskars
3
238
Vastaukset
- kirvesmiessomaliasta
Kaikille kirveille on saatava ostoluvat,hallussapitolupa ja palikkatesti tehtävä.Pimeät kirveet kerättävä pois ja kriminalisoitava.Myös säilytys asekaapissa.Nyt vaan kaikki käräyttämään naapureita jos jos on syytä epäillä luvattoman kirveen hallussa pidosta.Myös äänenvaimentimen käyttö kirveissä luvanvaraiseksi.Erityisesti pienet yhdenkädenkirveet ja taskukirveet erityisen vaarallisia ja näihin ei pitäisi lupia myöntää ollenkaan.
- EU-tirehtööri
Halkaisukirveen massa tulisi lailla rajoittaa alle puoleen kiloon ja halkaisuterän leveys alle 50 millimetriin. Tätä järeämmät kirveet ovat tarpeettoman halkaisuvoimaisia. Käyttötarkoitus ennen ostoluvan myöntämistä olisi syytä osoittaa kahden vuoden aktiivisella halkaisuharrastuksella, josta on kahden halkaisukouluttajan kirjallinen lausunto. Satunnainen halkaisuharrastus esim. kesämökillä ei ole riittävä peruste luvan myöntämiselle.
Myöskin luvanvaraisiksi olisi tehtävä kirveen osat kuten puuvarsi, kirvestä muistuttavat esineet kuten lihanuija sekä esineet, jotka ovat helposti muunnettavissa kirveeksi kuten esimerkiksi lekavasara. Itellan tulisi kieltäytyä kuljettamasta kirveitä tai niiden osia ja kirveiden nettimyynti tulisi kieltää. Deaktivoituja kirveitä, eli kirveitä, joista on poistettu terä ja varsi heikennetty kolmella poikittaisella sahausuralla lyömäkelvottomaksi, saisi edelleen myydä ja pitää hallussa lupavapaasti esim. muisto- tai keräilyesineenä.
EU-komission olisi välittömästi käynnistettävä kirvesväkivaltaa vähentävä ja kirveiden laitonta kauppaa hillitseviä toimenpiteitä, kuten biometristen tunnistimien pakolliseksi asettaminen jokaiseen kirveeseen. - jummeria
Häh? Kellä lääkkeet ottamatta kun tämmösiä kirjottaa???
Ai, se olikin vitsi,Hehheeehheeheee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää352100Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591905Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211855HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771592Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031581Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241414Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1781030Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53937- 27859
- 63823