Fiskars

isxohdde

Kirveet kiellettävä, ainakin alle 1.5 metriset. Niitä kun voi kuljettaa huomaamatta ja ne ovat tosi vaarallisia.

3

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirvesmiessomaliasta

      Kaikille kirveille on saatava ostoluvat,hallussapitolupa ja palikkatesti tehtävä.Pimeät kirveet kerättävä pois ja kriminalisoitava.Myös säilytys asekaapissa.Nyt vaan kaikki käräyttämään naapureita jos jos on syytä epäillä luvattoman kirveen hallussa pidosta.Myös äänenvaimentimen käyttö kirveissä luvanvaraiseksi.Erityisesti pienet yhdenkädenkirveet ja taskukirveet erityisen vaarallisia ja näihin ei pitäisi lupia myöntää ollenkaan.

    • EU-tirehtööri

      Halkaisukirveen massa tulisi lailla rajoittaa alle puoleen kiloon ja halkaisuterän leveys alle 50 millimetriin. Tätä järeämmät kirveet ovat tarpeettoman halkaisuvoimaisia. Käyttötarkoitus ennen ostoluvan myöntämistä olisi syytä osoittaa kahden vuoden aktiivisella halkaisuharrastuksella, josta on kahden halkaisukouluttajan kirjallinen lausunto. Satunnainen halkaisuharrastus esim. kesämökillä ei ole riittävä peruste luvan myöntämiselle.

      Myöskin luvanvaraisiksi olisi tehtävä kirveen osat kuten puuvarsi, kirvestä muistuttavat esineet kuten lihanuija sekä esineet, jotka ovat helposti muunnettavissa kirveeksi kuten esimerkiksi lekavasara. Itellan tulisi kieltäytyä kuljettamasta kirveitä tai niiden osia ja kirveiden nettimyynti tulisi kieltää. Deaktivoituja kirveitä, eli kirveitä, joista on poistettu terä ja varsi heikennetty kolmella poikittaisella sahausuralla lyömäkelvottomaksi, saisi edelleen myydä ja pitää hallussa lupavapaasti esim. muisto- tai keräilyesineenä.

      EU-komission olisi välittömästi käynnistettävä kirvesväkivaltaa vähentävä ja kirveiden laitonta kauppaa hillitseviä toimenpiteitä, kuten biometristen tunnistimien pakolliseksi asettaminen jokaiseen kirveeseen.

    • jummeria

      Häh? Kellä lääkkeet ottamatta kun tämmösiä kirjottaa???
      Ai, se olikin vitsi,Hehheeehheeheee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      437
      3163
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2423
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1878
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1575
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1543
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1398
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1327
    Aihe