Fiskars

isxohdde

Kirveet kiellettävä, ainakin alle 1.5 metriset. Niitä kun voi kuljettaa huomaamatta ja ne ovat tosi vaarallisia.

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirvesmiessomaliasta

      Kaikille kirveille on saatava ostoluvat,hallussapitolupa ja palikkatesti tehtävä.Pimeät kirveet kerättävä pois ja kriminalisoitava.Myös säilytys asekaapissa.Nyt vaan kaikki käräyttämään naapureita jos jos on syytä epäillä luvattoman kirveen hallussa pidosta.Myös äänenvaimentimen käyttö kirveissä luvanvaraiseksi.Erityisesti pienet yhdenkädenkirveet ja taskukirveet erityisen vaarallisia ja näihin ei pitäisi lupia myöntää ollenkaan.

    • EU-tirehtööri

      Halkaisukirveen massa tulisi lailla rajoittaa alle puoleen kiloon ja halkaisuterän leveys alle 50 millimetriin. Tätä järeämmät kirveet ovat tarpeettoman halkaisuvoimaisia. Käyttötarkoitus ennen ostoluvan myöntämistä olisi syytä osoittaa kahden vuoden aktiivisella halkaisuharrastuksella, josta on kahden halkaisukouluttajan kirjallinen lausunto. Satunnainen halkaisuharrastus esim. kesämökillä ei ole riittävä peruste luvan myöntämiselle.

      Myöskin luvanvaraisiksi olisi tehtävä kirveen osat kuten puuvarsi, kirvestä muistuttavat esineet kuten lihanuija sekä esineet, jotka ovat helposti muunnettavissa kirveeksi kuten esimerkiksi lekavasara. Itellan tulisi kieltäytyä kuljettamasta kirveitä tai niiden osia ja kirveiden nettimyynti tulisi kieltää. Deaktivoituja kirveitä, eli kirveitä, joista on poistettu terä ja varsi heikennetty kolmella poikittaisella sahausuralla lyömäkelvottomaksi, saisi edelleen myydä ja pitää hallussa lupavapaasti esim. muisto- tai keräilyesineenä.

      EU-komission olisi välittömästi käynnistettävä kirvesväkivaltaa vähentävä ja kirveiden laitonta kauppaa hillitseviä toimenpiteitä, kuten biometristen tunnistimien pakolliseksi asettaminen jokaiseen kirveeseen.

    • jummeria

      Häh? Kellä lääkkeet ottamatta kun tämmösiä kirjottaa???
      Ai, se olikin vitsi,Hehheeehheeheee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3902
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3235
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1847
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      218
      1312
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1222
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      205
      1003
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe