Fiskars

isxohdde

Kirveet kiellettävä, ainakin alle 1.5 metriset. Niitä kun voi kuljettaa huomaamatta ja ne ovat tosi vaarallisia.

3

292

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirvesmiessomaliasta

      Kaikille kirveille on saatava ostoluvat,hallussapitolupa ja palikkatesti tehtävä.Pimeät kirveet kerättävä pois ja kriminalisoitava.Myös säilytys asekaapissa.Nyt vaan kaikki käräyttämään naapureita jos jos on syytä epäillä luvattoman kirveen hallussa pidosta.Myös äänenvaimentimen käyttö kirveissä luvanvaraiseksi.Erityisesti pienet yhdenkädenkirveet ja taskukirveet erityisen vaarallisia ja näihin ei pitäisi lupia myöntää ollenkaan.

    • EU-tirehtööri

      Halkaisukirveen massa tulisi lailla rajoittaa alle puoleen kiloon ja halkaisuterän leveys alle 50 millimetriin. Tätä järeämmät kirveet ovat tarpeettoman halkaisuvoimaisia. Käyttötarkoitus ennen ostoluvan myöntämistä olisi syytä osoittaa kahden vuoden aktiivisella halkaisuharrastuksella, josta on kahden halkaisukouluttajan kirjallinen lausunto. Satunnainen halkaisuharrastus esim. kesämökillä ei ole riittävä peruste luvan myöntämiselle.

      Myöskin luvanvaraisiksi olisi tehtävä kirveen osat kuten puuvarsi, kirvestä muistuttavat esineet kuten lihanuija sekä esineet, jotka ovat helposti muunnettavissa kirveeksi kuten esimerkiksi lekavasara. Itellan tulisi kieltäytyä kuljettamasta kirveitä tai niiden osia ja kirveiden nettimyynti tulisi kieltää. Deaktivoituja kirveitä, eli kirveitä, joista on poistettu terä ja varsi heikennetty kolmella poikittaisella sahausuralla lyömäkelvottomaksi, saisi edelleen myydä ja pitää hallussa lupavapaasti esim. muisto- tai keräilyesineenä.

      EU-komission olisi välittömästi käynnistettävä kirvesväkivaltaa vähentävä ja kirveiden laitonta kauppaa hillitseviä toimenpiteitä, kuten biometristen tunnistimien pakolliseksi asettaminen jokaiseen kirveeseen.

    • jummeria

      Häh? Kellä lääkkeet ottamatta kun tämmösiä kirjottaa???
      Ai, se olikin vitsi,Hehheeehheeheee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      98
      1334
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      110
      1106
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      907
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      905
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      55
      894
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      878
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      831
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      65
      685
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      52
      648
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      580
    Aihe