Onko huonosti menneellä koeviikolla merkitystä ylioppilaskirjoitukset/päättötodistus?
koeviikko
mitenhgdgt
10113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yo-kokeessa millään arvosanalla tai keskiarvolla ei ole merkitystä. Päättötodistuksessa se näkyy mahdollisesti huonompina numeroina ja sitä kautta keskiarvona riippuen huonojen tulosten määrästä lukion aikana. Jokainen kuitenkin alisuoriutuu lukiossa jossain vaiheessa ja siksi en olisi sinuna huolissani. Itsellänikin meni ensimmäinen koeviikko penkin alle, mutta E:n paperit tuli ja paikka yliopistosta irtosi. Muutenkin, jos sinua jokin tietty numero hävettää, voit aina kysyä opettajalt numeron korotusta lisätehtävien tai uusinnan kautta.
Jatko-opintojen kannalta keskiarvolla on väliä vain amikseen ja AMK:hon hakiessa. Yliopistoon hakiessa painotetaan vielä nykyään pääsykoetta ja yo-kokeista saa vain lisäpisteitä joita ilmankin voi päästä sisään. Tulevaisuudessa tilanne saattaa tosin muuttua, sillä esim. Jyväskylän yliopistolla ei ollut historian pääsykoetta, vaan valinnat tehtiin yo-kokeiden ja motivaatiohaastattelun perusteella.
Keskity siis lukioon pitkällä aikavälillä äläkä vain hetkellisenä tavotteina. Tähtää opinnoissasi yo-kokeisiin ja yritä pitää keskiarvoa yllä.
Ps. Jos tiedät mitä haluat tehdä tulevaisuudessa, tähtää suoraan jatko-opintopaikkaan.
Abi2014, ei millään pahalla, mutta eikö sinulla ole mitään muuta elämää kuin roikkua täällä? Siis oikein hyviä ja ystävällisiä vastauksia kirjoitat, ei siinä, mutta sääliksi käy sinua, koska ilmeisesti sinulla ei ole lainkaan ystäviä/harrastuksia/mitään :(
Nyt on ollut juu vähän tylsää :D Yliopistossa työmäärä on nyt yllättävän vähäinen eikä mitään yliopiston bileitä tai muita ole vähään aikaan tiedossa. Kaverisuhteita on mutta nekin ovat vasta alkutekijöissä kun muutin kaus toiselle paikkakunnalle vajaat neljä kuukautta sitten. Siksi olenkin joo roikkunut täällä jo jonkin aikaa neuvoen muita. Saan siitä hyvän mielen ja autan samalla muita. Minulla ei siis ole hätää ja tämä on väliäaikaista. Kiitos kuitenkin huolenpidostasi :)
hienoa vaan että autat muita. yliopistossa kavereiden saanti on muutenkin kuulemani mukaan hieman vaikempaa kun ei ole mitään luokkia yms. tsemii
Kuinka abi2014 voi olla jo yliopistossa? Itsekin olen vuoden 2014 (ja samalla toki 2015) abi, mutta tietysti vasta lukion kolmas vuosi menossa. Vai onko abi2014 ollut abina vuosina 2013-2014? :)
Pahoittelut, että tämä lähti vähän ohi aiheen, mutta enhän minä aloittanut! :D
no ollu abina 2013-2014 keväälle. syksylla 2014 alottanu sitte yliopiston.
ryhdistäydy ny abi
Eikö tuolloin olisi abi2013?
ei
Olkaa iloisia että se on nimenomaan ABI neuvomassa, kuvitelkaas jos oliskin Amis2014. Hyhhyh.