haju sisällä? Ei hometta kuitenkaan?

homettavaiei

Ajoittain sisällä (puutalo, 80-l, rossipohja, lastulevyseinät) on nyt ollut ihan kun puun hajua? Tarkemmin haistellessa mitään tiettyä kohtaa ei löydy...ehkäpä lattian ja seinän raot ulkoseinässä, mutta oikeastaan kaikkialla? Voiko haju johtua vain siitä, että korvausilma-aukkoja on liian vähän (koneellinen poisto täysillä) ja rakenteista vuotaa hajua.

Jos kyse homeesta, eikö haju olisi tunkkainen tai imelä tai maakellarimainen? Kohdistuisiko johkin seinän kohtaan, nythän tarkoittaisi että kaikki ulkoseinät homeessa kun raot haisevat sisällä. Nyt ihan selkeä puun/lastulevyn haju?

Jos hometta olisi, kuinka todennäköisesti on alaseinässä puutalossa, jossa rossipohja? Seinän alaosassa ulkoapäin ja ylhäällä näkyisi olevan tuuletusaukot kyllä ihan ok. Eli voisiko olettaa että seinä tuulettuu tarpeeksi?

8

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homettavaiei

      Eikö kukaan osaa sanoa? Jos ei tavallaan mitään syytä ei tekisi mieli alkaa laittaa rahaa paljon lisätutkimuksiin.

    • 10+7

      Näitä aloituksia, he he heee.

    • näinpänäin

      hauskaa kun ei tiedä onko normaalia että puunhajua tulee rakenteista vai että kun ei tiedä voiko puun haju olla homeen hajua vai mikä heheheee? :)

    • 18+3

      Näitä aloituksia tekee joku, kun uhkaa palstan homeella onanointi hiipua mutta saahan huippukohdan ihmisistä moni, todella ihmeellisillä keinoilla.

      Mikä minä olen heitä tuomitsemaan?

      • Eikähometta

        Eikö homeasuntosi mennytkään kaupaksi?
        Eihän hometta oikeastaan ole ollenkaan.


    • rakennusmies3

      Vaikea näin etäältä sanoa mitä hajua on kunkin asunnossa. Kun epäilee kosteus ongelmaa niin sitä pitää selvittää. Esim.kunnan rakennustoimistoista tietäävät kertoa kehen kannattaa ottaa yhteyttä. Saneerausfirmoja on paljon, mutta kannattaa ensin kysellä niitä luotettavia. Se tuttu rak.mestari voisi käydä myös ensimmäisenä paikalla.

    • hähtähhähtä

      ""Se tuttu rak.mestari voisi käydä myös ensimmäisenä paikalla."

      Rakennusmestarit eivät ole mikrobiasiantuntijoita....

    • raksatäti

      Jos haisee mummola, on ongelma. Vrt. lahon puun haju/home. Jos haju tulee ulkoseinien alaosista, alajuoksut voivat olla kosteusrasitteessa. Sen selvittää aukaisemalla ulkoapäin seinää pätkän ja tarkistamalla kosteussulun alajuoksun alta. Ongelmia voi aiheuttaa seinän vierustan maanpinnan muodot ja salaojan puuttuminen. Suosittelen selvittämään hajun lähteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      177
      6764
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      115
      3204
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1895
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1689
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      64
      1676
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      1
      1569
    7. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      38
      1556
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1363
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      65
      1265
    Aihe