Kennelit tekevät rahasta koiria tänä päivänä...

Hauvaaetsimässä

koiraa olen ottamassa.usein kuulen älä ota yksityiseltä kun et tiedä pennuttaako koiria rahan takia..mitäs varten kennelit tekee?
esin törmäsin tähän kenneliin Kennel Mallorn's jalostusjärjestelmä antoi hirveät luvut mitä viime vuonnakin tehnyt pentuja koirilla.joillan nartuilla 5 pentuettakin.eikö se ole jo hirveä määrä koiralle synnytyksiä??
Huh..
En tule ottamaan kennelistä koiraa.katson yksityisen jolla jalostus asiat kunnossa ja emän/isän tiedot terveet..kannattaa koiran ottajien perehtyä mistä ottaa,kenneli ei ole aina paras paikka!!

11

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahdhd

      Totta.
      Sairasta että kenneli tukee tälläistä.

      • Jokuvaaan

        Hyvä että löytyy valveutuneita pennun ostajia. Oikeasti kannattaa miettiä tarkkaan mistä pennun ottaa? Vaikka sillä ei itselleen olisikaan mitään väliä, mutta sillä on väliä millaista kasvatustyötä tukee


    • rtghjkLö

      Kennel perustetaan ahneuksissaan. Voiko rahanahne hyväksikäyttäjä koskaan olla eläinten asialla? Kennelit eivät juuri eroa sikaloista tai minkkitarhoista.

    • kpek

      TUOHAN ON SELVÄÄ PENTU TEHTAILUA. TÄYTYYKIN OLLA YHTEYDESSÄ HEIHIN, PALAAN ASIAAN.

    • piskittämö

      Aattelinkin tässä pistää pentutehtaan pystyyn ahneuksissani kun työttömänä on aikaa, ei rahaa millä niitä hoitaa ja kustantaa. Sitä kun varmaan ilmatteksi pystyy kenneliä pitämään ja jalostelemaan.

    • Ihmeissään

      8 pentuetta viime vuonna ei jumaliste! Ja tosiaan jopa 5 pentuetta yhdellä emällä. Vuoden välein melkein. Mie kun oon ymmärtänyt, että vain kolme sais tehdä?

      • Ihmeissään1

        Selityksiä tältäkin kotisivuillaan löytyy siitä miksi hän teettää niin paljon pentuja. Aikamoista sanan helinää?


    • doman55

      voi kun olet tietämätön. ei ole sun asia miten ja kuinka paljon pentuja tulee mistäkin kennelistä. rajoitukset on jo sitä luokkaa ettei narttuja ja varsinkaan uroksia rasiteta liikaa. ja että rahasta. täysin tuulesta temmattua. jos pentuja tehtäs rahasta ei kukaan kasvattas koiria.

    • Huolellinen

      No HUH HUH.Ompa touhua.Jos tämä asia pitää vähänkin kutia,niin olipa hyvä etten ottanut yhteyttä kyseiseen "Tehtaaseen".Olin nimittäin käynyt jo heidän sivuilla katsomassa itselleni pentua.

    • Anonyymi

      Kyllä tosiaankin kannattaa lukea sopimukset tarkasti jos kennilistä pennun aikoo ostaa.
      Useat kennelit niin kateellisia näistä pennuistaan vaikka saavat täyden hinnan käteensä.
      Kun pentu luovutettu alkaa kyttääminen osallistutaanko näyttelyihin,terveystarkastuksiin tai käytetäänkö koiraa astutukseen/pennutukseen.
      Jos harrastetaan niin mitä harrastetaan.
      Eli selvällä erillisellä sopimuksella allekirjoituksineen tulee käydä selväksi se että kun ostat pennun on se sinun omasi ja teet ja käytät harrastat sen kanssa juur sitä mitä ikinä haluat,toki lain puitteissa.
      Mutta itse olen vahvasti sitämieltä että yksityiseltä kasvattajalta,kotona perheen keskellä kasvaneista pennuista saa kaikista parhaimman ja tervepäisimmän koiran itselleen.
      Ei mitään häkissä pidettyä liukuhihna pentua

    • Anonyymi

      Totta ettei kennelistä kannata koiranpentua hankkia.
      Itsellä omakohtainen kokemus siitä miten kasvattaja kyttäsi tekemisiäni ja kirjoitteli sitten omiin whatsappi ryhmiinsä mielipiteitään kun hänen mielestään en tehnyt niinkuin hän oli muka pentua noudettaessa sanonut.
      Ensinnäkin ainoa asia mitä hän sai hoettua oli ettei yksityinen voi sitten teettää pentuja.
      Hän itse kyllä teetti ja teettää edelleen pentuja.Pennut eivät edes näyttelykelpoisia vaikka näistä joutunut maksaa täyden hinnan.Itse hän ei näyttelyissä koiriaan edes käytä mutta on kärkkäästi kyllä arvostelemassa muiden koiria.
      Nyt kun kennelliitto päätti ettei yksityinen kasvattaja voi enää saada rekisteriin kuin kolme pentuetta koko elämänsä aikana niin kenneleiden pennutus tulee suorastaan räjähtämään käsiin.Ja kyllä! He tekevät sitä vain ja ainoastaan rahankiilto silmissä.Jatkuvaa pennutusta eikä kukaan puutu.
      Ei rekisteröity kennelissä pidetty koira kärsi pennutuksesta yhtään sen vähempää kuin yksityisen koiratkaan.Päin vastoin saavat parempaa ja rakastavampaa hoitoa ja huolenpitoa yksityisessä kodissa ainoana koirana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6659
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5723
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      90
      4345
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      139
      4161
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      379
      1368
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1298
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1287
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1064
    Aihe