Kertokaa millainen on työkuvanne? ja tuntipalkkanne?
Millaisia työvaiheita pitää yleensä hallita että palkka olisi 15eur/tunti? tai enemmän..
(176,1 x 15€/h=2641 eur/kk, työaika 40h/vko) tai
(165,8 x 15€/h=2487 eur/kk, työaika 37,5h/vko)
Metallimiehet, joilla palkka 15€/tunti(2641eur/kk) tai enemmän..
7
455
Vastaukset
- paskapuhetta niin
Kuvien lukeminen, itsenäinen työskentely, eri materiaalien hitsaus ynnä muu työstö, tarkkuus, nopeus, laatu yms. jne blaa blaa blaa...
En edes itse noita ns "metallihommia" tee..
Mutta tuossa varmaan tärkeimmät, vaikka nuokin hallitsee, niin useimmat "metalli" kusipääyrittäjät tarjoavat joitain max 12 euroo tunnille..
Täysin tuulesta temmattuja tuollaiset "metallimiehen" ansiot, todellisuus on jotakin ihan muuta.- näimää
Tuo 12e/tunti on apupojan palkka teollisuudessa. Mulla 17,25e/h ja siihen tuotantopalkkiot jokaa kk. Ne vaihtelee 2,2-5,00e välillä/tunti eri kk.Homma päivätyötä.
- SelviätKyllä
Joissakin paikoissa voi mennä monta vuotta ennenkuin palkka yltää tuohon 12 soiroon tunnilta. Kaupan kassallakin tienaa käsittääkseni enemmän ja porrassiivoojana.
- 2332
Teollisuusputkisto hitsaus. Tig, puikko, täytelanka ja mig. Itellä on minimi palkka sen 18.10€ lisät
Työ on lähinnä putkien asentamista ja hitsaamista eri voimalaitoksilla.- esavo
Mag-hitsausta peräsuoli pitkänä 5- vuotta kokemusta 12€/h.. Palkat pysyy alaalla kun melkein jatkuvat yt:t päällä, jos ei kiinnosta niin voi mennä pois.
- pitkäsorvimies
cnc sorvari kahdella traubin pitkäsorvausautomaatilla. iso yritys (100 ) etelä suomessa. abauttirallaa 3500-3800e/kk lisineen päivineen. enemmänkin voisi olla..
- kädestäsuuhun
eikös tuossa jo ole ruuhkasuomenlisää ihan reilusti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510