Zakopaneen laskettelemaan

Zakopanen sankariko

Ollaan hiihtolomalla menossa Zakopaneen ja nyt pitäisi arpoa majoitusta, joita onkin tarjolla varsin edullisesti.
Puola on tuttu, ei siitä sen enempiä löpinöitä, mutta tuolla Zakopanessa ei ole tullut ennen käytyä.
Miten sijaitsevat laskettelurinteet kylään nähden. Autolla mennään, mutta ei viitsi monia kilometrejä ajella aktiviteetteihin. Ja kiva olisi ottaa vähän zubrowkaa lämmikkeeksi joskus.
Kokemuksia ja neuvoja kaipaillen.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lazienki

      Rinteet alkavat molemmin puolin Zakopanen keskustaa joten hanki majoitus keskustasta tai kävelymatkan päästä. Taksikuskit ovat röyhkeitä ja huijaavat ronskisti hinnoissa ulkomaalaisia. Mitä siinä sitten teet kun joka taksikuskin sukulainen on poliisi. Joudut vielä maksamaan poliisillekin laitoksella vierailun jälkeen. Halvempaa on tietysti hankkia majoitus kauempaa keskustasta ja ottaa selvää onko skibussin yhteyttä lähellä. Mutta takseja käyttäen majoitushintasi voi tuplaantua. Muistaakseni jälkeen 22.00 skibusseja ei enään kulje. Olen ollut laskettelemassa kahtena talvena Zakopanessa ja ensimmäisellä kerralla majoituksemme oli 3-4 km päässä Zakopanen keskustasta ja toisella kertaa kävelymatkan päässä. Suosittelen jälkimmäistä vaihtoehtoa. Paikka on muuten turvallinen, ellei turistit rähise keskenään.

    • Zakopanen sankariko

      Ajattelinkin ottaa majoituksen kävelymatkan päästä rinteistä.
      Puolalainen kulttuuri on tuttua työhommista, joita tuli tehtyä lähinnä Varsovan pohjoispuolisilla alueilla.Etelässä ei ehtinyt koskaan käydä.
      Poliisi tai paikallinen terveyskeskus on ihan tuttu instituutio....
      Vielä koskaan ei ole oloa tuntenut turvattomaksi, kännikäkihän tulee kyllä ryöstetuksi missä vain.
      Suosittelet siis keskustan hotelleja, joista olisi kohtuullinen kävelymatka rinteisiin? Hintatasohan näyttää olevan noissakin ihan kohtuullinen.
      Missähän sijaitsee se "legendaarinen 8km rinne"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      321
      8297
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      101
      6523
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      175
      3755
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      77
      3018
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2630
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2603
    7. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      129
      2371
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2336
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2064
    10. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      28
      1757
    Aihe