Eroahdistusta(ko?)

susutti

Elikkäs, meillä on tämmönen tilanne.
Koiramme on 4v leikattu sekarotuinen narttu, rescue-koira Viipurista. Ekoina vuosina sillä oli selvästi eroahdistusta: jäi haukkumaan, vinkumaan ja juoksemaan ympäri kämppää heti kun astuttiin ulko-ovesta ulos ja kun saavuimme takaisin sisään, saimme pitkään kestävän vastaanoton täynnä vinkumista, hyppimistä ja jaloissa pyörimistä. Hommasimme haukunestopannan, joka alkuun tuntui toimivat mutta äkkiä tämä meidän neiti kekkasi että tarpeeksi kun vain haukkuu saa pannan tyhjenemään ja leikki voi jatkua. Noh, tilanne äityi sietämättömäksi kun sille tuli toiset juoksut. Jopa silloin kun mieheni ja minä olimme kotona, koiramme läähätti, vinkui, tuijotti ikkunoista ulos, käveli levottomasti jne. Oireet vain eskaloituivat kun lähdimme pois kotoa. Koskaan se ei tuhonnut omaisuutta tai tehnyt tarpeitaan sisälle. Tuijotti vain ikkunasta ulos, haukkui ja ulvoi. (Tämän saimme siis tietää kun aloitimme kuvaamaan neidin tekoja kun olimme poissa) Päätimme leikkauttaa koiramme ja kas kummaa, rauhoittui.

Tätä autuaalista rauhoittumisen aikaa jatkui noin 1,5 vuotta kunnes mieheni sairastui ja jäi useaksi kuukaudeksi kotiin. nyt muutama viikko sitten kun mieheni pääsi taas töihin niin tämä haukkuminen/ulvominen on alkanut uudestaan. Tällä kertaa se on mielestämme hieman erilaisempaa. Lähtö"rituaalit" on pysynyt samana; annetaan mielekästä syötävää tarjolle ennenkuin viimenen henkilö lähtee, eikä koiraa huomioida viimeiseen 30-45min ennen lähtöä. Tässä lyhykäisyydessään viikon tapahtumat videolta:
ma: 6h yksin - ei pihahdustakaan, söi namin tyytyväisenä ja nukkui
ti: 10h yksin - täysin sama kuin maanantai
ke: noin 3h yksin - syö naminsa mutta ulvahtaa noin seitsemän kertaa ensimmäisen ja toisen tunnin välissä, nukkuu lopun ajan
to: 7h yksin - syö naminsa, siirtyy sohvalle, tiirailee ulos muutaman kerran, siirtyy uudestaan sohvalle makaamaan, pysyy paikoillaan noin25min minkä jälkeen alkaa haukku-ulvominen joka kestää noin 1,5h - nukkuu loput ajasta.

Edellisenä viikkona se oli yksin 3 päivänä max 3h/päivä(mitkä olivat kontekstiltaan täysin identtiset ma/ti), ja syynä tuntimäärien epätasaisuuteen on se että itse käyn vuorotöissä ja mieheni normaalipäivätyössä.
Olen niin hämmentynyt enkä tiedä mitä tehdä. Olen miettinyt syitä tähän mutta mistään kun ei voi olla varma :D Onko se protestointia siihen että joutuu pitkästä aikaa olemaan yksin? Onko se kipeä? Onko sillä tylsää? Näkeekö/kuuleeko se jotain mille pitää kommentoida? Vai onko se ihan perus eroahdistusta. Ja lähtöön vielä lisäys: kertaakaan sitä ei kiinnosta se että olen lähdössä, ainoa mikä videolta näkyy on että namin odottaessa maassa, (koiran itse ollessa sohvalla makaamassa) se odottaa ja kuuntelee kunnes siirryn ulos ja ulko-ovi naksahtaa kiinni minkä jälkeen se syöksyy syömään namiansa ihan kaikessa tyytyväisyydessä, kuin vain odottaen että poistun asunnosta että rauhassa saa syödä...

Auttaisiko tässä feromonipanta? Tai tämä Digital Dogsitter mistä olen kuullut..

1

135

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huolehditkohan sinä nyt turhaan? Viikon ajan yksinoloista, 26 tunnista vain 1,5 tuntia levottomuutta. Minusta tuo on hyvin.
      Eihän kukaan koira yksin viihdy. Mukaan se haluaisi, jos saisi valita. Mutta kun vaan on pakko jättää. Ei se varmaankaan kipeä ole, ääntelemällä se kaipaa teitä, ehkä kutsuukin. Se nyt on koiralla geeneissä sellainen käytös.
      Omat koirani ovat yleensä nuorempina olleet jonkin verran levottomia, mutta iän mukana kyky olla yksin on parantunut.
      Nykyinen nuori koira lähtiessä hetken haukkuu ja ulvoo perääni mutta sitten menee nukkumaan ja loppu menee rauhallisesti. Siihen olen tyytyväinen, tiedän, että tilanne paranee ajan kanssa. Itse en harrasta mitään lähtörituaaleja enkä anna koiralle mitään aktivointia poissaoloni ajaksi. Haluan, että se vain nukkuu silloin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1008
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      876
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      75
      720
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      631
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe