Mikä on hinta/laatusuhteeltaan paras haulikko?

aloittelija

Ja onko se tavallinen päällekkäispiippuinen paras valinta normaali metsästykseen (lähinnä kanalintu ja jänisjahti) vaiko pumppu/puoliautomaatti ja miksi? Neuvokaas kokeneemmat aloittelevaa metsästäjää. Esim. Remington 870 pumppua saisi nyt 399 e. Olisiko hyvä valinta?

5

2001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytettynä ostaa niin saa halvemmalla ja isommalla paperisodalla... Puoliautomaattia ei kannata hankkia ku EU yrittää koko ajan sitä kieltää.

    • Paras haulikko on sellainen joka nousee luontevasti sun poskelle niin että piippulinja jyvään on aina suorassa. On paljon tukista kiinni mikä ase sopii kenellekin. Älä katso hintaa sillä halpa ei tarkoita hyvää mutta hyvän voi saada myös halvallakin kun kokeilee.
      Aloittelevalle metsästäjälle en suosittelisi näitä moottori pyssyjä ollenkaan. Puoliautomaatit jumittelevat usein ja toisekseen et hyödy siitä kolmannesta tai joidenkin riistan ohella neljännestä laukauksesta peräkkäin yhtään mitään. Pumppuhaulikolla et kokemattomana ammu nopeasti ja nuo pumpum vehkeet tuntuvat vaan olevan jotain elvistely aseita. Käytännön jahtiin niistä ei ole. Poislukien joku vilkas kyyhky kauden alku tai sorsajahdin alku.
      Päällekkäispiippuiset 12cal aseet ovat hyvä valinta. Löytyy patruunaa isot valikoimat ja aseita on joka lähtöön. Myös rinnakkaispiippuiset ovat hyviä ja niitäkin tehdään nykyisin yhdellä liipaisimella kun vanhemmiten niissä oli aina kaksi mutta eipä sekään tottunutta jahtimiestä hidastanut nopeissa tilanteissa.
      Toisinsanoen etsi kaksipiippuista sinulle hyvin sopivaa asetta kokeillen aseliikkeissä nostoa olalle. Et tarvitse edellä mainitsemiesi eläinten jahdissa kun sen kaksi nopeaa laakia. Sen jälkeen ehdit hyvinkin ladata ja odotella seuraavaa tilannetta.

    • Rinnakkaistakaan en hankkis, joissaki harittaa piiput niin pahasti että... Päällekkäisessä ei oo moista ongelmaa kuullu olevan.

    • kiiiikarikari

      Mulla on Remington 870 ja olen tykännyt. Karu ja hienostelematon työkalu. Toisena haulikkona päällekäispiippuinen Browning Citori. Ostin käytettynä,eräästä kuolinpesästä. Jos on tiukka budjetti ja tahtoo hyvän haulikon,niin kannattaa harkita käytettyä laatu haulikkoa.

    • zedaxx

      Ostin useitavuosia sitten browning gold merkkisen puoliautomaatin ja yhtään häiriöä ei ole ollut.cal 12/76 ja ja sillä on ammuttu kiekkoja ja hanhia.Oli silloin aikoinaan mielestäni hinnakas mutta ei ole tarvinnut katua.Mukaan tuli 3 säätöpalaa millä sai aseen käymään todella hyvin.Nämä ovat niitä ikuisia mielipideasioita ja varmaan vaikea osoittaa yhtä ja oikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      81
      7185
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2218
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1532
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe