2008 matkustajia oli 709,356, mutta 2014 enää 412,609. Mihin ovat matkustajat hävinneet? Helsinki-Vantaalleko?
http://en.wikipedia.org/wiki/Tampere–Pirkkala_Airport#Passengers
Tampere-Pirkkala alamäessä
6
125
Vastaukset
- Norrrreigian
Kaksi syytä:
1) Norweigianin tulo laajalla reitistöllä Suomeen. Nyt Norweigianilla näyttää olevan vaikeuksia.
2) Ryanair on vähentänyt reittejään ja lentää enmmän reittejä kausiluontoisesti.- 14plus
Tuosta on keskusteltu aiemminkin
Ryanair on selvästi suurin yhtiö Tampereella, joten sen vaikutus on selvä, lisäksi
- kotimaanmatkustajien määrä on pudonnut about 20% - pääosin finnairilla
- SAS lopetti lennot Kööpenhaminan kautta
- airBaltic lopetti Tampereella
- charteritkin laskussa
- EFTP
Kyllä niitä matkustajia olis, kunhan vaan lentoyhtiöt tarjoisivat reittejä ! Just joku köpiksen yhteys olis varmasti suosittu, sitäkautta pääsee "minne vaan".
- FR-
Kyllä ne lentoyhtiöt tarjoisivat reittejä, kunhan vaan Suomessa olisi ymmärretty, että kannattaa lentoyhtiöille keksiä yhtä hyviä ehtoja kuin Keski-Euroopassa verojen ja maksujen suhteen. Lentoja olisi enemmän ja turistejakin (rahoineen) olisi tänne tullut.
Vai... - osidoegknfkghi
FR- kirjoitti:
Kyllä ne lentoyhtiöt tarjoisivat reittejä, kunhan vaan Suomessa olisi ymmärretty, että kannattaa lentoyhtiöille keksiä yhtä hyviä ehtoja kuin Keski-Euroopassa verojen ja maksujen suhteen. Lentoja olisi enemmän ja turistejakin (rahoineen) olisi tänne tullut.
Vai...Vai jjohtuisko siitä että lentoyhtiöt tarkkailevat matkustajamääriä? Ei yksikään järkevä yhtiö lennä tyhjiä koneita.
- Ornitoloogi
Ryanair arvioi tuovansa tänä vuonna n. 200 000 matkustajaa Tampere-Pirkkalaan, niin se on n. puolet koko Tampereen matkustajamääristä tällä hetkellä. Liiketoiminta on yhden kortin varassa, ja silti kentälle aiotaan ilmeisesti panostaa lähivuosina, ja on nimetty kärkihankkeeksi? Jotenkin tässä haisee taas konsulttien vedätys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872896SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095- 1121968
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141954Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371554Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3691415- 871061