Airinkotuolit Ao nangills - niitä ei siis ole.

Kohta matkaan

Ihan tiedoksi matkaajille että Ainakaan Ao nangin rantsussa ei aurinkotuoleja ja varjoja enää ole. Kuten ei monessa muussakaan paikassa.
Rannat halutaan takaisin "luonnontilaan", mikä on kaunis ajatus mutta nythän ei esim kukaan niitä siivoa....ennen jokainen tuolinvuokrafirma piti huolen omasta alueestaan. Roskaa on jonkun verran. Roskiksia ei yhtään.
Meikäläiselle valkonaamalle rantailu ilman varjoa on kauhistus, käry käy jo puolessa tunnissa. Rannan puiden varjo ei riitä kaikille. Ja onhan se tuoli kivempi kuin hiekka.
Turismin kannalta siis iso huononnus.
Hotellissa ei ole kuin 6 aurinkotuolia jtn kova kisa aamuisin kuka ne saa. :)
Tilanne kai ehkä muuttumassa tulevaisuudessa, tuolivuokraus ja rantapalvelut tulossa luvanvaraisiksi, mutta siihen voi mennä aikaa.
Eli jos aurinkotuoli varjo on must, varaa sellainen hotla missä niitä löytyy tarpeeksi.
Nyt onnellisesti altaalla aurinkotuolissa. :)

14

363

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohta matkaan

      Siis aurinkotuolit Ao nangilla....
      Sormet lipsuu kun näppäilee kännyllä. :)

      • Pian Khao Lakiin

        Kaksi vuotta sitten oltiin Ao Nangissa eikä siellä silloinkaan tuoleja ja varjoja ollut. Sain käsityksen ettei niitä ole koskaan ollut. Voin olla kyllä väärässäkin. Hotellien omia tuoleja joissakin kohdin nähtiin.


      • mummo551
        Pian Khao Lakiin kirjoitti:

        Kaksi vuotta sitten oltiin Ao Nangissa eikä siellä silloinkaan tuoleja ja varjoja ollut. Sain käsityksen ettei niitä ole koskaan ollut. Voin olla kyllä väärässäkin. Hotellien omia tuoleja joissakin kohdin nähtiin.

        Ei sillä ole koskaan ollut aurinkotuoleja eikä varjoja. Siinä hierontakujalla voi olla hierojilla omat.


    • janina3

      Ao Nangissa ei ole koskaan ollut aurinkotuoleja eika varjoja. Kaikki Ao nangin rannat ovat kansallispuiston omistamaa aluetta ja tasta syysta Krabilla ei ole ollut- eika todennakoisesti tule koskaan olemaankaan aurinkotuoleja. Rannan hierontakojuilla tosin on ihan perus muovituoleja, joissa voi nauttia virvokkeita.

      • Kohta matkaan

        Ilm. Ao nangissa ei sit ole koskaan tuoleja ollutkaan. Olin viimeks 8 v sitten ja ajattelin josko täs välis olis ollu ja nyt poistettu, vaan ei. Pääasia et matkaaja on tietoinen moisesta ongelmasta, etenkin jos hotellis ei ole allasta tai tuoleja on vähän. Toivott. josain vaihees saavat palvelut myös rantaan, pysyy sekin siistimpänä ja loikoilu mukavampaa!


      • lapset mukaan.

        Onko tietoa, että saako rannoille viedä auringonsuojateltan? Jotain varjoa olisi kiva saada kun lasten kanssa ollaan rannalla...


      • telttailija

        Meillä oli Krabilla rannalla auringonsuojateltta, tosin vuosi oli 2009, mutta ei kukaan siitä mitään huomauttanut ei AoNangissa eikä lähisaarilla. Oli muuten tosi hyvä kun pieni lapsikin mukana... Eli sinne vaan!


    • Kellot soimaan aamulla

      Mihin aikaan menit varaamaan pyyhkeellä tuolit.

      • Huono homma

        Kyllä meidän hotellissa piti varata jo seitsemän jälkeen, jos mieli varjon alle eikä kuumimpaan paikkaan. Ainoa mikä joskus harmitti, kun jotkut tuolit oli varattu ja niihin tultiin vasta joskus iltapäivällä tai lähdettiin välillä pois ja viivyttiin monta tuntia, jos tultiin ollenkaan.


    • STRATO1

      Ei aonangin rannoilla ole mitään varjoja eikä tuoleja ollut ainakaan 15 vuoteen..:)Thaimaan hallitus on ne kieltänyt jo ajat sitten....Olin siellä ensikertaa - 2000 ja jo silloin sanoivat, ettei ole eikä tule....en ole koskaan nähnyt aonangilla varjoja rannoilla!...Omat voi ostaa kaupasta, kunhan muistaa viedä ne illan tullen pois rannalta...Siinä on turistipoliisin koppi ihan rantaa vastapäätä ja ne seuraa kyllä mitä rannalla touhutaan..Thaimaa haluaa pitää aonangin luonnontilaisena, joten varjoa tahi tuoleja ei thaimaan puolelta ole tulossa..Pahoittelut tästä..ovat jo kieltäneet ne myös phuketin rannoilla...:)

      Hotelleissa ei ole hyväksyttävää varata mitään aurinkotuoleja..eivät huomauta, mutta eivät hyväksykkään k.o. toimintaa..Itse toimin niin, että seuraan varattua tuolia 10 minuuttia, ja jos ketään ei näy eikä kuulu, niin romut kantoon vaikka allasbaarin huomaan ja otan k.o. tuolin käyttöön kyselemättä..Pattayalla varaukset olivat arkiaamua ja normaalia varsinkin itänaapurin turistien toimesta..Siam bayshore hotellissa noin 50 tuolia ja kaikki varattu aamuneljään mennessä...heräyskellot vain pirisivät ympäri hotellia ja itä mummot juoksivat viemään kirjoja ja pyyhkeitä aamuneljältä tuoleille ja menivät takaisin nukkumaan...:)Heittelin sitten niitä ympäri tonttia ajankulukseni...sanoin henkilökunnalle asiasta, mutta vain hymyilivät, joten hymyilin takaisin...)

      Joten aonangiin palatakseni niin osta se varjo ja levitä rantapyyhe ja kuumene biitsillä, mutta talon puolesta niitä ei sinne tule..:)

    • Thaimaantietäjä

      Eikös lomalla pidä rentoutua, ei tuo oikein siltä näytä jos aurinkovuoteita varaillaan jo Klo.04.00 aikaan. Muutenkin tuo keskustelu aurinkotuoleista on naurettava siis rannalla,
      Eihän Suomessa ole yhtään yleistä uimarantaa missä olisi tuolit ja varjot. On se ihmeellistä kun ihmiset 2000 luvun alussa selvisivät ilman aurinkovuoteita samoin oli v. 06 kun siellä viimeksi lomalla olin.

    • mikran69

      Tuo oman varjon ostaminenkaan ei takaa et saa sitä käyttää. Itse todistin tuossa pari viikkoa sitten tilannetta jossa Ao Nangin rannalla turistipoliisi tai vastaava käski yhden porukan purkamaan varjonsa rannalta ja siirtymään puiden varjoon jos varjoa kaipaa.

    • Haddivaddi1500

      Ao nangin rantaa reunustaa puurivistö, joiden alta löytyy varjoa. Omaa aurinkovarjoa ei tarvita.

    • kyllä-AirinOmaTuoli

      Airilla on oma tuoli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe