Erään tuttavani vanhemmat ovat rahastaneet yrityskaupoilla liki kymmenen miljoonaa ja molemmat ovat jääneet varhaiseläkkeelle viisikymppisinä. Tämä heidän jälkikasvunsa asui hetken kotona, jonka jälkeen muutti vanhempien sijoitusasuntoon vuokralle. Kun kävin kerran hänellä kylässä, niin isi ja äiti olivat lapsen kanssa väsäämässä asumistukihakemusta. Olivat kuulemma näyttäneet lakimiehellekin miten saa isoimmat korvaukset.
Siis näillä henkilöillä on omaisuutta liki kymmenen miljoonaa, mutta he käyttävät aikaa ja vaivaa saadakseen lapselleen muutaman satasen kuussa asumistukea. Tuolloin nauratti tuo toiminta, mutta jälkeen tekisi mieli oksentaa. Eikö mikään riitä?
Siis näillä henkilöillä on omaisuutta liki kymmenen miljoonaa, mutta he käyttävät aikaa ja vaivaa saadakseen lapselleen muutaman satasen kuussa asumistukea. Tuolloin nauratti tuo toiminta, mutta jälkeen tekisi mieli oksentaa. Eikö mikään riitä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos on tukeen oikeutettu, on tukeen oikeutettu. Turhaan sinä muiden asioita suret. Monen mielestä sinä et ole oikeutettu tukiin, mutta niinpä vaan ilmeisesti porskutat muiden rahoilla kuukaudesta toiseen.
Ei ne suuret tulot vaan ne pienet menot - tuonhan tietää myös wanha kansa! ..ja sellanen vinkki, että ne rikkaat vasta osaakin lypsää irti kaikki mahdolliset alennukset ja etuisuudet mitä vaan ikinä mahdollista on, ellei omat konstit riitä, laitetaan asianajaja asialle!
On aika muuttaa lakia. Kansalaisaloitetta kehiin. Tenttaamaan kansanedustajaehdokkaita ja heidän puolueidensa linjoja tässäkin asiassa. Olisikohan parempi äänestää vasemmistoliittoa, eikä ahneita puolueita?
Aloittajan tarinan rohmujen nimet pitäisi tuoda julkisuuteen, kuvien kanssa.
Vaikka mikäs minä olen aina täällä ketään ohjaamaan ja neuvomaan kun oma elämäni on nykyään melkoista haibakkaa sijoitusten ja lomailun suhteen etelässä :)
Tuohon on tultu. Verojen maksaminen ottaa sen verran pattiin että jokainen sentti minkä voi raapaista takaisin niin se tehdään.
Jos virkamiesten palkat sen kun nousee ja vastineeksi ne kilpailuttavat yrityksiä niin onko se ihme jos potuttaa, lisäksi yhteiskunta jakaa tukia hölynpölyyn ja makailuun jota moni kustantaa pitkillä työpäivillä ilman lomia. Kun tilaisuus tulee niin tilit tasataan niin hyvin kuin mahdollista.
Lopettakaa hölynpöly ja vastikkeettomuus.