Mitä musaa kuurot kuuntelee?

Yo Yo Gangsta Brotha

Meikä kuuntelee Linkin Parkia

5

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Taikapeili*

      Osa kuuroista saattaa kuulla kuulolaitteellaan musiikin rytmit ja basson sekä muita matalia ääniä. Mutta, eivät saa selvää sanoista. Kyllä osa kuuroista kuulee ympäristön ääniä ja hälyääniä sekä puhetta mutta, eivät saa mitään selvää tai kuulevat/saavat selvän muutamista sanoista. Esim. oman nimen jos huutaa.
      Tiedän kuuroja ja vaikeasti huonokuuloisia jotka kuuntelevat erinlaisia rytmejä ja muita.
      Englannissa on eräs kuuro nainen joka soittaa rumpuja.

    • hippie

      Mää kuuntelen musaa aivan mielelläni.. Rakastan musiikkia paljon, muttei sillä tavalla, että se vaikuttaisi elämääni kuten puketumiseeni tms.

      Olen kuuro, mutta kuulolaitteen avulla kuulen musiikin rytmiä ja lauluja, mutten saa sanoista selvää.. Suuri apuna olisi tietysti, jos on sanoitukset esillä niin silloin saan sanat selväksi ja pääsen musiikin rytmin sisään.. Ja kun oon aikansa kuunnellut ja lukenut sanoitukset, niin en sit tarvi sanat luettavaksi, ku ne on mulla kuulomuistissani... En välttämättä enää muista mitkä laulusanat olivatkaan musiikin loppuessa vaan ku musa on päällä ja sit vasta muistan...

      Mut tiedän muitakin, jotka eivät kuuntele samalla tavalla kuin mä... Toiset kuuntelee ja toiset eivät...

      • haave

        Mä kuuntelen musaa mieluiten autossa, silloin olen "yksin" ja saan soitattaa että kuulen ja tunnen rytmiä... käsi ovenkahvalle nojaamaan... penkistä tuntee että selästä.

        Kotona taas ei ole sellaisia vehkeitä, että vois... haaveilen joskus sellaisen kodin rakentavan, johon voisi rakentaa kaiuttimia ja sitä myöten kuulla/tuntea kuten elokuvateattereissa.


      • ,,,
        haave kirjoitti:

        Mä kuuntelen musaa mieluiten autossa, silloin olen "yksin" ja saan soitattaa että kuulen ja tunnen rytmiä... käsi ovenkahvalle nojaamaan... penkistä tuntee että selästä.

        Kotona taas ei ole sellaisia vehkeitä, että vois... haaveilen joskus sellaisen kodin rakentavan, johon voisi rakentaa kaiuttimia ja sitä myöten kuulla/tuntea kuten elokuvateattereissa.

        kuuntelen darudee. sil on hyvä rytmi


      • haave
        ,,, kirjoitti:

        kuuntelen darudee. sil on hyvä rytmi

        Mä en... Darude tuntuu niin kuivalta, pelkkää tekniikkamusiikkia... ei ole lämmintä olemusta mukana, kun sanoja ei ookkaa. Muuten periaattees rytmitys, mutta ilman sanoja ei ookkaa nii hyvä....

        Jokainen löytääkin omanlaisensa maun kuten pitääkin. Muuten me ihmiset oltais kaikki samoja, eikä maailma olisi lainkaan erilainen ja mielenkiintoinen. Eiks?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe