Juopot rakentajat vai rakentavat juopot?

Kumpi on ensin rakentaja josta tulee juoppo vai juoppo josta tulee rakentaja.

Alkoholin käyttö on sen verran runsasta raksamiehillä että pistää ihmettelemään, vaikka niinhän ne tilastotkin kertovat että mitä vähemmän arvostettu työ ja vähäisempi koulutus sitä enemmän kuluu mallasjuomia ja spaddua.
5174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yksittäistapauksia.

Vai onko sinusta kaikki somalit työttömiä sossun tuilla eläjiä, jos heistä 5 % käy töissä? niinpä.

Äänestä

"Kumpi on ensin rakentaja josta tulee juoppo vai juoppo josta tulee rakentaja."


Rakennusalalle on ominaista lyhyet työsuhteet ja voimakkaat suhdannevaihtelut. Lisäksi alalle on helppo päästä pienillä alkupääomilla kuin myös joustavalla moraalilla yrittäjäksi, ja uusille yrittäjille tarjoutuu noususuhdanteen aikana urakointitilaisuuksia.

Koska suhdanteet paranevat ja ylikuumenevat yllättäen sekä kausiluonteisesti, myös juopot työntekijät/työnjohtajat saavat työtilaisuuksia. Siksi alalle pesiytyy päihdeongelmaista ja lyhytjännitteistä väkeä. Nämähän karsiutuvat pois vakaiden suhdanteiden ja jatkuvan työllisyyden leimaamilta aloilta, joissa väen vaihtuvuus on em. syistä vähäistä ja toiminta pitkäjännitteistä.

Äänestä
  • Sama koskee kiinteistöalaa ja siellä pärjää ammattitaidoton selittäjäkin.

    Äänestä

Hankala kysymys kun kumpiakin löytyy työmailta, ehkä runsaaseen juomiseen suurin syy on ettei millään muulla alalla pidetä töissä juoppoja ja rakennus ala on ainoa ala jonka töihin jokainen oppii, vaatimus taso on matalampi kuin missään muussa työssä.

Äänestä
  • "...juomiseen suurin syy on ettei millään muulla alalla pidetä töissä juoppoja "

    No, ehkä se juoppojen pesiytyminen rakennusalalle johtuu siitä, että alan suhdannevaihtelujen takia tulee yllättäviä työvoimapulan tilanteita ja silloin niin juopot työmiehet kuin juopot esimiehetkin kelpaavat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä ? kirjoitti:

Kumpi on ensin rakentaja josta tulee juoppo vai juoppo josta tulee rakentaja.

Alkoholin käyttö on sen verran runsasta raksamiehillä että pistää ihmettelemään, vaikka niinhän ne tilastotkin kertovat että mitä vähemmän arvostettu työ ja vähäisempi koulutus sitä enemmän kuluu mallasjuomia ja spaddua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu