Puuhaa bordercollien pennulle

Hurrikaani kotonani

Minulla on kolmen kuukauden ikäinen bordercollien pentu. Eläinlääkäri suositteli viemään koulutuskentälle/harrastuksiin tai koirapuistoon vasta, kun toinenkin rokotus on viisikuisena annettu, mutta nyt ihmettelen, mitä puuhaa oikein keksisin tälle neidille, kun se ADHD:na kiipeilee seinille. Vaikka tiesin kyseisen rodun olevan energinen, täytyy myöntää, etten osannut odottaa ihan tällaista hurrikaania.

Meillä on oma piha, ja koira saa juosta pihalla vapaana osan päivästä (mutta koska piha on aitaamaton, pitää jonkun aina olla vahtimassa, joka taas ei ole se suosituin työvuoro perheessämme). Kävelytän yhden pitkän lenkin päivässä, ja sillä koira pysyy rauhallisena pari tuntia. Ihan mahdottomasti ei käsittääkseni pientä saa kävelyttää. Olen yrittänyt kouluttaa vähän jotain pientä, osa on mennyt perille ja osa ei, mutta pennulla ei vielä oikein riitä keskittyminen siihenkään touhuun. Aktivointilelut taas ovat liian helppoja ja pitkästyttävät hetkessä.

Olen tällä hetkellä kotona, joten onneksi minulla on työssäkäyvää enemmän aikaa käyttää esimerkiksi leikkimiseen, mutta en minäkään siihen ihan 24/7 jouda.

Mitenkäs te toiset, joilla on tai on ollut bordercollieita. Mitä ajanvietettä olette niille pentuikäisenä keksineet?

7

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paimen x2

      Busy-Buddy lelut mustista ja mirristä on meillä kovassa käytössä. Varsinkin se sieni ja pullo on ollut hitaasti lämpeävälle the juttu. Kaikki pyörivät, värikkäät, hammastelua kestävät etc. on niitä mieluisia. :)
      Peten koiratarvikkeessakin voi olla noita älyleluja kohtuu hinnalla niin kahmaisin niitä talteen MUTTA ei liikaa virikeitä kuitenkaa liikakin stressaa ja paineistaa eli leikki hetkenä ota älyilyt muuten vapaata koirailua/pentuilua.

    • luomuhurtta

      Jos tykkää vetämisestä, sido vaikka pöydänjalkaan/ tai snkyyn pätkä hamppuköyttä, niin saa kiskoa kyllikseen. Myöskin hikselistä ripustetyt housut pihlajanoksassa (tarhassa) olivat seropisakemannille rakas tappelukaveri.
      tarjoa kaikki nappularuoka aktivointipallosta, kuluupa syömiseenkin jonkun verran aikaa

    • fargot

      Kannattaa opettaa vaan rauhoittumaan sisällä,ulkona saa riehua. Meillä tuoreet putkiluut antavat ajankulua mukavasti ja saa samalla pureskella luvan kanssa,säästyy pöydänjalat jne.

      Temppujen opettelu ja aivotyö väsyttää myös. Olisi myös hyvä jos pennulla olisi samanikäistä/kokoista leikkiseuraa silloin tällöin. Ei koirapuistossa vaan turvallisessa ympäristössä ja tuttu koirakaveri.

    • Vetoleikkejä ei

      ennen kuin hampaat vaihtuneet, eikä hyppimisjuttaja liian nuorena. Myöhemmin hommaa vaikka kotiagi välineitä, siis jos et aio harrastaa oikeaa agia. Lisäksi palloleikit on kivoja. Etsintää jo pienestä pitäen. Piilota palloa vaikka, niin, että ensin näkee ja siitä vaikeuttaen. Borderi on työkoira, joka tykkää paimentaa. Vastahan murkkuikä on tulossa, ootappa vaan. Tutulla borderi uros pisti patjat uusiks alta vuoden iässä. Kirjahylly nurin jne. Tsemppiä kumminkin. Bordercollie kärsii, jos se ei saa tarpeeksi aktivointia. Erittäin älykäs ja oppivainen. Voit opettaa sille eri esineiden noutoa. Hae hanskat, tuo tossut jne... Ihania ovat.

    • nenna33

      Mene pentukurssille, tapaat samanikäisiä pentuja ja löytyy koiralle kavereita!

      • Nanna6

        Kun kerta on oma piha niin kiva leikki ja aivojumppa koiralle on piilottaa nameja pihalla ja antaa se etsiä ne. Toinen kiva leikki on jos ihminen menee piiloon ja antaa koiran etsiä, palkinto aina namipala.


    • Nii4i

      Kiva puuhaa kun kerta on oma piha on piilottaa nameja ja koira saa etsiä ne. Toinen henkilö voi myös mennä piiloon ja antaa namipalan kun koira löytää se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      323
      7482
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5285
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4362
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      121
      4159
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3907
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3586
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3422
    Aihe