Trevoc

On niin hatarat todisteet ja kukaan Trevocista ei ole sanonut Aarnion käyttäneen päätäntävaltaa niin se lähenee jo skandaalia jos Aarniolle napsahtais 4 vuoden kakku.
40198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Tämä Trevoc alkulämmittely oikeudessa on vasta jäävuoren tyvi, koska kentän kuumuudesta johtuen jäävuori on päässyt sulamaan melkein kokonaan ja paljastanut karuja totuuksia.
Syyttäjä omissa oloissaan hykertelee tyytyväisenä ja odottaa oikein jännityksellä päivää, kun pääsee marssittamaan esiin koko todistelu arsenaalinsa. Ja se ei ole kevyttä purtavaa.
On asia aivan eri mitä Keke ja muut ovat puhuneet pöytäkirjoihin, kuin se mitä kaikkea ovat puhuneet "tämä ei mene nauhalle" tilaisuuksissa pöytäkirjojen ulkopuolella. Saati mitä kukin tulee puhumaan oikeudenkäynnissä, sitä mukaa kun juttu etenee.
Veikkaan että Aarnion "kiistän kaiken" on romutettu jo monta kertaa. Enää puuttuu syyttömyyden murtaminen ja siihen on eväät syyttäjällä.
Saakoon Aarnio minkä pituisen kaukun tahansa, se ei ole oikeusmurha.

Äänestä
  • Ja tätä sulanutta jäävuorta pengotaan kuukausia, vuosia eteenpäin?
    Lippusia ja lappusia tutkitaan että mihin numerot oikein viittaa. Onko kauppalista vai huumetilaus?

    Mutta elämä vie eteenpäin ja voimavarat tarvittaisiin tähdellisempään, kuin että syyttäjän aika kuluu vankilavenkuloiden satujen päivittämiseen. Onhan joku Aasiannainen keksinyt jo Minfossa että Aarniosta paistaa huumeidenKÄYTÖN merkit.
    Puuttuu vain että sitä seuraavaksi "tutkittaisiin" eli tehtäisiin täydelliset Auerit.
    Ei syyttäjän tarvitse pyrkiä olemaan kaksi askelta edellä hulluipia nettiväittelijöitä. Järjen käyttö viranhoidossa ei saa olla kielletty.

    Äänestä

Lämpimin tuntein luin juuri että Aarnio oli harhauttanut Vilhusta, ei tiennyt mitään Vilhunen koko seurantalaitteista. Kummaa, kummaa, poliisimies eikä kerro kaikkea kaverilleen. Elinkautinenhan siitä on jo tullut. Loppuu muistoissa vasta kuollessa.

Äänestä

Tässä ketjussa sitten lisää näyttöä siitä että poliisiketju on kauan ollut vankilavenkuloiden ohjauksessa. Trevoc-käräjöinti on pelkkää saivartelua kun tavoite on ollut piirittää patologista valehtelijaa mutta piirittäjät eivät ole huomanneet katsoa peiliin...

Äänestä
  • Mitä yrität sanoa?

    Äänestä

  • Outoja_on_jutut kirjoitti:

    Mitä yrität sanoa?

    Helppo auttaa. VKSV ja KRP ovat unohtaneet hakea syyllistä omista porukoistaan kun he ryhtyivät Aarniota piirittämään ( Saaran ja Hesarin naisten tuella)

    Äänestä

  • Todella järkyttävä juttu!

    Äänestä

  • mistä_saan_apua kirjoitti:

    Todella järkyttävä juttu!

    Kysy josko nimimerkki "tietäväinen " osaa auttaa.

    Äänestä

  • rouva kirjoitti:

    Kysy josko nimimerkki "tietäväinen " osaa auttaa.

    Olen liian järkyttynyt pyytääkseni apua

    Äänestä

  • Neiti_ihminenkin_vielä kirjoitti:

    Olen liian järkyttynyt pyytääkseni apua

    Varmaan nimimerkki "tietäväinenkin" on liian järkyttynyt pyytääkseen apua. Hänhän kirosi erään rouva Tappisen valinnat ja lupasi saatanan enkeleiden johdattavan rouva Tappisen helvettiin.
    Suoraa tekstiä, suoruutta voi luonnollisesti kunnioittaa.
    Pari piruparkaa yrittikin sitten antaa "neuvojaan" samaiselle rouvalle.
    Tuo kaikki kirjoitettiin syyskuussa viime vuonna ketjuun Aarnio, lavastettu syylliseksi.
    Näkisin tuon yhteenoton merkkinä nettiväittelyissä melko yleisestä pyrkimyksestä demonisointiin.Rouva Tappiseen tuollainen ei pure mutta tietysti herää kysymyksiä, miksi se kirjoitettiin Aarnio, syylliseksi lavastettu-ketjuun.

    Äänestä

Lehdistön kaikenpeittävä oikeus manipulointiin sai taas eilen mielenkiintoisen lisän kun luin Hesarin juttua otsikolla "Aarnion puolustus haluaa kieltää itselleen haitallisen kertomuksen".

Niinhän otsikko kuului. Kun jutun luki niin saatiin selville että Aarnion puolustus eli Leppiniemi haluaa avata keskustelun kertomuksesta käräjillä.

Mutta noinhan journalistit toimivat aina, sama se mistä on kyse kunhan vain otsikko ohjaa ajatukset lehtitalon suosimaan suuntaan.

Äänestä
  • Nyt putosin kärryiltä. Onko kysymys esitutkintapöytäkirjaan kirjatusta kertomuksesta. Eihän suullisessa pääkäsittelyssä lueta mitään esitutkinnassa kerrottuja pöytäkirjoja. Onko esitutkintapöytäkirja annettu peräti oikeuden jäsenille. Oikeusministeriön lainsäädäntöosaston Ruotsin lainsäädännön kopiointiosaston pitäisi kiireesti puuttua asiaan. Pääkäsittelyn pitää olla keskitetty, suullinen ja siellä esitutkintapöytäkirja on vain syyttäjän tiekarttanana.

    Äänestä

15 poliisia pidättämässä rikollisorganisaation johtajan siskoa, syytettynä rekisterimerkintärikoksesta. Varmaan siskon 7-vuotias poika näkee painajaisunia loppuelämänsä.

Äänestä
  • Vaikuttaa aika koohotukselta. Eikös rekisterimerkintärikoksia ole yleensä käsitelty sakkojuttuina.

    Äänestä

  • Trevoc jutuista ei tule Aarniolle tuomiota. Turhaa käräjöintiä tuo on.

    Tuli vaikutelma, että häntä syytetään kait kohta siitäkin, että hän on ollut poliisina. Sekin kuullostaa jo rikokselta tässä tapauksessa: toiminut poliisin ammatissa.

    Äänestä

  • Tämän päivän esille tulleisiin seikkoihin katsoen, ihmettelen hieman, miksi LIUKKU ja RIIKONEN ovat olleet täysin mykkinä? Onko heitä edes kuultu? Meinaan kun Aarnio antoi ymmärtää että juurikin RIIKONEN JA LIUKKU olivat Trevoc kaman tilaajia. Vai onko kyseiset veljekset sittenkin syyttäjän todistajia, jotka astuvat esiin myöhemmin?

    Äänestä

  • Riikonen ei ainakaan voi olla syyllinen yhtään mihinkään, koska ensinnäkin hänet on valittu Helsingin poliisipäälliköksi aikoinaan (=taustat on aivan varmasti tarkastettu millikuutiometrin tarkkuudella silloin) ja toisekseen hänet on päästetty eläkkeelle (=annettu vastuuvapaus työstään poliisipäällikkönä).

    Liukku ei myöskään voi olla syyllinen mihinkään. Tai en ainakaan usko. Hänet on Riikosen tavoin valittu johtotehtävään Helsingin poliisilaitoksella JA Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksella.

    JOS jompi kumpi tai molemmat todettaisiin syyllisiksi johonkin rikokseen, niin kyllä olisi heidät johtoasemiin valinneilla henkilöillä nolo tilanne. Peiliin katsominen.

    JA VIELÄ: Liukun suvussa ei harrasteta kuin rehellistä bisnestä ja kriittisen tarkastelunkin jälkeen korkeintaan huomautuksia saavia bisneksiä kuten Perttu Liukun ja Kari Mäenpään Avain-konsernin bisnekset. Riikosen lähipiiristä tuskin löytyy laillisuuden rajoja näinkään lähelle hivuttelevia yrityksiä.

    Äänestä

  • Poliisista ei kannata väittää mitään varmaksi. Taustojen tarkastaminen ei välttämättä ole kuulunut kenenkään virkavelvollisuuksiin, on saattanut unohtua, tai joku on luullut jonkun toisen tehneen sen. Tai sitten ei vain ole välitetty.

    Äänestä

Olisko poliisilaitos ostanut seurantalaitteet, jos olisi ollut tiedossa, että trevocin tj oli entinen KRP:n virkamies jne, ja "rikollispomon" sisar oli osakkaana yhtiössä. Todistusteemana suunilleen sama kuin olisiko täti setä jos sillä olisi munat. Auerin jutun tutkinta ja syytteet vaikuttavat tässä vertailussa ihan täyspäisiltä.

Äänestä
  • Trevocia miettiessä sitä vain kysyy itseltään että jos tuolle linjalle lähdetään että syyttäjä ryhtyy toimivia yrityksiä kaatamaan Suomessa niin järjestäytynyt rikollisuus on täydellisesti kaatamassa yritystoiminnan Suomenmaassa.

    Äänestä

Aukotonta todistelua. Supo on ostanut laitteita 2010, olisi
voinut ihan selvittää kuka Trevocissa työtä tekee.
Huhu kuuluu 2013 että Aarnio on jotenkin mukana ja kun Aarnio on mukana niin sehän ei käy Supolle joten Supo päättää lopettaa Trevocin laitteiden käyttämisen. Ja sitten pitää saada korvaus Trevocilta kun ei jaksettu selvittää kuka Trevocissa on vastuussa laitteista.

Supo toimii järjestäytyneen rikollisuuden luomilla periaatteilla liikesuhteissaan: purkaa olemassaolevat sopimukset ihan tuosta vain, nips,naps

Äänestä

Absurdia meininkiä

Äänestä

Kikkeliskokkelis

Äänestä
  • Kirjoititko aikaisemmin Aarniouskovaisuudestakin, hihihihi, kikkeliskokkekis?

    Äänestä

Pitkässä ketjussa Aarnio lavastettu syylliseksi löytyi tällainenkin kommentti, päivätty 22.10. 2014 , nimimerkkinä kaikki ennalleen: "keke on ihan paras. Antakaa hänelle entinen status ja luottamus. Kaikki on erehdystä".

Ihan sujuvastihan me tuonkin kommentin olemme lukeneet. Mutta ihmetyttää kyllä, mikä sakki näitä poliisiketjun kommentteja ja Aarniokommentteja oikein on rustannut. Syyntakeettomia, syyttäjän pikku apulaisia kun tavoite on sekoittaa syyttäjien päät?

Äänestä
  • Älä pohdi liian vaikeita asioita että et menetä yöuniasi.

    Äänestä

  • Poliisitrolleja kirjoittelee...

    Äänestä

Paatero johtaa poliisia jossa kukaan ei tiedä kuka on hankkinut ja mitä, milloin ja miksi. Sisäministeri kehuu oman toimintansa verille ja sen jälkeen poliisin. Tätä on suomalainen edustuksellinen demokratia.

Äänestä
  • Räsäskä keksi tänään että pitisi taas lisätä rahoitusta poliisille ja oikeuslaitokselle. Mitä se auttaa kun virkamiehiltä on järjen käyttö kielletty. Hukkaan menee, ei järkeä rahalla saa pelittämään.

    Äänestä

  • Mutta se takaa taas "ankaran yrittämisen" syteen tai saveen..pääasia että yrittää on kriteeri.

    Äänestä


  • Alkaa kovasti näyttää siltä että poliisissa on oltu hyvin välinpitämättömiä, on laiminlyöty velvollisuuksia virkamiehinä, ei ole osattu tai ymmärretty julkisen hankinnan kuvioita ja pahinta kaikessa; on operoitu tietoisesti ja pitkään lain nurjalla puolen. Nyt ollaan sitten kuzi sukassa ja yritetään antaa ymmärtää, mutta ei kerrota asioita suoraan, koska silloin paljastuisi koko sylttytehdas josta kukaan ei selviäisi puhtain paperein. Poliisitoimi on kuin Nooan arkki josta on tappi poistettu. Nyt vain souidetaan lujaa ja toivotaan ettei upottaisi ainakaan syvälle.

    Aarnion keissistä yksi on ainakin satavarmaa. Kansalaisten luottamus poliisin toimintaa kohtaan ei ainakaan kasva näiden poliisien toimesta, jotka eivät ole syytettyinä. Kansalaisen näkökulmasta poliisin vilpittömyyttä ja viranhoidon asiallisuutta on syytä epäillä, kunnes toisin osoitetaan.

    Äänestä

  • Mitä luulet siitä, että onko aina sitten pidetty kiinni säännöistä ja asetuksista, kun pidätyksiä ja kuulusteluja, sekä todisteita ym.todisteiden keräilyä on touhuttu kentälllä?

    Äänestä

  • tori.mummo kirjoitti:

    Mitä luulet siitä, että onko aina sitten pidetty kiinni säännöistä ja asetuksista, kun pidätyksiä ja kuulusteluja, sekä todisteita ym.todisteiden keräilyä on touhuttu kentälllä?

    Riippuisiko siitä kuinka läheinen rikoksesta epäilty on poliisille. Hyvää tuttavaa tai naapuria on suojeltu, mieluummin valittu sopiva syyllinen tutkittavaksi.

    Äänestä

  • einäyttöä kirjoitti:

    Riippuisiko siitä kuinka läheinen rikoksesta epäilty on poliisille. Hyvää tuttavaa tai naapuria on suojeltu, mieluummin valittu sopiva syyllinen tutkittavaksi.

    Ei lisäraha siihen saa mennä että poliisit keskenään kahinoi. Se on pohjaton ja ikuinen rahareikä. Räsänen luultavasti menee vaihtoon vaalien jälkeen. Paatero siirtyy eläkkeelle. Nyt tarvitaan johtoon miehiä ja naisia jotka ymmärtävät poliisien keskenäisen kahinan lopettaa.
    Neuvottelutaidot kunniaan, voitelurahat pitää tunnistaa voiteluksi.

    Äänestä

  • einäyttöä kirjoitti:

    Riippuisiko siitä kuinka läheinen rikoksesta epäilty on poliisille. Hyvää tuttavaa tai naapuria on suojeltu, mieluummin valittu sopiva syyllinen tutkittavaksi.

    Niin riippuu, ja siitä kenen päälle korvaavasti epäily halutaan kohdentaa.

    Äänestä

  • Murjaani33 kirjoitti:

    Alkaa kovasti näyttää siltä että poliisissa on oltu hyvin välinpitämättömiä, on laiminlyöty velvollisuuksia virkamiehinä, ei ole osattu tai ymmärretty julkisen hankinnan kuvioita ja pahinta kaikessa; on operoitu tietoisesti ja pitkään lain nurjalla puolen. Nyt ollaan sitten kuzi sukassa ja yritetään antaa ymmärtää, mutta ei kerrota asioita suoraan, koska silloin paljastuisi koko sylttytehdas josta kukaan ei selviäisi puhtain paperein. Poliisitoimi on kuin Nooan arkki josta on tappi poistettu. Nyt vain souidetaan lujaa ja toivotaan ettei upottaisi ainakaan syvälle.

    Aarnion keissistä yksi on ainakin satavarmaa. Kansalaisten luottamus poliisin toimintaa kohtaan ei ainakaan kasva näiden poliisien toimesta, jotka eivät ole syytettyinä. Kansalaisen näkökulmasta poliisin vilpittömyyttä ja viranhoidon asiallisuutta on syytä epäillä, kunnes toisin osoitetaan.

    Poliisin on aika ryhdistäytyä. Tarvitsee nyt tehdä jotain todella konkreettista luottamuksen palauttamiseksi.Siviilinä vaikea sanoa mitä.

    Rehellliset, työtään arvostavat poliisit tietävät itse parhaiten, mitä pitäisi tehdä ja miten. Sinä yksi otus siellä, älä sitten viitsi vaivautua kirjoittamaan siitä satuolennosta mitään; tätä viestiä ei ole kirjoitettu sinulle ja satuolennollesi.............

    Äänestä

  • ryhtiliikettäkaivataanjo kirjoitti:

    Poliisin on aika ryhdistäytyä. Tarvitsee nyt tehdä jotain todella konkreettista luottamuksen palauttamiseksi.Siviilinä vaikea sanoa mitä.

    Rehellliset, työtään arvostavat poliisit tietävät itse parhaiten, mitä pitäisi tehdä ja miten. Sinä yksi otus siellä, älä sitten viitsi vaivautua kirjoittamaan siitä satuolennosta mitään; tätä viestiä ei ole kirjoitettu sinulle ja satuolennollesi.............

    Rehellinen poliisi on satuolento!

    Äänestä

  • Taaperoille kirjoitti:

    Rehellinen poliisi on satuolento!

    Joopa joo, kukkoko käskien kiekuu? POLIISIN ON AIKA RYHDISTÄYTYÄ!
    Rahapyynnön ympärillä tuossa viime viikon lopulla käytiin tyypillinen poliittinen näytelmä. Poliisikansanedustaja oli miettinyt että raha ei riitä, poliisiministeri niiasi syvään yhdessä oikeusministerin kanssa että joo, joo, turvallisuudesta ei saa tinkiä, leikataan muusta. Ihan ymmärrettävää, omien leirien suojelua ministereiltä.

    Raha kuitenkin on jo rauhoittanut ja poliisi on kollektiivisti johdettuna ajautunut tuollaiseen minun leirissä, sinun leirissä -ajatteluun, jossa poliisit kinastelee keskenään unohtaen että turvallisuus kuuluu kaikille.

    Äänestä

  • rouvaTappinen kirjoitti:

    Joopa joo, kukkoko käskien kiekuu? POLIISIN ON AIKA RYHDISTÄYTYÄ!
    Rahapyynnön ympärillä tuossa viime viikon lopulla käytiin tyypillinen poliittinen näytelmä. Poliisikansanedustaja oli miettinyt että raha ei riitä, poliisiministeri niiasi syvään yhdessä oikeusministerin kanssa että joo, joo, turvallisuudesta ei saa tinkiä, leikataan muusta. Ihan ymmärrettävää, omien leirien suojelua ministereiltä.

    Raha kuitenkin on jo rauhoittanut ja poliisi on kollektiivisti johdettuna ajautunut tuollaiseen minun leirissä, sinun leirissä -ajatteluun, jossa poliisit kinastelee keskenään unohtaen että turvallisuus kuuluu kaikille.

    Minun leirissä- sinun leirissä!
    Taisi olla aikoja sitten kahden naisen -Taran ja Sirpan välinen köydenveto.
    Sirpa näyttää voittaneen, nyt viimeisen Vaasan hovin päätöksen myötä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


77777 kirjoitti:

On niin hatarat todisteet ja kukaan Trevocista ei ole sanonut Aarnion käyttäneen päätäntävaltaa niin se lähenee jo skandaalia jos Aarniolle napsahtais 4 vuoden kakku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu