Se on strateginen paikka joka kiinnostaa eri maiden sotavoimia. Sen voisi myydä ruotsille, jolloin ahvenat olisivat tyytyväisiä, rys.sät sen voisi helposti ottaa väkisin. Sillä ahvenat eivät osaa puolustautua ja soutaisivat ruotsiin pakoon, ja suomalaisia taas ei kiinnosta puolustaa tuollaista paikkaa missä vihataan Suomen kieltä.
Parempihan se olis jos koko läntti uppoisi mereen, sitten ei olisi ongelmaa.
Parempihan se olis jos koko läntti uppoisi mereen, sitten ei olisi ongelmaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ruotsi ei pysty miehittämään enää mitään kun armeijakin on lopetettu.
Korkeintaan ruotsissa asuvat isissoturit pystyvät miehittämään Ahvenanmaan.
taitaa olla ruotsalaisten viimeisin sotilasmenestys 1500-luvun lopulla. Kaikki Ruotsin muut sodat on sodittu Ruotsin suomalaisperäisillä miehillä. Tulee muistaa, että Ruotsi-Suomea ei ollut olemassa muualla kun Suomen myöhemmässä historiankirjoituksessa. Ruotsin ja muiden valtioiden mielestä oli vain Ruotsin valtakunta. Sen huomaa kun lukee Venäjän vallan aikana tuotettua Helsingissä painettua Tietosanakirjaa.
Ruotsi on nyt esittänyt sotilasyhteistyötä Suomen kanssa kun ovat huomanneet, minkä hirvittävän munauksen tekivät päättäessään muuttaa armeijankäymisen vapaaehtoiseksi.
Joukkoja ei saada täyteen millään konstilla ja taas otettaisiin mieluusti suomalaiset kriisitilanteisiin. Ruotsista ei ole apua ahvenanmaalaisille. Sisällissodassa tulivat sentään pienellä joukolla Ahvenanmaalle mutta lähtivät karkuun kun saksalaiset nousivat maihin. Talvisodan kynnyksellä jänistivät. Ei sen puoleen, että ahvenanmaalaisetkaan olisivat itsekään puolustaneet maakuntaansa. Ehei. Jatkosodan sankarimuistomerkissä taitaa olla kymmenisen nimeä, joista kait pari kolme kaatui Suomen rintamalla, muut mailmalla ja kaukaisin kait jossain Japanin rintamilla.
Nykyisellään jotkut ahvenanmaalaiset suorittavat asepalveluksen vapaaehtoisesti manner-Suomessa mutta lomillaan eivät kehtaa esiintyä sotilaspuvussa vaan vaatteet vaihdetaan laivoissa mennen tullen. Suomalaisista sotilaspuvuista kun ei pidetä Ahvenanmaalla.
Mitä tästä sitten jatkossa? Pitäisikö manner.Suomen puolustaa Ahvenanmaata kriisitilanteessa kun läsnäoloa ei edes suvaita.
Vem fan bryr sig, inte jag i alla fula fall :D
Ei teistä pas.koista pidäkkään välittää.
Jospa ne Isis sotilaat saavat esiintyä asuissaan ja eivätkä varmaan kysele lupaa siihen paskaperseisiltä ruotsalaisilta.
homo hurrit hyökkää venäläisiä vastaan suora pystyssä
https://suomimedia.wordpress.com/2014/12/06/yhteiskunta-maksaa-mamujen-ajokortin-ja-autokoulun/
Suomi sijoittaa nämä ahvenanmaalle.Hyviä kuorimaan "ranskanpottuja)!