Kuka miehittää Ahvenanmaan ensin?

kuka ja miten?

Se on strateginen paikka joka kiinnostaa eri maiden sotavoimia. Sen voisi myydä ruotsille, jolloin ahvenat olisivat tyytyväisiä, rys.sät sen voisi helposti ottaa väkisin. Sillä ahvenat eivät osaa puolustautua ja soutaisivat ruotsiin pakoon, ja suomalaisia taas ei kiinnosta puolustaa tuollaista paikkaa missä vihataan Suomen kieltä.

Parempihan se olis jos koko läntti uppoisi mereen, sitten ei olisi ongelmaa.

7

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruotsi on lyöty jo

      Ruotsi ei pysty miehittämään enää mitään kun armeijakin on lopetettu.

      Korkeintaan ruotsissa asuvat isissoturit pystyvät miehittämään Ahvenanmaan.

    • Nuijasotahan

      taitaa olla ruotsalaisten viimeisin sotilasmenestys 1500-luvun lopulla. Kaikki Ruotsin muut sodat on sodittu Ruotsin suomalaisperäisillä miehillä. Tulee muistaa, että Ruotsi-Suomea ei ollut olemassa muualla kun Suomen myöhemmässä historiankirjoituksessa. Ruotsin ja muiden valtioiden mielestä oli vain Ruotsin valtakunta. Sen huomaa kun lukee Venäjän vallan aikana tuotettua Helsingissä painettua Tietosanakirjaa.
      Ruotsi on nyt esittänyt sotilasyhteistyötä Suomen kanssa kun ovat huomanneet, minkä hirvittävän munauksen tekivät päättäessään muuttaa armeijankäymisen vapaaehtoiseksi.
      Joukkoja ei saada täyteen millään konstilla ja taas otettaisiin mieluusti suomalaiset kriisitilanteisiin. Ruotsista ei ole apua ahvenanmaalaisille. Sisällissodassa tulivat sentään pienellä joukolla Ahvenanmaalle mutta lähtivät karkuun kun saksalaiset nousivat maihin. Talvisodan kynnyksellä jänistivät. Ei sen puoleen, että ahvenanmaalaisetkaan olisivat itsekään puolustaneet maakuntaansa. Ehei. Jatkosodan sankarimuistomerkissä taitaa olla kymmenisen nimeä, joista kait pari kolme kaatui Suomen rintamalla, muut mailmalla ja kaukaisin kait jossain Japanin rintamilla.
      Nykyisellään jotkut ahvenanmaalaiset suorittavat asepalveluksen vapaaehtoisesti manner-Suomessa mutta lomillaan eivät kehtaa esiintyä sotilaspuvussa vaan vaatteet vaihdetaan laivoissa mennen tullen. Suomalaisista sotilaspuvuista kun ei pidetä Ahvenanmaalla.
      Mitä tästä sitten jatkossa? Pitäisikö manner.Suomen puolustaa Ahvenanmaata kriisitilanteessa kun läsnäoloa ei edes suvaita.

      • ålänningen

        Vem fan bryr sig, inte jag i alla fula fall :D


      • hehehehehehe
        ålänningen kirjoitti:

        Vem fan bryr sig, inte jag i alla fula fall :D

        Ei teistä pas.koista pidäkkään välittää.


      • On ne semmoisia

        Jospa ne Isis sotilaat saavat esiintyä asuissaan ja eivätkä varmaan kysele lupaa siihen paskaperseisiltä ruotsalaisilta.


    • pietarisaari

      homo hurrit hyökkää venäläisiä vastaan suora pystyssä

    • Tervemenoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe