Kuka miehittää Ahvenanmaan ensin?

kuka ja miten?

Se on strateginen paikka joka kiinnostaa eri maiden sotavoimia. Sen voisi myydä ruotsille, jolloin ahvenat olisivat tyytyväisiä, rys.sät sen voisi helposti ottaa väkisin. Sillä ahvenat eivät osaa puolustautua ja soutaisivat ruotsiin pakoon, ja suomalaisia taas ei kiinnosta puolustaa tuollaista paikkaa missä vihataan Suomen kieltä.

Parempihan se olis jos koko läntti uppoisi mereen, sitten ei olisi ongelmaa.

7

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruotsi on lyöty jo

      Ruotsi ei pysty miehittämään enää mitään kun armeijakin on lopetettu.

      Korkeintaan ruotsissa asuvat isissoturit pystyvät miehittämään Ahvenanmaan.

    • Nuijasotahan

      taitaa olla ruotsalaisten viimeisin sotilasmenestys 1500-luvun lopulla. Kaikki Ruotsin muut sodat on sodittu Ruotsin suomalaisperäisillä miehillä. Tulee muistaa, että Ruotsi-Suomea ei ollut olemassa muualla kun Suomen myöhemmässä historiankirjoituksessa. Ruotsin ja muiden valtioiden mielestä oli vain Ruotsin valtakunta. Sen huomaa kun lukee Venäjän vallan aikana tuotettua Helsingissä painettua Tietosanakirjaa.
      Ruotsi on nyt esittänyt sotilasyhteistyötä Suomen kanssa kun ovat huomanneet, minkä hirvittävän munauksen tekivät päättäessään muuttaa armeijankäymisen vapaaehtoiseksi.
      Joukkoja ei saada täyteen millään konstilla ja taas otettaisiin mieluusti suomalaiset kriisitilanteisiin. Ruotsista ei ole apua ahvenanmaalaisille. Sisällissodassa tulivat sentään pienellä joukolla Ahvenanmaalle mutta lähtivät karkuun kun saksalaiset nousivat maihin. Talvisodan kynnyksellä jänistivät. Ei sen puoleen, että ahvenanmaalaisetkaan olisivat itsekään puolustaneet maakuntaansa. Ehei. Jatkosodan sankarimuistomerkissä taitaa olla kymmenisen nimeä, joista kait pari kolme kaatui Suomen rintamalla, muut mailmalla ja kaukaisin kait jossain Japanin rintamilla.
      Nykyisellään jotkut ahvenanmaalaiset suorittavat asepalveluksen vapaaehtoisesti manner-Suomessa mutta lomillaan eivät kehtaa esiintyä sotilaspuvussa vaan vaatteet vaihdetaan laivoissa mennen tullen. Suomalaisista sotilaspuvuista kun ei pidetä Ahvenanmaalla.
      Mitä tästä sitten jatkossa? Pitäisikö manner.Suomen puolustaa Ahvenanmaata kriisitilanteessa kun läsnäoloa ei edes suvaita.

      • ålänningen

        Vem fan bryr sig, inte jag i alla fula fall :D


      • hehehehehehe
        ålänningen kirjoitti:

        Vem fan bryr sig, inte jag i alla fula fall :D

        Ei teistä pas.koista pidäkkään välittää.


      • On ne semmoisia

        Jospa ne Isis sotilaat saavat esiintyä asuissaan ja eivätkä varmaan kysele lupaa siihen paskaperseisiltä ruotsalaisilta.


    • pietarisaari

      homo hurrit hyökkää venäläisiä vastaan suora pystyssä

    • Tervemenoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      45
      7819
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      81
      5162
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3859
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      90
      3819
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      98
      3559
    6. 55
      3203
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      72
      3166
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      34
      2568
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      211
      2222
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      52
      1678
    Aihe