Ei kata edelleenkään koko kaupunkia, vaikka eräs niin kovasti siihen uskoi:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1665380#comment-8159225-view
10 vuotta kulunut...
Panoulu
12
1368
Vastaukset
- 8-3
No, Missäs se sitten toimii? Onko olemassa karttaa?
Tarvitsen kuukauden nettiä Oulussa, enkä haluaisi ostaa mitään mokkulaa ja liittymää sen takia.- Heikosti_kattaa
https://www.panoulu.net/fi/wlan/map löytyy ihan karttakin, aika harvassa näkyy olevan tukiasemia eli kattavuus on hyvin heikko.
- 1415
Minulla tuo karttakin näkyy vain harmaana laatikkona.. Ei tosiaan täällä keskustassakaan löydy singnaalia vaikka verkko näkyy luettelossa.
- Joku_esto_ehkä
1415 kirjoitti:
Minulla tuo karttakin näkyy vain harmaana laatikkona.. Ei tosiaan täällä keskustassakaan löydy singnaalia vaikka verkko näkyy luettelossa.
Se kartta nikottelee välillä, kokeile toisella selaimella. En tiedä mikä syynä, itselläni ei näy kaikilla selaimilla. Kartta on toteutettu Google Mapsin avulla. Tuossa selaimessa jossa itselläni ei näy on aika tiukat mainossuodatukset, en tiedä vaikuttaako se (joku keinotekoinen esto?).
- 1415
Joo, näkyy Safarilla mutta ei Google Chromella. Hieman outoa. Tai sitten johtuu macbookista.
- Anonyymi
Uppatirallaa. Eletään vuotta 2022.
- Anonyymi
Uppatiralllallllaaaaa....
- Anonyymi
Mikä tilanne?
- Anonyymi
Huono. Ei kata vieläkään koko Oulua.
- Anonyymi
JOS Oulussa jaetaan nettiä ihan luvalla, puoliluvatta saa monessa kaupungissa nettiä.
Toki kaikkia metsiä ei nää kata.
Monessa paikaa on vierailijaverkko tai verkon salasana ihan seinällä. Kerran kun sen näpytelee koneeseen ja itse huomasin että se verkkohan kattaa useita kaupungeja sillä samalla tunnuksella. ja nopeuskin kohdallaan, mittari näytti 99/99Mb vauhtia.
Eikä se niin luvatontakaan voi olla, koska tunnus jaetaa tiettyjen tilojen seinällä kaikille.
Olussa ne nyt vaan mainostaa vapaana. Kuitenkin monessa paikaa vapaa verkko löytyy - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JOS Oulussa jaetaan nettiä ihan luvalla, puoliluvatta saa monessa kaupungissa nettiä.
Toki kaikkia metsiä ei nää kata.
Monessa paikaa on vierailijaverkko tai verkon salasana ihan seinällä. Kerran kun sen näpytelee koneeseen ja itse huomasin että se verkkohan kattaa useita kaupungeja sillä samalla tunnuksella. ja nopeuskin kohdallaan, mittari näytti 99/99Mb vauhtia.
Eikä se niin luvatontakaan voi olla, koska tunnus jaetaa tiettyjen tilojen seinällä kaikille.
Olussa ne nyt vaan mainostaa vapaana. Kuitenkin monessa paikaa vapaa verkko löytyyMcDonalds, Hesburger, yms... on nettejä vapaasti. Kaupungien netit joista tossa yllä varmaan puhutaan ja hyvinvoinnin netit, kauppakeskusten netit. Joiden salasana on hyvin helppo saada, yleensä jossain näytillä.
PanOulu ei ole edes nopea. Usein tahmaa ihan huolella! Tekniikka ei siinä ole turvallista, näyttä jaettuja tiedostoja ja kansioita ja antaa hakkerielle täyden putken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328416Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5047687SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2235724Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en1024850Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474674Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1764568Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1114508Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144246Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03850