Etsinnässä poikien nimiä!

Hämillään!

Tässä nyt hetki taisteltu miehen kanssa pojan nimestä joten päätimme kysyä muilta myös nimi ehdotuksia. Olemme molemmat sitä mieltä ettei iha perus suomalaista nimeä kuten Paavo, Pete, Eero, Heikki yms. Yms. Suomalaiset tule kuuloonkaan. Joten olisko teillä ideaa? Mitää teemaa ei ole... Itse ajattelin Mico, Alex yms. Nimeä ja isäntä taas oliver, max ja jne. Mut kumminkin sellainen nimi joka taittuu suomalaisen suussa.. :)

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sukunimeen sopiva

      Riippuu sukunimestä... ulkomaiset etunimet ei sovi kovin hyvin junttimaisen sukunimen kanssa, vrt. Oliver Lötjönen, Mico Virtanen jne ;). Kokonaisuuden pitää olla sellainen, että lapsi voi sen kanssa elää. Eli onko sukunimi perussuomalainen vai ruotsalainen, englantilainen tms? Jos sukunimi on yleinen, voi etunimiin hakea omaleimaisuutta.

    • ...

      Lasten nimiehdotuksille on oma osastonsa.

    • Hämillään edelleen

      Sukunimi on suomalainen, mutta ei mikään perus Virtanen, pelkonen yms yms. Muita saman sukunimen omaavia ei iha heti tule kun on yksityinen..
      On otettu siis huomioon että nuo nimet kävisi tulevaan sukunimeen myös :D

    • papitar

      Vaikeehan se on toisen lapsille nimeä keksiä.. täysin mahdoton tehtävä. Se on vaan kaleteria selattava ja itse päätös tehtävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe