Salaojista

Blue Lily

Kuinka pian salaojien uusiminen tulee ajankohtaiseksi vuonna 1987 rakennetussa rivitalossa, keskimäärin?

7

257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnolla tehty

      salaoja on ikuinen.

    • 80-luvun_laatu

      Keskimäärin noissa salaojat on ollut remontointivalmiit rakentamisvuodesta lähtien, jos/kun ne on tehty halvasta peltosalaojaputkesta ja/tai laitettu liian pintaan. Tähän päälle puutteelliset pintamaan kaadot & sadevesien viemäröinti (rännivedet imeytetään sokkelin viereen yms).

    • tiatoo

      Tässä tulikin jo ääripäät esiteltyä. Laske siitä. Jos salaojat on asiallisesti tehty, ne kestävät vielä kymmeniä vuosia. Jos on olemassa tarkastuskaivot niin on syytä laskea vettä kaivoon reilusti ja katsoa tuleeko vesi seuraavaan kaivoon.

    • Kallispaukku

      V###u mitään salaojia ollut. Luultiin, että oli, tutkittiin ei ollut pienintäkään pätkää, rivari rakennettu 1983, yhtään alkuperäistä asukasta ei enää asu, joten keltään ei voi kysyä miksi salaojat puuttuu.

    • huumoria_löytyy

      Mielikuvitus lentää. Kuinkahan ne alkuperäiset asukkaat voisivat tietää miksi salaojat puuttuu.

      • tyhmyyden_julkituonti

        80-luvulla oli myös tapana jemmata salaojien tarkastuskaivot ihan maanpinnan tasoon tai jopa piiloon jo rakentamisvaiheessa. Ja ne maanpinnan taossakin olleet ovat ajan mittaan voineet peittyä, kun on tehty nurmikkoa uusiksi tms.

        Eli se, ettei kaivoja näy ei vielä 100 % varmuudella tarkoita, etteikö salaojia olisi. Tosin asennus lie muutenkin sitä 80-luvun laatua eli uusix menee... Ja tosiaan joku alkup. asukas on, jos sellainen löytyy, saattaa muistaa ne kaivojen summittaiset paikat, jos on nähnyt ne talon rakentamisvaiheessa.


    • Alkuperäinen

      Salaojat on rakennettu 80-luvulla ja siinä taloyhtiössä, jossa minun asuntoni on, tarkastuskaivot ovat jossakin nurmikon alla piilossa. Taloyhtiössä tehtiin koko taloyhtiötä koskeva kuntoarvio ja suositeltiin salaojien tarkistamista. Suunnitelmissa on, mutta todennäköisesti ne ovat tukossa.
      Joku asukas ei halua luopua suurista koivuista ym. puista, joiden juuret ovat todennäköisesti tukkineet salaojat jo kauan sitten.

      Melkein alkuperäisenä asukkaana muistan salaojien tarkastuskaivojen paikat suurinpiirtein. Se laatu onkin sitten toinen juttu. Omaa etupihaani siistiessäni ja pieniä istutuksia laittaessani huomasin soran paikalla olevan rakennusjätteitä. Löytyi soraa, styroxia, tiilenpaloja ym. Ehkäpä siellä on putkikin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2972
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2847
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1689
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1612
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1269
    Aihe