Mikä selain, apuja kaivataan

Nyt ollaan aivan pihalla. Internet selaimista on niin paljon juttua, reikä siellä reikä täällä.

Mikä on nyt sitten sellainen "turvallinen" selain?
141578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei mikään täysin turvallinen loppujen lopuksi ole, mutta jotkut ovat turvallisempia kuin IE. Kokeile vaikapa kahta muuta selainta koneessasi ihan käytössä, niin huomaat onko niistä mihinkään käytössä. Lataa Opera ja FireFox koneellesi ja totuttele pari päivää ja katso onko mitään eroa esim. Ad-Awaren lokeissa IE:n käyttöön verrattuna. Sillä se selviää.

Äänestä
  • Mites on tuota. onko noi FireFox ja Opera ilmaisia?

    Äänestä



  • tumppu kirjoitti:

    ...Opera ei ole ilmainen, FF sen sijaan on.

    -T

    ...ei kukaan pakota siitä maksamaan.

    Äänestä

  • tumppu kirjoitti:

    ...Opera ei ole ilmainen, FF sen sijaan on.

    -T

    ...niin tuosta operasta on jokin kokeilu versio (oliko?).
    Eli siinä on ainaskin nuo hemmetin mainokset...

    Äänestä

  • Ryo_Yung kirjoitti:

    ...niin tuosta operasta on jokin kokeilu versio (oliko?).
    Eli siinä on ainaskin nuo hemmetin mainokset...

    Saahan ne pois.

    Äänestä

http://www.maxthon.com/en/index.htm
Kokeilkaapa tuota Maxthon selainta. Jos on tottunut ja pitää Explorerista, tuo on paljolti samanoloinen mutta paljon monipuolisempi. Ominaisuuksissa löytyy.

Äänestä
  • Kyseisessä selaimessa on samat reijät kuin IE:ssä, koska se ei ole varsinainen selain ensinkään vaan pelkästään erilainen käyttöliittymä IE:lle. Käyttää siis IE:n ydintä, joka on riski.

    Äänestä

  • Fox kirjoitti:

    Kyseisessä selaimessa on samat reijät kuin IE:ssä, koska se ei ole varsinainen selain ensinkään vaan pelkästään erilainen käyttöliittymä IE:lle. Käyttää siis IE:n ydintä, joka on riski.

    vaikka käytätkin nimimerkkiäni.

    Äänestä

  • Fo-x kirjoitti:

    vaikka käytätkin nimimerkkiäni.

    jos oot tykästynyt kovastikin, niin vaihdetaan sitten...
    Tää vaatii vaan aina kirjautumisen ;-{ - laiska kun olen.

    Äänestä

...viikko sitten ja hyvältä vaikuttaa. On selkeästi nopeampi. Ennen Ad-Aware löysi säännöllisesti koko joukon pöpöjä, nyt on ollut viikon aikana vaan pari.

Äänestä
  • Hommaa vielä SpywareBlaster niin ei ole niitä pariakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Himo surffaaja kirjoitti:

Nyt ollaan aivan pihalla. Internet selaimista on niin paljon juttua, reikä siellä reikä täällä.

Mikä on nyt sitten sellainen "turvallinen" selain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu