Työkoneelle Firefox asentui ihan OK. Mutta kotikoneella: Jossakin vaiheessa näytölle tulee teksti "tarkastetaan tiedostoja...odota..". Sen jälkeen työpöydän kuvakkeet välähtävät hetkeksi jonka jäleen ollaan palattu lähtöasetelmiin ts. mitään ei näytä tapahtuneen. Asennus katkeaa sen kummemmitta kommenteitta. Sama tapahtui yrittäessäni asentaa Mozilla Thunderbirdia. Minun tietoni eivät riitä päättelemään mistä on kyse.
tuliketuttaa
blondi
131205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onko kovalevylla varmasti tarpeeksi tilaa? Ei mitään vanhoja komponentteja vanhoista asennuksista? Jos käyttis on XP, sp2 asennettuna? Ainakin Operan 7.54 tarvitsee sp2:n asennettuna, eli jos sitä ei ole pelaa vain vanhempi versio, esim 7.23. Tuosta en sitten tiedä onko ff:ssä sama homma. Mutta, koita Operaa, jos ei Firefox asennu? Siis esim. Opera 7.23 jos ei xp:ssä ole sp2:ta.
...mistä keksit, että 7.54 vaatii sp2:n?
-T
Ihan kokemuksesta. Ja myös Operan sivuilla se taidetaan mainita.
Mitenkäs minäkin tällä nyt sitten selailen tälläkin hetkellä?
En tiedä miten sinä selailet... se ei ollut kysymykseni. Minä selailen IE:llä edelleen vastoin toiveitani.
Ehkä kuvitelet vain?
Olet warettanut sen jostain/hankkinut zipatun?
...sivuilta, missä se mainitaan. Suora linkki, kiitos.
-T
Mitä toiki tarkottaa... Eiks ne zipattuja oo jos Mozillan sivuilta imuroi...
Voisko joku guru tulla kattoo mun vehjettä. Oon Vantaalta. Ei pitäs olla örkkejä. Puhdas on ja muuten hyvin pelittää mutta tulikettua en saa pantua millään. Annan sp:n jos aikaa kiinnostusta ilmenee.
Näin näyttää tapahtuneeen joillekin toisillekin, siinä tapauksessa käyttiksenä oli Win 98. Siinä asennusohjelmassa on ilmeisesti jotain vikaa joillakin käyttöjärjestelmä/laitteistoyhdistelmillä.
Jos rohkenet, voit kokeilla ladata www.moox.org sivustolta löytyvän optimoidun version Tuliketusta/Ukkoslinnusta. Näissä on erilainen asennusohjelma.
Optimoitu versio on joku kolmesta, m1,m2 tai m3. Valinta tapahtuu sen mukaan mikä prosessori on koneessa. Lisäksi kannattaa valita viralliseen 1.0 lähdekoodiin perustava versio. (Optimoidun versioiden tekijällä on myös omia, hiukan 1.0 versiosta poikkeavia paketteja, jotka on samalla tavalla optimoitu).
Olen kysellyt ongelmasta sieltä sun täältä tuloksetta. Sinun arvelusi saattaisi olla oikea. Käyttöjärjestelmä on tosiaankin perus 98.
win 98 ja molemmat asentuivat ongelmitta.
Kiitti juu. Sen moon.org:in kautta kettu alko pelittää minunkin koneessani.