Yleinen väite on, että influenssarokotteet vähentäisivät kuolemia. Kriittisen analyysin mukaan influenssarokotteet mahdollisesti vähentävät riskiryhmien kuolleisuutta 4,6 %, mutta Suomessa asiaa markkinointiin H1N1-pandemian aikana, että teho olisi yli 50 %. On myös näyttöä siitä, että rokotukset voivat jopa lisätä kuolleisuutta.
Analyysit totesivat vuosien 2009-2010 rokotusten sivuvaikutuksista raskaana oleville, että nämä elohopeaa ja muita "terveystuotteita" sisältävät rokotteet aiheuttivat 4250 %:n nousun sikiökuolemissa. Sama tapahtui H1N1- rokotusten yhteydessä Suomessa, mutta se on asia, josta vaiettiin tyystin. Yhteydenottojen perusteella ymmärsin, että tilanne oli kaoottinen joissakin sairaaloissa.
Flunssarokotteet ovat tehottomia. Virukset muuntuvat koko ajan, joten täsmärokotetta on mahdoton valmistaa. Vaikka järjestelmä suorastaan pakottaa ihmiset rokotuksiin, ei siihen löydy mitään tieteellistä perustetta ellei sitten syitä haeta talouspuolelta. Myös riski- ja erikoisryhmien rokottamisesta ei ole apua. Rokotteet eivät tehoa alle 2-vuotiallla lapsilla, ei myöskään alle 5-vuotiailla lapsilla aikuisilla, vanhuksilla. Vanhusten parissa työskentelevän terveydenhoitohenkilöstön rokottaminen ei estänyt potilaiden kuolemia. Henkilöstön painostaminen rokotuksiin on siten vailla perusteita.
http://www.anttiheikkila.com/blogi/tosi-paha-vedatys-flunssan-hoidossa/
Kausi-influenssarokote vai ei?
4
90
Vastaukset
- kyllä vain!
Jos haluat argumentoida järkevästi, ole hyvä ja esitä näkemyksesi tueksi suoria lähteitä (linkkejä) tieteellisiin, vertaisarvioituihin akateemisiin tutkimuksiin, jotka olet itsekin kriittisesti lukenut ja arvioinut. Älä käytä ainoana lähteenäsi linkkiä tieteellisen yhteisön hyljeksimän ajattelijan BLOGIIN. Sitä ennen en kuuntele yhtään näkemyksiäsi, vaan otan rokotteet edelleen.
- Että näin
Et sitten huomannut, että koko kirjoitus oli täynnä suoria linkkejä haluamiisi tutkimuksiin.
- kyllä vain!
Että näin kirjoitti:
Et sitten huomannut, että koko kirjoitus oli täynnä suoria linkkejä haluamiisi tutkimuksiin.
et sitten sisäistänyt, että haluan linkkejä tutkimuksiin, jotka SINÄ olet itse lukenut ja todennut päteviksi ja vertaisarvioiduiksi. viitatessasi muiden omassa blogitekstissään käyttämiin lähteisiin, et voi puhua omista suorista lähteistäsi.
jos haluat argumentoida tieteellisesti, opettele tieteelliset lähdeviittaukset.
- sdpigwieu
Mä en ota rokotusta koska siitä on aina tullu käsi tosi kipeeks. Enkä oo sairastanut flunssaakaan kolmeen vuoteen, niin en tuu helposti kipeeks. Oon tavallinen 22-vuotias tyttö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?313626- 963293
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim913172- 773098
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m683003Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862745- 352530
- 692453
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432308- 882070