Velallisen suurin uhka ei ole Korko ...

...vaan VEROT !

"Vesi on Suomessa kallistunut selvästi yleisiä elinkustannuksia nopeammin viime vuosina. Esimerkiksi kerrostalojen vesihuoltomaksut ovat pompanneet kymmenessä vuodessa 67 prosenttia ja omakotitaloissa 72 prosenttia. Yleinen elinkustannusindeksi on kohonnut siinä ajassa 20 prosenttia. ."


Ja vesihän on vain yksi kohoavista TASA-veroista, joita öykkäriporrvarit eli kako-kepuli-"demarit" näyttävät nyt suosivan kiihtyvissä verojen kiristyksissä.

Kun pankinjohtaja varoittelee koroista, hän valehtelee. JÄrjestelmä on nyt velkakonkurssissa eikä siihen systeemin millään mahdu enää koronnostoja.

Katsokaa vaikka JAPANIA. Jo 25 vuotta korot nollilla. Kun on velkakkonkurssissa. Aivan kuten se kuuluisa euroopan japankin, kuten muistat.

15

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törkeimmästä päästä
    • se katiaiskonna !
    • hölömökö oot?

      Niin miksi veden hinta on minkä on, vastasit jo siihen eli verotus.

      Kun noille työntekijöille pitää maksaa palkkaa niin prhanasti että saavat edes katon päänpäälle ja leipää pöytään.

      Ja sitten verot ja veroluonteiset maksut heidän palkassaan ovat kohtuuttomat. Ja sitten ryökäleet ovat vielä 1,5kk vuodessa palkallisella lomalla. Kas siitä se veden hinta muodostuu......

      • Haans.

        >>Niin miksi veden hinta on minkä on, vastasit jo siihen eli verotus.


        Jos kunnalisveroa ei haluta korottaa, nostetaan kunnallisten "liikelaitosten" maksuja. Tällaisia ovat sähkö, vesi ja huomaa

        TONTTIMAKSUT ja TONTTIEN hinnat. Moni sopuli ei huomannut, että eniten tässä maassa kuin koskaan nousivat juuri tonntien hinnat. Hulppeita lisäveroja siis ja nyt siis ikivelkana...


    • ccssaaqqwwwrrrrrr

      Velat voidaan tosiaankin käytännössä jäädyttää makamaan laskemalla korko nollille ja pidentämällä velka-aikoja hamaan tulevaisuuteen monien vuosikymmenten päähän. Todennäköisesti Kreikankin veloille tehdään jotain tämän tapaista ja on jo osin tehtykkin. Mutta kyllä yksityisenkin puolen veloillekkin on mahdollista alkaa tehdä samanlaisia juttuja.
      Se on selvä että meillä tosiaan suurin uhka nyt onkin se että edelleen nostelevat alvia ja eritysiesti asumiseen liittyviä veroja kuten kiinteistöveroja ja kotitalouksien sähköistä perittäviä veroja, ja ehkä vielä lanseeraavat 'tieteellisesti oikeaksi ja hyväksi todistetun' uuden asumisesta perittävän veron eli asumistuloveron. Näistä politikkojen neuvonantajina toimivat verobyrokraatit jo ovat laskeskelleetkin kehittävänsä monia miljardeja. Toki myös vesimaksuja korotellaan ja jätemaksuja ja niisäkin tietty piiloverotusta. Yle-verokin kun saatiin lanseerattua niin sitäkin on nyt helppo taas korotella. Yksi kokoomuspolitikkokin juuri sanoi tv-uutisissa, että hän haluaisi korottaa nimenomaan kiinteistöveroja ja sillä kuntien budjetteja paikkailla. Sanoi myös että palkansaajilta tai yrittäjiltä perittäviä veroja pitää vielä edelleen laskea, jotta sillä kannustettaisiin ihmisiä paremmin ottamaan tarjottuja työpaikkoja vastaan sekä yrittäjiä investoimaan.

    • Heippa, Haans.

      Ai nyt ei korko olekaan se, joka tuo rommin vaan vero?

      Mitä vielä?
      Jätehuolto on varmaan kohta suurin ongelma ja uhka?


      Älä muuta sitä mitä sanoit jo.

    • Haans.
      • No tämäkö sinut saisi omaan asuntoon, tuskin?


      • Haans.
        laupias60 kirjoitti:

        No tämäkö sinut saisi omaan asuntoon, tuskin?

        Nyt ei ole kyse siitä, vaan natsien virittelemistä LISÄ-veroista. Kiinteistöverohan jo on, ne haluaisivat tietullin kaltaisen lisäveron senkin rinnalle.

        LISÄVEROT muulin verta juo..... eikö totta sopuli.
        http://www.hs.fi/verokone/


        Kusettajat eivät tietenkään halua, että he itse maksaisivat....kun kerran löytyy pehmopäitä vapaaehtoisia...


    • paskomisella säästöä

      meillä vedetään vessa kerran max. kaksi kertaa päivässä. Kuset kerran päivään ja paskot samoin. Tosin on myönnettävä että tuota joo on aikamoiset ödöörit huussissa eikä siellä voi muuta tehdä kuin käydä nopeasti tarpeillaan. Opittu paskomaan seisaaltaan. SIlloin käy homma n. 10 sekunnissa.
      Kyllä säästyy vettä.
      Muutenkaan ei vettä lotrata eikä juoda. Kalathan nussii siinä.

    • gggffddss

      Mites olis autojen omistajille uusi vero autotulovero, jota maksettaisiin sen mukaan mitä omalla autolla ajamisen katsottaisiin tulevan taksilla ajamista halvemmaksi.

    • Haans.

      HUOMAA, että pääkaupunkiseudulla on jo käytössä nk ILMAVERO. Sitä maksetaan pääkaupunkiseudun asuntojen "ilmahinnasta". Kuplasta.

      Ja maksut käyvät nyt todella kalliiksi. Suurin erä on reallinen noin 6% LAINAKORKO. Suomalaiset eivät selviä siitä. Edessä on romahdus.

      Tämän päälle tulevat kiinteistöverot, vesimaksut, sähkölaskut, ja ... ja ... POTKUT.
      Ja silloin se on lähtö, ilmakuplasta mutta juuri mitään ei realisoinnin jälkeen jää jäljelle, sillä ilma oli kadonnut saatavista ja velat ja maksut rasittavat !



      Siinä käy jossain vaiheessa näin etelässäkin;

      "Omakotitalo 76 000 eurolla! Talo on ollut kaupan jo puoli vuotta. Yhteydenottoja on ollut vain kaksi."

      • lukihäiriöinen

        Kun jossain vaiheessa korot lähtevät nousuun kunnolla arvioin tuolla 2015 tienoilla niin se on sitten hirmujytky asuntojen hintoihin,2030 on edessä todella paha tilanne.

        Monikaan ei kestä 5%-10% välissä olevaa korkoa ,jonka lähestyminen on väistämätöntä.

        Nyt pitäisi lyhentää ja maksaa velat pois suurissa erissä,ei missään tapaukseessa lyhennysvapaata,sitä ei tee kuin typerin velkamuuli joka elää päiväkerralaan näkemättä kaus.


    • ylipainoinen hetero

      No onkos Niuvassa nettikatkos?
      Luulisi iltavuoron lääkärin jo vinkkaavan kuinka vesilaskuissa säästää.
      Eli kuse pihalle tai vaippaan niin ei tarvitse vetää vessaa.

    • Haans

      Meneillään on nk "JÄÄTYNYT KONFLIKTI" . Koko euro-alue on tämän vallassa eli korkojen laskun tie on käyty loppuun. Näin on ollut pakko toimia, sillä pyramidihuijjauskone eli kapitalismi on sammunut "polttoaineen" puutteeseen.

      Kun korkopolitiikka on siis kuljettu loppuun, jää jäljelle vain IRTISANOMISET tärkeimpänä keinona VERONKOROTUKSET toiseksi tärkeimpänä keinona. Muita mahdollisuuksia ei yksinkertasisesti ole.

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13419918

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      348
      12176
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      174
      11210
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6563
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5347
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      205
      3850
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3633
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2695
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      175
      2415
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      48
      2211
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe