Ecuadorin hinnat

Taija

Onko kenelläkään tietoa:

Mikä on Ecuadorin hintataso ja paljonko rahaa keskimäärin viikossa menee (ilman tuliais- ym. ostoksia)?

millaiset kengät / millaisia kenkiä tarvitaan Ecuadorin / Galapagoksen matkalla kun tarkoituksena on sekä tutustua vuoriston luonnonpuistoihin että tehdä retki sademetsään?

Hotellit Quitossa
kokemuksia niistä
Onko meluisa, voiko nukkua rauhassa jne?
Mitä edullista hotellia suositeltaisiin
Millainen se on?
Millaista ruokaa vuoristo- ja sademetsäretkillä oikein saa? Pärjääkö kasvissyöjä / laktoosi-intoleranssista kärsivä / keliaakikko matkalla? Millaisia ravintoloita eri kaupungeissa on, millaista on paikallinen ruoka?
keksikää itse lisää matkailijan pieniä, arkisia kysymyksiä ja kyselkää niitä

6

2289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerkko

      Riippuu ihan siitä kuinka paljon ryyppää -;) No ei sekään kallista ole Suomen hintoihin verrattuna. Safkat on n. puolet halvempia ja tällä hetkellä euron kurssi dollariin nähden on aika hyvä..

      Noille sademetsäreisuille saa aina saappaat. Sieltä löytyy yleensä isojakin kokoja. Galapagoksella ei tarvitse kumisaappaita/koko reissulle. Kuka hullu niitä raahaa mukana.. Sandaalit kannattaa ottaa hyvät kävelykengät.

      Katso www.hotels.com Itse kaupunki ei ole mitenkään meluisa. Toihan lähinnä riippuu tuurista. (esim. 20 hengen brittiseurue naapurihuoneessa)

      Kasvissyöjä pärjää, kunhan osaat espanjaa. Helpompi pyytää/näkee listasta mitä tilaa :) Ei se paikallinen ruoka niin paljon Suomen safkoista eroa.

      Sieltä ei saa nykyjään tuoda kun 20 kiloa matkalaukussa käsimatkatavarat, joten kannattaa jättää tyhjää tilaa laukkuun. Ylimääräisistä kiloista saa maksaa ihan mukavasti ne on nykyjään todella tarkkoja. Tämä ainakin, jos lennätte KLM:llä Amsterdam - Bonaire kautta.

      • Taija

        Kiitos tiedoista. Olen joutunut koulun työn takia etsimään tietoa Ecuadorista. Kiitos paljon. Tuli sopivasti tuo vastauksesi.

        Taija


    • mariliisa

      14.2.05
      Hei!

      Haluaisin lähteä kesällä kahdeksi kuukaudeksi Ecuadoriin. Onko kenelläkään tietoa mahdollisuudesta mennä Galapagos-saarelle vapaaehtoiseksi töihin jollekin luonnonsuojelujärjestölle? Tai tietääkö joku muita mahdollisuuksia olla maassa kauempaa aikaa?
      Mari

      • julia

        Ecuadorissa saa olla ilman viisumia ensin 3 kuukautta ja sen jalkeen aikaa saa jatkettua 3 kertaa 30 paivaa kaymalla aina hakemassa passiin lisapaivia kun ne loppuu.


    • Revolucionario

      Jos kiinnostaa, katsokaapa Matkakertomukset-palstalta viesti "2 vk Ecuadorissa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      109
      6856
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6503
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3267
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      119
      2792
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2410
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1567
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe