PS4 OMISTAJAT HUOM!!

hexu2

Kiitos mielenkiinnosta, ja tervetuloa! :)

Itselleni on tulossa PS4 ja sellasia kysymyksiä olisi että

1.Pystyykö pelaamaan yksinpelejä ilman PSN jäsenyyttä, eli tallentuuko pelit?

2.PS4 käyttöjärjestelmäpäivityksiin täytyykö olla maksullinen PSN vai ihan WLAN verkko käy?

3.Olen lukenut että 500 GB konsoli täytyy nopeasti, pitääkö tämä paikkansa?

4.Onko peleissä asennuspakko?

5.Oletteko olleet tyytyväisiä PS4?

Asiallisia vastauksia sitten kiitos

Mieluiten varttuneempien vastauksia :)

18

7861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Pystyt pelaamaan kaikkia yksinpelejä. PSN jäsenyys on vain moninpelejä varten pääasiassa.

      2. Perus nettiliittymä on ok päivityksiin. USB tikulta päivitystä en ole PS4:n kanssa kokeillut, mutta on tietääkseni myös mahdollista. Olettaen että löytyy tikku joka mahtuu PS4:n koloon.

      3. Käytöstä/pelien määrästä riippuen. Levy on helppo päivittää suurempaan.

      4. Riippuu pelistä. Asennus ei kuitenkaan ole valinnaista. Se asentaa itsensä levylle tai sitten ei.

      5. Ihan ok kone. Lähes kaikki pelit löytyvät PC:lle ja boxille myös. PC:llä paremmat versiot kylläkin, mutta eiköhän ps4 riitä perus jantterille.

      • Kelpo konsoli

        Siinä tulikin aika tyhjentävä vastaus. Terveisin toinen tyytyväinen ps4 omistaja.

        Eikös tuo maksullisuus tarvittu vain verkkomoninpeliin? Offline pelaaminen on käsittääkseni edelleen ilmaista kavereiden kanssa, jos vaan tuvassa ohjaimia riittää :)


    • hexu2

      Kiitos vastauksista :)

    • hexu2

      Onko hajoamisprosentti miten iso PS4?
      Onko toimineet koneet teillä?

      • Kelpo konsoli

        Omani ostin vasta kolme kuukautta sitten, mutta tähän mennessä ei mitään ongelmaa ole ollut.

        Kaverilta lähti takuukorjaukseen, mutta se oli niitä "ekan aallon" konsoleita. Liekö niissä ollut silloin vielä jotain lastentauteja?


    • Ps4forlife

      Itse hommasin Ps4 ja destinyn kaveriks tossa 4kk sitten, ja tosiaan pleikka toiminut todella hyvin, ei mitään moitittavaa. Kyllähän se täyttyy kun se kopio sen levyn sisällön sinne muistiinsa, mutta se on sitten poistettavissa kun ei enään pelaa kyseistä peliä. Destiny vienyt about n. 22Gb tilaa ja Gta V sen 54Gb. Muut pelit eivät nyt ole niin rohmunnut sitä tilaa. Ja suosittelen lämpimästi sen PSN ostoo, mukava pelaa onlinessa ja ladata kuukauden ilmaiset pelit. Ps: Destiny:ssä aivan loistava yhteisö.

      Ainiin, tarvitset myös Psn jos olet aikaisemmin ladannut ilmaisia psn pelejä, et voi pelata niitä ellei sinulla ole psn.

      Ja vastaus vielä kysymys kakkoseen. Puhelimen netillä/ nettitikulla toimii loistavasti. Jos käytät puhelimen nettiä niin pelaamisessa saattaa herjata Nat3, eli ei välttämättä kaikki chat ominaisuudet pelaa kunolla. Ja yritin jakaa läppärin kautta tikkua niin ei suostunut ottamaan yhteyttä siihen, mutta kun tökkäsin tikun wlaniin missä 3g tuki niin heti otti yhteyden. kaupunki seuduilla niin nettitikun kanssa ps4 netti ominaisuudet toimivat täydellisesti. En ole kokeillut tökätä nettitikkua pleikkaan itseensä kiinni, en usko että pleikka tunnistaisi tikkua ja lähtisi yhdistämään nettiin.

      • ääliö000

        Idiootti haluaa tietää, et jos puhelimen nettii käyttää ja herjaa nat3 ni saako sen miten vaihdettuu/korjattuu muuksi nat tyypiksi, jotta pystyis kaverin kaa juttelee?


      • Epätietoineniskä
        ääliö000 kirjoitti:

        Idiootti haluaa tietää, et jos puhelimen nettii käyttää ja herjaa nat3 ni saako sen miten vaihdettuu/korjattuu muuksi nat tyypiksi, jotta pystyis kaverin kaa juttelee?

        Sama ongelma täällä. Löytyyköhän ratkaisua?


    • hexu2

      Juu, olen ollut tyytyväinen konsoliin, ainoa miinus ohjaimen akun kesto.
      Ei kestä paljon mitään, täytyy hommata pitempi latausjohto ja toinen ohjain, ulkoasu pelissä todella hieno, kyseessä GTA V PS4
      Huomaa eron edelliseen sukupolveen. Kauniimpi ja "sirompi" ei sahalaitoja, muuta PS3 versiossa esiintynyttä pop up ynnä textuurien laitailua.

    • EnjoyFreedom_Not

      joo kyllä 50€ lopulta aika pieni riesa psn palvelusta verrattuna koko kakkuun(pelit,tv, äänentoisto/kuulokkeet, ohjaimet, kamera, yms.) ja ilman monipeliä jää niin paljosta paitsi. ja pyri käyttämään muuta kuin (NAT3) mobiili yhteyttä.

    • ps4ostaja

      Pystyyko esim ps 4 pelaamaan gta v onlinea ja bo3 onlinea jos on wifi verkko yhteys kotona

      • jartsaZ

        Jos on psn jäsenyys.


    • Anonyymi

      Voiko puhelimen netillä ladata pelejä

      • Anonyymi

        Okei on vähän epäselvää näemmä mitä pleikalla on mahdollista ja mikä ei.

        1. Pleikan voi yhdistää langattomaan verkkoon joko käyttämällä kännykkää tai ihan suoraan reitittimellä. Langaton yhteys on vain HELVETIN hidas verrattuna Ethernet yhteyteen.

        2. Verkkomoninpelit, kuukauden pelit ja pilvitallennustila vaativat playstation PLUS jäsenyyden (Xboxilla vastaava on Xbox Gold) joka on maksullinen,

        3. PSN jäsenyys on ilmainen (Xboxin ja Windows 10 vastaava on microsoft tili) ja vaaditaan koko konsolin käyttämiselle verkossa.

        4. Plus jäsenet voivat halutessaan ostaa kuukauden pelin ja saavat joskus niihin alennuksen, tällöin voit jatkaa pelin pelaamista vaikka PLUS jäsenyys päättyisikin. Ilman ostoa, voit jatkaa pelaamista ainoastaan uusimalla jäsenyytesi.

        5. Pelit, joiden yksin peli vaatii verkkoyhteyden eivät vaadi PLUS jäsenyyttä. Voit esimerkiksi pelata Destinyä ilman PLUS jäsenyyttä, mutta et pysty liittymään ryhmiin tai pääse käsiksi moninpelitoimintoihin.

        6. MMO:t joissa on kuukausi maksu ei vaadi playstation PLUS jäsenyyttä. Tosin pelin on oltava maksullinen ja vain verkkomoninpeli ilman yksinpeli tilaa, yksi näistä on Final Fantasy XVI tai selkeämmin Final Fantasy 14.


    • Anonyymi

      Kannattaako enää ostaa PS4:sta vai pitäsikö mieluummin odottaa ensi vuonna tulevaa Viitosta? Jos, niin mikä versio, perus-PS4 vai Pro-versio?
      Eivät näköjään käytettynäkään ole niin paljoa uutta halvempia että kannattaisi ottaa riski, että saakin mykän paskan käteensä :/

    • Anonyymi

      On pakko, senkin idiootti.

    • Anonyymi

      JÄ JA VITTU SE TARKOITTAA SITÄ ETTÄ VOIT PELATA VERKKOSSA MUITA PELAAJIA VASTAAN ESIM NHL JA FIFA PELEJÄ.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe