Onko teillä muilla vaihdevuosi vaivoina, ihan totaalinen VÄSYMYS, siis sellainen, että ei kertakaikkiaan jaksa pitää silmiään auki, ihan keskellä päivääkin.
Jos on mahdollista vaikka vartin nukahtaa, se auttaa, mutta jos en voi torkahtaa, olen ihan pois tästä maailmasta ja taistelen väsymystä vastaan.
En syö hormooneja, koska en voi syödä, ainoastaan soijaa kapseleina, kalaoljyä kapseleina, b-vitamiinia,magnesiumia ja kromia.
Mitä teen itselleni, antakaa joku vinkkiä?
Kauhea väsymys!
9
14754
Vastaukset
- raija
heippa,
tuttu juttu. oli kamalia väsymyskohtauksia ennen hormonihoitoa, nyt asiat on kuitenkin jo mallillaan.
väymys iski totaalisesti ja veto oli poissa.
napsi sinäkin hormonipillereitä, jos vaan on mahdollista.
terv
raija - Nita
että kauhea väsymys kuuluu asiaan, jollet nuku huonosti yöllä. Minulla alkoivat yöunet huonontua,mutta hormonihoito on pikkuisen auttanut niihin. Kilpirauhasen vaajatoiminta on hyvin yleinen vaihdevuosissa, niin käy tarkistuttamassa arvosi.
- Uupelotar
...josko se on sitten huonosti nukutut yöt, vaikea vaan kuvitella, että näin väsynyt, toinen asia on kaamos, josko se olisi kaamosmasennusta.
Joskus vaan olisi mukavaa olla PIRTEÄ!!!!!
Pirteitä talvipäiviä ja joulun odotusta teille kaikille! - auttaa
Uupelotar kirjoitti:
...josko se on sitten huonosti nukutut yöt, vaikea vaan kuvitella, että näin väsynyt, toinen asia on kaamos, josko se olisi kaamosmasennusta.
Joskus vaan olisi mukavaa olla PIRTEÄ!!!!!
Pirteitä talvipäiviä ja joulun odotusta teille kaikille!tähän aikaan vuodesta ihan ihmeellisesti. Ostin pari vuotta sitten kunnollisen (teho 60 cm etäisyydellä 2500 lux) kirkasvalolampun ja käytän sitä marraskuun alusta lähtien joka aamu lehteä lukiessani ja teetä juodessani. Vaikutukset ovat ilmiselviä: jaksaa puurtaa päivän läpi.
Varoitus: monissa kaupoissa myydään aivan liian pienitehoisia lamppuja kirkasvalolamppujen nimellä, joista ei ole mitään hyötyä. - Uupelotar
auttaa kirjoitti:
tähän aikaan vuodesta ihan ihmeellisesti. Ostin pari vuotta sitten kunnollisen (teho 60 cm etäisyydellä 2500 lux) kirkasvalolampun ja käytän sitä marraskuun alusta lähtien joka aamu lehteä lukiessani ja teetä juodessani. Vaikutukset ovat ilmiselviä: jaksaa puurtaa päivän läpi.
Varoitus: monissa kaupoissa myydään aivan liian pienitehoisia lamppuja kirkasvalolamppujen nimellä, joista ei ole mitään hyötyä.....mitäs tuollainen kunnon vekotin sitten lainkaan maksaakaan?
- en muista
Uupelotar kirjoitti:
....mitäs tuollainen kunnon vekotin sitten lainkaan maksaakaan?
Laite on ollut minulla jo niin monta vuotta, että olen unohtanut sen tarkan hinnan. Silloin (vuonna 1999 tai 2000) ainakin se oli kallis, mutta ehkä ne ovat nykyisin halventuneet. Toisaalta laite kestää vuosia ja siitä on hyötyä koko perheelle ja tuttaville.
Niitä on saatavana monesta paikasta, joista Instrumentarium on kallein paikka. Itse ostin sen Elannon tavaratalosta, joka nykyisin on jo vaihtanut omistajaa ja nimeä. Eli niin se aika kuluu...
On myös erittäin todennäköistä, että niitä saa juuri nyt joululahjahintaan.
- Vajaatoimintainen
mittauta ainakin kilpirauhasarvot ja FSH-arvo.
Itse ostin kirkasvalol. vuosi sitten,hinta oli vähän alle 300 euroa. - Peipponen
Itselläni oli 20 vuotta väsymystä työssä ja paheni koko ajan. Lue Satu Silvon ja Paula Heinosen kirja. Siinä on kerrottu ruokavaliosta jolla pysyy virkeänä. Jätä valkoinen leipä pois, samoin sokeri ja lisäaineet. Jo muuttuu olo parissa viikossa ihan toisenlaiseksi.
- Puppeli
Älä usko Raijaa. Se on ottanut elämäntehtäväkseen saada kaikki Suomen naiset syömään hormoneja. Ei niitä kaikki tarvitse. Kokeile mutakin vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1213972Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1773823Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi262591Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs82374100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322163Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks41746Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481352Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut711291Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä221247Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah35969