F-secure lupaa lopun vakoilulle yhdellä napinpainalluksella

tietoturvaa

http://www.tekniikkatalous.fi/ict/fsecure lupaa lopun verkkovakoilulle yhdella napinpainalluksella/a1043993

F-Secure tiedottaa julkaisseensa tähän asti mobiililaitteille tarjotusta Freedome-ratkaisustaan nyt myös pc-version. Freedomen luvataan yhdellä napinpainalluksella antavan näkymättömyyttä verkossa.

Freedomen Windows-versiossa on Private Search -toiminto, jonka avulla voi hyödyntää hakujensa tuloksia ilman seurantaa. Haut ovat täysin anonyymeja, koska Freedome piilottaa ip-osoitteen ja tekee käyttäjästä täysin näkymättömän verkossa, lupaa F-Secure.

– Et ehkä halua edes läheistesi näkevän hakuhistoriaasi, joten miksi paljastaisit niitä tuntemattomille, yhtiön kuluttajatuotteiden tietoturvasta vastaava johtaja Samu Konttinen kysyy tiedotteessa.

F-Secure kertoo tutkineensa yksityisyyttä murentavan verkkoseurannan laajuutta. Sen mukaan sadasta suosituimmasta linkistä vain 15 prosenttia oli tavallisten kuluttajien käyttämiä. Loput olivat kolmannen osapuolen sivustoja, joita käytetään kulissien takana sivuilla vierailevien seurantaan. Suurta osaa näistä käytetään vain seurantaan ja käyttäjien profilointiin.

– Kolmansien osapuolten keräämään tiedon avulla käyttäjiä profiloidaan ja sillä voidaan vaikuttaa heidän käyttäytymiseensä tai säilyttää tietoja kunnes keksitään uusia keinoja hyötyä niistä, Konttinen sanoo.

-Viimeinkin F-securen kaltainen firma ottaa asiakseen turvata ihmisten yksityisyyden tehokkaalla tavalla. Windowsinkin käyttäjät voivat jatkossa piiloutua poliisilta ja yhteiskunnan kontrollilta ja toimia vapaina ihmisinä viranomaisen ulottumattomissa.

Kääntöpuolena terrorismille F-securen ratkaisu on taivaan lahja, mutta terrorismi on hinta joka pitää maksaa avoimesta yhteiskunnasta. Yhteiskunta sietää kyllä terrorismia ja sitä vastaan voidaan käyttää muita keinoja kuin vakoilua. Suurimmat terroristit istuvat eduskunnassa ja hallituksessa, heitä kutsutaan kokoomukseksi.

Linuxille F-securen ratkaisu on tarpeeton, Linux on turvallinen muutenkin ja kovetettavissa esim. TOR-bundlella ja The Pirate Linux-paketilla joka on rikollisen unelma. Lisäksi Linuxista on olemassa vakoilulle täysin näkymättömiä versioita, kuten Snowdenin käyttämä TAILS-Linux, johon millään poliisilla ei ole minkäänlaista pääsyä eikä mahdollisuutta vakoilla käyttäjää.

Yhteiskunnalla ei ole oikeutta vakoilla ketään eikä säätää lakia kenellekään. Ihmisten tulee saada elää omalla tavallaan ja vapaina seurannasta. Yhteiskunta on syöpä.

2

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linuxille F-securen ratkaisu on tarpeeton, Linux on turvallinen muutenkin ja kovetettavissa esim. TOR-bundlella ja The Pirate Linux-paketilla joka on rikollisen unelma. Lisäksi Linuxista on olemassa vakoilulle täysin näkymättömiä versioita, kuten Snowdenin käyttämä TAILS-Linux, johon millään poliisilla ei ole minkäänlaista pääsyä eikä mahdollisuutta vakoilla käyttäjää.
      ****
      Mikä olisi sellanen Linux läppäri johon tuon TAILS:in vois turvallisesti asentaa ilman koodaus taitoja.
      Nyt on tikulla TAILS 6.2 ja kone on Windows 11., Eli sekään ei ole turvallinen, ko?
      TAILS:issa on paljon hyviä ohjelmia, et noita windowsin paskoja ei kyllä tarviskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe