Täällä on keskusteltu (eli kritisoitu) paljon lahjalistoista ja rahalahjoista, joista tulivat mieleeni kiinalaiset häät.
Kiinassa häihin tuodaan (punaisessa kirjekuoressa) vain ja ainoastaan rahaa. Kun vieraitakin on yleensä paljon, myös rahat yleensä riittävät kestitsemään kaikki ja järjestämään mukavat häät.
Vaikka moni täällä varmasti hiiltyy jo pelkästä ajatuksesta, minun mielestäni ajatus on hyvä: kun jokainen menettelee näin, ei häiden järjestämisestä kerry suunnatonta (tuhansien eurojen) velkaa, vierailla ei ole lahjaongelmia, eikä morsiusparilla ongelmia epämieluisten tai tarpeettomien lahjojen kanssa. Rahaa ei tarvitse tuoda paljon, vaan ajatus on tässäkin tärkeintä, joskin sopiva summa on kahdella jaollinen, ym. Mitä läheisempiä vieraat ovat hääparille, sitä enemmän rahaa tuodaan (kuten Suomessakin).
Jollei Suomessa suhtauduttaisi niin älyttömän penseästi rahalahjoihin, voisin itsekin joskus toteuttaa hääni samanlaisella periaatteella. Itse en halua haaskata kaikkia rahojani yhteen päivään, kun samalla rahalla voisin hemmotella meitä molempia oikein kunnolla ja pitkään...
Kiinalaiset häät
5
2001
Vastaukset
- aatos
Olen lueskellut näitä rahalahjakeskusteluja jonkin verran. Ilmeisesti rahalahjan antamisessa mättää se, ettei oikein tiedä, minkä summan voisi antaa.
Kyllähän monet ovat kirjoittaneet olevansa mielissään pienestäkin summasta, mutta minusta ainakin tuntuu, että vieraat "tullatessaan" häälahjapöytää arvostelevat pieniä rahasummia ("Kuinka noikin noin vähän on laittanu, luulis niillä olevan, ei oo lapsiakaan elätettävänä" jne).
Voisikohan tähän olla ratkaisuksi esim. se, että rahat laitettaisiin johonkin lippaaseen suoraan (tai kaikki samanlaisissa kuorissa), mutta kuitenkin niin, ettei kukaan (edes hääpari) tietäisi, paljonko kukin on antanut. Onnittelut voisi kirjata hääkirjaan (näin ne pysyisivät kaikki samassa paikassa, eikä olisi pelkoa korttien hukkumisesta tai sekaantumisesta).
Vai onko tällaisessa mallissa pelkona se, että summat olisivat kauttaaltaan "liian pieniä"?- in.na
Tuo kiinalainen malli toimii ehkä juuri siksi, koska kaikki ajattelevat samalla lailla alunalkaenkin; onhan kyseessä perinne, ja perinnetapoja harvoin kritisoidaan missään kulttuurissa, mitä nyt tylsiksi ja persoonattomiksi voidaan arvostella, mutta siis mitään henkilökohtaista negatiivista piirrettä perinteidennoudattajista harvoin sanotaan.
Meidän kulttuurissamme kun rahalahja on vaihtoehto perinteen rinnalla, niin sellaisen toivojasta voi jotkut vetää henkilökohtaisuuksiin meneviä negatiivisia johtopäätöksiä kuten ahneus.
Siitähän tässä lahjakeskustelussa loppujen lopuksi onkin kyse, perinteistä poikkeavia katsotaan karsaasti vaikka vaihtoehtoinen menetelmä olisikin täysin vilpittömin mielin toivottu ja perusteltu. Yhdessäkään keskustelussa en ole rahalahjojen vastustajilta saanut vastausta siihen, että jos rahalahjaa toivovalla pariskunnalla ei motiivina todellakaan ole se ahneus, niin mikä siinä siinä tapauksessa on niin väärin. Vastaus on kuulunut poikkeuksetta, että ahneiden kerjuuhäät on silloin kyseessä eikä mikään muu. Vaihtoehtoja on niin vaikeaa sulattaa?
Voihan olla, että jos Kiinassa hääpari toivoisikin rahan sijasta taloustavaraa, saattaisi joillain kutsuvierailla nousta siitä sama ajatus, että eikö ahneudella ole mitään rajaa; että kehtaavat kerjätä jotain tiettyjä tavaroita, kyllähän niitä häälahjarahoilla voi sitten ostaa mitä lystää. - Kissa
in.na kirjoitti:
Tuo kiinalainen malli toimii ehkä juuri siksi, koska kaikki ajattelevat samalla lailla alunalkaenkin; onhan kyseessä perinne, ja perinnetapoja harvoin kritisoidaan missään kulttuurissa, mitä nyt tylsiksi ja persoonattomiksi voidaan arvostella, mutta siis mitään henkilökohtaista negatiivista piirrettä perinteidennoudattajista harvoin sanotaan.
Meidän kulttuurissamme kun rahalahja on vaihtoehto perinteen rinnalla, niin sellaisen toivojasta voi jotkut vetää henkilökohtaisuuksiin meneviä negatiivisia johtopäätöksiä kuten ahneus.
Siitähän tässä lahjakeskustelussa loppujen lopuksi onkin kyse, perinteistä poikkeavia katsotaan karsaasti vaikka vaihtoehtoinen menetelmä olisikin täysin vilpittömin mielin toivottu ja perusteltu. Yhdessäkään keskustelussa en ole rahalahjojen vastustajilta saanut vastausta siihen, että jos rahalahjaa toivovalla pariskunnalla ei motiivina todellakaan ole se ahneus, niin mikä siinä siinä tapauksessa on niin väärin. Vastaus on kuulunut poikkeuksetta, että ahneiden kerjuuhäät on silloin kyseessä eikä mikään muu. Vaihtoehtoja on niin vaikeaa sulattaa?
Voihan olla, että jos Kiinassa hääpari toivoisikin rahan sijasta taloustavaraa, saattaisi joillain kutsuvierailla nousta siitä sama ajatus, että eikö ahneudella ole mitään rajaa; että kehtaavat kerjätä jotain tiettyjä tavaroita, kyllähän niitä häälahjarahoilla voi sitten ostaa mitä lystää.Toisaalta olisi kyllä aika outoa täällä pyytää kodinkoneita lahjaksi, koska sillä rahallahan nimenomaan voi ostaa mitä huvittaa. Mutta ymmärrän pointtisi.
Minulla oli myös joskus mielessä ajatus lahjapossusta, jonne vieraat voisivat tipauttaa lahjarahansa. Luulisin kuitenkin, että esim. mummoni haluaisivat minun tietävän paljonko he ovat minulle antaneet (muuten luultavasti ainoat ihmiset, jotka hyväksyvät rahalahjat varauksettomasti!). Muuten ihan hyvä idea. Olisihan se ehkä vähän outoa, tulisi ehkä vähän sellainen olo, että jaa, nyt kerätään kolehti!
Kiinassa mukavaa on se, että häistä kertyneillä rahoilla nimenomaan rahoitetaan hääjuhla, ja siitä on sitten varaakin tehdä ainutlaatuinen.
Ulkomaalainen tuttavapariskunta meni täällä juuri naimisiin vähän aikaa sitten, ja tajusivat lahjarahoja laskiessaan, että rahaa oli reippaasti enemmän kuin mitä he olivat tajunneet käyttää häihin. Harmittelivat, etteivät olleet tajunneet aiemmin, sillä he olisivat tehneet häistä näyttävämmät ihan vaan vieraiden takia! (Ettei kukaan häävieraista vaan ajattelisi, että pari kitsasteli hääkulujen kanssa, jotta olisi voinut säästää lahjarahoista.)
- Pienisuuri
Meilläkin on kesällä häät, ja koska meillä on jo kaikki tarpeellinen, turhaa emme halua, mielellämme otamme mahdollisen häälahjan rahana ja maksamme sitten häiden järjestämisestä koituneita kustannuksia myös lahjarahoilla. Hääpäivähän on juhlapäivä, eikä häitä järjestetä siksi, että saataisiin paljon lahjoja!
- Skierri Anton
Entä hautajaiset meillä?
Mitä itua on ostaa joutavia adresseja suuret määrät ja kartuttaa jonkun rauhanyhdistyksen kassaa suurilla summilla. Omatekoinen ádressi´
on parempi. Hautajaisissakin olisi monasti parempi jättää adressiin mennyt parikymppinen hautajaiskulujen katteeksi suljetussa kirjekuoressa tehvehdyksen kera!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672431Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis441412Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999