Jos olette ostamassa Thaimaasta koruja,niin suosittelen olemaan päivän eka asiakas.Tammikuussa olimme Pattayalla ja menimme hienoon koruliikkeeseen ensinmäisenä,myyjä oli tosi kohtelias ja avulias.Päädyimme tinkaamisen jälkeen ostaa timantti korvikset mitkä saimme huokealla verrattuna lähtöhintaan.Päivän ensinmäinen asiakas tuo hyvää onnea sen takia he haluavat myydä,vaikka halvalla.Suomessa kävimme arvioituttamassa korvikset ja hinta oli moninkertainen täällä vastaavilla timanteilla,me olimme erittäin tyytyväisiä.
Timantti
Ensinmäinen ostaja
3892
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen kuullut, että Thaimaassa jalokiviä jotenkin säteilytetään jotta ne loistavat tms.
Ja niitä sitten myydään turisteille vaikka ovat vaarallisia!
Huhu vai totuus?
ei ole tietoa ollaan vielä hengissä.
tota..
Kiviharrastajana voin sanoa, että kiviä säteilytetään muuallakin. Niistä ei tule vaarallisia, vaan säteilytyksellä saadaan muutettua niiden väriä. Ihan vinkiksi, että mausteitakin säteilytetään siksi, että niiden säilyvyys paranee.
Thaimaa on etenkin rubiini ja muidenkin korundien kauppakeskus. Tietää pitää mitä ostaa, moni maalikko menee ostamaan halvalla hyvää ja joutuu pettymään tuodessaa kiven suomessa arvioitavaksi. Tienata näin ei siis voi, mutta toki itselleen löytyy upeita koruja :)