Olen ostamassa ensimmäistä dikikameraani.
Olen ajatellut Olympuksen C-8080, mut olen myös miettinyt että pitäisikö siirtyä suoraan Nikonin D70kit (putket 18-70, 70-300 ja CF 1G)
Rahaa olen varannut max 1400€. Olen tällä hetkellä kaatumassa olympuksen puolelle.
Eniten mietityttää kuinka pitkälle toi olympus riittää, kun taidot paranee???
Nikonissa mietityttää noitten putkien laatu. joutuuko heti meneen invastoimaan uuteen 400€ putkeen.
Olympus
kuvan laatu
"pieni" koko, helppo ottaa matkalle mukaan
loistava akun kesto
- vain yksi putki, ei tarvi raahata montaa putke mukana
Nikon
kuvien laatu
vaihto putket.
- koko
- moire-ilmiö
Nikon D 70 vai Olympuksen C-8080
1
545
Vastaukset
- agee
Niin. Sehän on vähän kaksipiippuinen juttu tuokin. Mulla on Olympus c-8080, isoveljelläni taas ko. Nikon. Ensimmäiseksi digikameraksi suosittelisin ihan suoraan vaikka uusinta digital ixusta. totuttelet sen kanssa ensin digikuvauksen maailmaan, ja jos kiinnostus riittää vielä esim. vuoden kuluttua kuvata, ni sitten ostaisit kunnon kameran.
Olympus ja Nikon ovat molemmat hyviä kameroita, tosin eroavat toisistaan aika paljon. Nikon on kunnon digijärkkäri, kun taas Olympus on nk. raskaansarjan digikamera. (ei siis varsinainen järjestelmäkamera)
Nikonissa on vaihdettavia putkia, eli vanha ruuvataan pois, ja uusi tilalle, kun taas olympuksessa laitetaan sovitinrengas johon liitetään mahdollinen jatkopala tai muu linssi..!
Akun kestävyys on olympuksessa ihan riittävä. Nikonista en tiedä, ilmeisesti siinäkin ihan ok.
Käyhän kaupoissa tutustumassa ko. kameroihin ja kysy asiantuntijoiden neuvoja kameran hankinnassa.
Niin tai näin, mutta nikon ja olympus ovat liian kalliita pölyttymään hyllyssä jos ei kuvaaminen "alkuhuuman" jälkeen enää kiinnostakkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1745242- 2024158
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1423745Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat703087Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia533020- 1482015
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441767Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.431539Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?661462Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271331