Moi! Otin tässä muutama kuukausi sitten löytöeläinkodista norjan harmaan hirvikoiran (löytökoira) ja nyt mietin, että pystyisikö mistään saamaan tietoon, että mistä se koira on lähtöisin ja ikä on myös kysymysmerkki... Tiedän, että voi olla vaikea jäljittää ilman papereita, mutta onko mitään keinoja?
Mistä
koirax2
2336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koiralla ei varmaan ole tunnistusmierkintää (tatuointi tai mikrosiru) ollut löytöeläintalolle tullessaan? Tiedätkö että onko koira totaalinen löytökoira vai onko sen joku tarkoituksella hylännyt (tarhalla olisi omitaja tiedossa mutta hän ei koiraa enää halunut)? Jos koiran menneisyydestä ei ole mitään tietoa niin aika hekkoa on etsiä siitä mitään tietoja.
Ei taida olla sirua eikä tatuointiakaan koiralla. Se oli tuotu löytöeläinkotiin toisen koiran kanssa, jostain maantien vierestä ne oli poimittu kyytiin. Arvailen, että koira on karannut edelliseltä omistajaltaan huonon kohtelun (pahoinpitelyn)seurauksena. Koira oli löytöeläinkodissa 2 kuukautta ja sitä tarjottiin kaikille joista oli tiedossa, että omistaa norjan harmaan, mutta eipä omistaja ilmoittautunut. Sekin kertonee jo jotain... Vaikka ihmettelen suuresti miten niin hellyyttävää ja lutuista koiraa voi kohdella kaltoin.. :-(