tammikuussa vauvan kanssa

eldo

heips
ajattelimme mennä tammikuussa Maltalle mieheni ja 3kk ikäisen vauvan kanssa, onko kellään kokemuksia, hintataso, sää ja onko helppo liikkua vaunujen kanssa? Kaikki kommentit tervetulleita.

3

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amalia

      Tammikuussa on lämmintä 12-15 suunnilleen, viime tammikuun lopussa oli pari päivää jopa 20. Voi olla aika sateista ja tuulista. Lämpimiä vaatteita mukaan, yöllä ja illalla palelee, varsinkin jos majapaikassa ei kunnon lämmitystä. Hinnat suunnilleen samat kuin Suomessa, syöminen ravintoloissa hieman halvempaa, samoiten kahviloissa. Tammikuussa hyvät alennusmyynnit. Vaunujen kanssa voi olla paikoitellen hankala liikkua koska kylissä jalkakäytävät erittäin kapeita ja huonokuntoisia. Mutta on sitten hyviäkin kävelyreittejä, kuten rantakatu Sliema-Paceville. Suosittelen Pacen elokuvateatteria(edullinen, laaja tarjonta, päivänäytöksiä paljon), kasinoa ja Pacevillessä sijaitsevaa Piece of Cake-kahvilaa!

    • Juuri Maltalta tullut

      Kyllä hintataso on mielestäni ainakin turistipaikoissa kovempi kuin Suomessa. Esim. kupillinen kahvia maksoi jopa 1.3 Lm (yli 3 euroa). Pienestäkää
      n ravintolasapuskasta ei juuri alle 10 euron selviä.
      Kaikki sightseeing risteilyt Slieman satamasta maksavat myös kohtuuttomasti 10-20 €. Satamaristeilyllä pienellä 10-metrisellä paatilla saa
      vielä pelätä hukkuvansa sen kiertäessä La Vallettan myrskyistä niemenkärkeä avomeren puolelta.
      Bussit loppuunajettuja ja täpötäysiä.Kuitenkin halpoja.
      Mielestäni Malta ei ole sopiva kohde lapsiperheelle, eikä huonosti liikkuvalle.
      Kuitenkin CISK on ihan hyvä olut ja Kinnie - virvoitusjuoma makuelämys.
      Slieman puoli on asemakaavaltaan kovin sekava arbialaistyyppisine kortteleineen, jotenka hyvät kengät,kartta ja kärsivällisyyttä peliin.

      • eldo

        moi
        kiitos vinkeistä! itse asiassa pian matkan varattuamme kuulimme että tosi kallista (sanoivat Sveitsissä asuvat ystäväni) ja hankala liikkua joten vaihdoimme reissun Portugalin matkaan, jonne suuntaamme ylihuomenna :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      106
      9616
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4711
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1961
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1660
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1401
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1329
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      937
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      913
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      912
    Aihe