Jos haluaisi viettää esim. 3kk hevonkuusessa, niin minnepäin pitäisi mennä?
Määritelmä minun hevonkuuselleni: lämmintä (> 25), mahdollisimman vähän ihmisiä (== mielellään ei ketään), saa olla kaukana.
Em. vaatimukset tietysti täyttää moni paikka Suomessa heinäkuulla, mutta haluaisin lähteä lähinnä helmikuun alussa matkaan.
Mutta olisiko esimerkiksi joku kiva saari jossain, jonne ei pääse kuin lento laiva kanootti uinti yhdistelmällä, mikä pitänee massaturismin poissa maisemista?
Missä on hevonkuusi?
12
4205
Vastaukset 12
- kivirta
Esim. Koh Tao Thaimaassa. Ensin lennät Bangkokiin, sieltä lentäen(tai juna-laiva) Koh Samuille ja sieltä veneellä perille. Saaressa on muutama resortti ja sukelluskoulu.
Sao Tome&Principe Guinean lahdella, keski-Afrikassa, päiväntasaajalla. Saarella(Sao Tome) asuu pari kymmentä tuhatta paikallista, ja turisteja on noin 10-40 kerrallaan. Ensin lennät Lissaboniin, sieltä Abidijanin kautta(tällä hetkellä tosin välilaskua ei tehtäne...) lentäen perille(kerran viikossa lento).
Ei taatusti ole turistirysä! Olin siellä vuonna 2000 pari viikkoa ja saari on kaunis; viidakkoa, kaakao ja kahviplantaaseja ja vesiputouksia.
Miinuksena paikallisten nuiva suhtautumine turisteihin(kaukaasialaisiin) ja aika korkea hintataso esim Aasiaan verrattuna.- Matkalle
Tuo Sao Tome&Principe kuulostaa hyvältä. Bonusta on tosiaan tuo kerran viikossa lento.
Täytyypi tutkia enemmän, josko tuo olisi hyvä paikka lähteä ottamaan etäisyyttä asioihin. :-)
- kivirta
Meinasi unohtua!
Bakon kansallispuisto Borenon saarella, Malesiassa.
Miten pääsee?
Lennät Kuala Lumpuriin, sieltä lentäen tai bussilla Johor Bahruun, sieltä lentäen Kuchingin kaupunkiin Sarawakin osavaltioon Malesiaan(Borneo). Sieltä otat bussin tai taxin Bako Campungin kylään josta vuokraat long tail veneen ja ajat noin puoli tuntia syvälle sademetsään. Siellä on Bakon kansallispuisto, jossa on myös majoitus mahdollisuuksia; vaatimattomat guesthousit sekä telttailupaikka. Mesta on todella upea ja voit vaellella päivittäin eri pituisia viidakko-polkuja pitkin. Siellä on myös muutama todella upea ranta keskellä ei mitään, jossa ei tarvitse välittää muista(koska muita ei taida olla...).
Lisäksi viidakossa on pari vesiputousta joiden alle on muodostunut upeita pikku lampia joissa voi uida.
Olimme siellä 1999 nelisen päivää ja mahtavaa oli.
Ainoa miinus puoli on makaki-apinat, jotka varastavat kaiken minkä irti saavat. Plussana pääset näkemään Nenäapinoita, parta-sikoja ja monitori-liskoja. - Etuoikeutettu
5½ vuotta sitten pääsin vaimoineni käymään, saunomaan ja yöpymään Hevonkuusessa omistajapariskunnan kutsusta.
Komea mökki upealla paikalla! Tarkempaa sijaintia en kerro.- hei
Minäkin olen vieraillut hevonkuusessa!
En kyllä ymmärrä miksi sen sijainti olisi salainen!??
- caballo
Lennä Panamaan, Panama Cityyn ja sieltä pienellä koneella Kuna Yalaan. Sieltä taas veneellä pienelle saarelle, jolla vain yksi omistajan mökki ja yksi vierasmökki. Ympärillä Karibian meri.
- tuure_p
Kaikki (sinänsä loistavat) ehdotukset on mulle aivan liian positiivisia paikkoja ollakseen Hevonkuusessa; ko. paikka voisi olla vaikka Perähikiä tai Lemu.
- hevonkuusen vakivierailija
Toi Koh Tao Thaimaassa on kyllä aikas suosittu paikka... Tosin sinne menee vaan backpackereita, joten ei siä mitään massaturismia oo... Tavallisille turisteille se on varmaan liian kovan matkan ja vaivan päässä.
Yks hyvä paikka jonka löysin oli Don Detin saari, fourthousand ilandsilla, Laosin ja Koambodzhan rajalla... Siellä ei paljon porukkaa ollu, eli ei tarvinnu turisteja nähä jos ei halunnu.. sähköö ei ole kun 2 tuntia päivässä, ei sisävessoja, suihkuun tulee vesi mekong-joesta, paikalliset on erittäin ystävällisiä ja ottaa mielellään mukaan perheensä puuhiin. Kauneimmat auringonlaskut mitä oon nähny, ja aikaa ajatella rauhassa...... :)
Ja yks hevonkuusi oli Laosissa myös. Ensin tod lon kylään, siitä 2 tunnin kävely viidakon läpi pieneen alkuasukaskylään, missä ei ole yhtään mitään. Varmimmin ei yhtään turistia! Kukaan ei puhu sanaakaan englantia, mutta kaikki oli tosi ystävällisiä ja mielellään näytti omia arkiaskareita. Ei mitään elektroniikkaa, ei kirjoja, ei oikeestaan mitään... Ihana paikka! - FrTv
..se on Huitsinnevadan ja Jamissäpippurikasvaan välissä. Hyvää matkaa!
- mielestä
Lapissa, meijän mökillä. Se on ihan hevonkuusessa.
- löytyy
Ypäjällä. Siellähän on Katinhäntä ja Koiranpeppu ja kai hevospitäjästä Hevonkuusikin löytyy.
- Anonyymi
Esim. Osiriksen kaukaisin kohta tai Millennium-Maassa Suur-Oseanian kuningaskunnalle kuuluva Guava.Spottaat kotoa ufoon Barcelonan Austiniin ja laivalla Guavaan.Kaukaisin ultimaversumimme hevonkuusi olisi Iridis.Iridis saattaa olla jopa hevonvittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen381828- 791331
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841281Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m141173Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291075Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.93980- 74979
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok147781Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast53751Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86717Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää56680Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13679Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27658- 43655
- 147651
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93622- 28618
- 51617
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.95615- 47587