MENNÄÄN EIKÄ MEINATA

ensikertalainen1

heippa! mulla/meillä on 3-vuotias kohta 4vuotta täyttävä schipperke uros. haluaisin kovasti aloittaa jonkun harrastuksen hänen kanssaan.

ongelma on kuitenkin se ettei hän pysty keskittymään(aina)luotettavasti tilanteissa jossa on paljon väkeä puhumattakaan useista koirista samassa tilassa. hän myös hermostuu ja rupeaa haukkumaan/haluaa pois paikalta.
myönnän että syy tähän ongelmaan löytyy minusta koska pentuna sosialistaminen jäi liian vähälle,mutta olen valmis tekemään töitä sen eteen että saisin meidän hauvasta kunnon koiran sosiaalisiinkin tilanteisiin ja että voisimme aloittaa harrastuksen josta molemmat pidämme(:

nyt kaipaisin siis vinkkejä miten rupeamme työstämään tätä asiaa. eli pointtihan oli se että haluan aloittaa koirani kanssa jonkin meille sopivan harrastuksen (ehdotelkaa kivoja harrrastuksia(:) mutta sitä ennen hänestä on koulutettava luotettava,omistajaan kiintynyt,sosiaalinen,reipas schipperke.

asiaa on hieman hankala selittää, mutta kysykää jos jäi epäselväksi.

5

169

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimi jo

      " syy tähän ongelmaan löytyy minusta koska pentuna sosialistaminen jäi liian vähälle,mutta olen valmis tekemään töitä sen eteen että saisin meidän hauvasta kunnon koiran sosiaalisiinkin tilanteisiin ja että voisimme aloittaa harrastuksen josta molemmat pidämme(: "

      Eli nyt vaan sitte sosialistamaan ja harrastamaan.

      Neljä v olet jo haaveillut, nyt voisit jo toteutttaa haavees.

      • ensikertalainen1

        niinpä tietäis vaan mistä alottais... pitäiskö mennä jonnekkin kurssille vai vaan täältä "maaseudulta" keskustaan?


      • mene jo
        ensikertalainen1 kirjoitti:

        niinpä tietäis vaan mistä alottais... pitäiskö mennä jonnekkin kurssille vai vaan täältä "maaseudulta" keskustaan?

        Aivan sama, kunhan meet. Liity johonki koirakerhoon lähistöllä, kyllä ne sit siellä neuvoo.

        Kovin oot laiska.


    • 1516

      No ensin kontaktiharjoituksia ja peruskoulutusta, jos koiran ei kerta ole kiintynyt omistajaan. Minkälaisista jutuista koira tykkää? Voisiko jäljestys olla sopiva? Sitä voi harjoitella kotonakin (meinaan, ettei tarvitse lähteä mihinkään koiraa stressaavaan paikkaan).
      Sitten rupeatte harjoittelemaan myös noita tilanteita, missä on enemmän väkeä. Ensin kauempaa ja vähemmillä ihmis/koiramäärillä, sitten jo väkijoukossa. Koirakaverit olisivat myös hyväksi, jos niitä ei jo ole.
      Toistoja.

      • HotBlodDog

        Tuota ongelmaa voisi lähestyä myös toisinpäin. Eli vie koiran jonnekin sellaiseen täydellisen uppo-outoon paikkaan jossa on paljon ihmisiä, hälinää ja jopa koiria seassa. Tällainen paikka voisi olla vaikka markkinat. Ainakin omalle koiralle palautui korvat päähän alkuperäiseen käyttötarkoitukseensa kun vein sen kerran markkinoille. Siellä vaan kuljettiin markkinavieraiden joukossa koko päivä. Mukana oli sesseä jos jonkin sorttista. Muutama nk. ikiystäväkin(niitä ystäviä jotka mielellään tappaisi tavatessa puolin ja toisin) tavattiin siellä. Koissu oli niin hämillään koko hommasta ettei tajunnut alkaa mitään elämöintiä pitämään kenenkään kanssa ja koko ajan kulki vierellä tarkkaillen minua. Oli kiva nähdä kerrankin koissu hiljaisena. Tosta on jo monta vuotta ja nykyään kulkee melkoisen vahvahermoisena siellä missä minäkin vaikka ottaa edelleen etäisyyttä jos mahdollista, mutta tiukoissa paikoissa hakee tukea minulta eikä yritä tehdä omia päätöksiä tai jaella mitään fatwoja kenellekään. Tuli siis miltein laakista ihan kelpo koiruus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2025
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1377
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1122
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      105
      952
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      795
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      602
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe