kuukautiset....

Täytän piakkoin 15 ja kuukautiset alkoi joulukuussa mutta sen jälkeen niitä ei ole ollut onko se normaalia vai mistä kiikastaa?
3189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On ihan normaalia. Jos ei parin vuoden sisällä tule uudestaan, mene lääkäriin.

Äänestä

Ekojen ja toisien menkkojen välillä voi olla jopa vuosi. Googlatkaa hyvät ihmiset

Äänestä

Hei!

Muissa vastauksissa jo todettiinkin aivan oikein: harvalla kuukautiset ovat säännölliset heti ensimmäisestä vuodosta alkaen. On hyvin tavallista, että ensimmäisten ja niitä seuraavien kuukautisten välillä voi olla pitkäkin aika.

Mikäli kuukautisia ei kuulu uudelleen puolen vuoden kuluessa, kannattaa kuitenkin mainita asiasta esim. kouluterveydenhoitajalle.

Terveisin:

-Klinikin lääkäritiimi

Klinik - terveyspalvelusi netissä
www.klinik.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjälp kirjoitti:

Täytän piakkoin 15 ja kuukautiset alkoi joulukuussa mutta sen jälkeen niitä ei ole ollut onko se normaalia vai mistä kiikastaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu