Miten saan 1000gigan ulkoisen kovalevyn ja samsung galaxy tab 4 saa toimimaan keskenään? Kun yhdistän ne adapterilla niin tulee ilmoitus että usb muisti on tyhjä tai sitä ei tueta. Luin jostain että kovalevy pitäisi alustaa fat32 formaattiin. Miten tuo tehdään ja onko siinä jotain koko rajoituksia?
ulkoisen kovalevyn käyttö tab 4ssä
sämsöng
75710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeile: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop&hl=fi
Miten tuo liittyy kovalevyn kytkemiseen tablettiin?
Siten että sen avulla kovalevyn voi saada näkyville. Katsos kun Samsungin oma tiedostonhallinta sovellus ei välttämättä ymmärrä näidenpäälle yhtään mitään.
Rajoitettu käyttis, rajoitetut ominaisuudet.
Pikemminkin rajoitettu sovellus.
Android on rajoitettu käyttis, joten rajoitetut ominaisuudet.
Oletan, että triviaaliasiat on kunnossa, eli OTG-kaapeli on paikallaan yms.
Mahdolliset ongelmakohdat ovat:
- Virran syöttö riittämätön jos USB-liitännästä virran ottava levy. Virtaa syöttävä
USB-hubi väliin
- Tiedostojärjestelmän tyyppi. Usein nuo isot levyt ovat NTFS-tyyppisiä, jolloin tarvitset sen osaavat ohjelman tabiisi. Fat32 rajoite on 4GB:n rajoite tiedostojen koolle (esim. pitkät leffat), eli NTFS-mountteri voisi olla parempi. Voi tosin edellyttää ruuttausta tabillesi.