hobiteista

erikoistutkija

Täällä liikkuu varmasti guruja, jotka osaisivat ehkä kertoa huonomuistiselle löytyykö Tolkienin tuotannosta tarkempaa selitystä hobittien alkuperästä. Silmarillionissahan ihmisten, haltioiden, kääpiöiden ja muidenkin otusten luominen on selitetty mutta mistä hobitit tulivat?
TSH:n alussa kerrotaan muistaakseni, että he tulivat jostain Sumuvuorten takaa, mutta ovatko he alunperin jonkinlainen mutaatio ihmisistä vai ihan alunperinkin oma "lajinsa".

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masa

      Joskus ammoisina aikoina löysin netistä sivun, jossa selitettiin hobittien syntyneen kääpiön ja ihmisen risteytyksestä.

      En kyllä mene sanomaan mitään tuon luotettavuudesta.

    • ers

      Muistaakseni asiaa ei täsmennetä. Tarinan sisäisen logiikan mukaan syynä oli että Hobotit eivät herättäneet huomiota ennen kuin vuoden 1000-1500 paikkeilla Kolmatta Aikaa. Yleisestihän heitä pidetään ihmisinä, joiden pituus vain sattuu olemaan huomattavasti lyhyempi.

      Tolkienin kirjeissä (The Letters of J.R.R.Tolkien) Tolkien vastaa kirjeessä 131 Hobittien alkuperästä näin:

      "In the middle of this age the Hobbits appear. Their origin is unknown (even to themselves) for they escaped the notice of the great, or the civilised peoples with records, and kept none themselves, save vague oral tradition, until they had migrated from the borders of Mirkwood, fleeing from Shadow, and wandered westward, coming into contact with the last remnants of the Kingdom of Arnor."

      Sivun alalaidassa vielä huomautetaan kirjan kokoajan kirjoituksessa, että Hobitit on tarkoitettu ihmisten haaraksi, eikä heillä ole sukua kääpiöille ja haltioille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4801
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3745
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      182
      3395
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      76
      3175
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1921
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe