Ylen ohjelmat huonoja

Katselija

On ihan kuin entisessä Neuvostoliitossa eläisi kun tv:n omistamisesta pitää maksaa vaikkei katsoisi yleisradion kanavia. Ratkaisu tv-maksuongelmaan olisi simppeli. Muutetaan yleisradion kanavat kortilla toimiviksi ja vain ne jotka maksavat saavat katsoa. Jotkut väittävät sitten varmaankin että mahdollisissa kriisitilanteissa ei sitten saada viestiä perille niille ihmisille jotka eivät ole hankkineet korttia. Siihenkin on yksinkertainen ratkaisu: silloin lähetetään lähetykset salaamattomina. Sitä paitsi olen 100 % varma että myös kaupalliset kanavat lähettävät kriisitiedotteitaan joten ei suomalaiset pimentoon jäisi. Tätä tosiseikkaa ei vain tahdota hyväksyä, sillä se tekisi loven yleisradion toimintaan ja toimintaa jouduttaisiin rajusti supistamaan. Silloin ei ehkä enää olisi mitään hallintoneuvostoja ja muita suojatyöpaikkoja tuhansille ihmisille.

9

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei todellakaan

      Väitätkö muka seuraavia ohjelmia huonoiksi:

      Ajankohtainen kakkonen
      A-piste
      Atlas
      Avara luonto
      Dokumenttiprojekti
      Kansakunnan lisämuisti
      Kuningaskuluttaja
      Prisma
      Silminnäkijä
      TV-Uutiset
      Ulkolinja
      Uusi kino
      jne..

      • Toinen katseja

        Kyllä väitän, että juuri nuo ohjelmat ovat niitä huonoja.


      • naama

        Kuka ihme tuommoista vakavahenkistä propagandaa jatkuvasti jaksaisi katsella? Yhtä hyvin voisi ottaa tietosanakirjan käteen ja jättää sarjakuvat pois. Nuo ovat juuri huonoja ohjelmia, huonojen uutisten tapaisia joita pitäisi yrittää välttää. Verenpaine ja huolet vain kasvavat kun noita ohjelmia katsoo, eli parempi jättää katsomatta.


      • kylläh
        naama kirjoitti:

        Kuka ihme tuommoista vakavahenkistä propagandaa jatkuvasti jaksaisi katsella? Yhtä hyvin voisi ottaa tietosanakirjan käteen ja jättää sarjakuvat pois. Nuo ovat juuri huonoja ohjelmia, huonojen uutisten tapaisia joita pitäisi yrittää välttää. Verenpaine ja huolet vain kasvavat kun noita ohjelmia katsoo, eli parempi jättää katsomatta.

        Juu ja Popstarsia ja Miljonäärijussia kannattaa katsoo ku siitä oppii sitä oikeeta elämää.


      • mikä on huonoa
        Toinen katseja kirjoitti:

        Kyllä väitän, että juuri nuo ohjelmat ovat niitä huonoja.

        Miksiköhän?


      • yletön

        Täyttä roskaa. Ei kiinnosta pätkääkään kuten ei muukaan ylen suoltama törky. Vai voiko joku vakavalla naamalla väittää noita laadukkaiksi?? :D No, saahan sitä roskaa tuijottaa jos siltä tuntuu..


    • öööööööööööööööööö

    • rivikansalainen

      tulee hömppää ja skeidaa niin onhan YLE niiden rinnalla parempi.

      • Muutama fakta

        Muiden kanavien tarjonta nyt hakkaa ylen propaganda- ja roskatuutin 100-0. Laadutonta shaissea jota tuijottavat korkeintaan yksinäiset, umpitylsät snobit ja jotkut eläkeläiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3043
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe