Äikän opet!

vaikeaa

Poika sai kokeesta kasin, jossa käsiteltiin sanaluokkia ja sijamuotoja. Teettekö samoin, että vähennätte tällaisessa kokeessa oikeinkirjoituksesta pisteitä?

5

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxxxxx

      Ei oikeinkirjoitus vähennä pisteitä, vaan virheet oikeinkirjoituksessa... :P

    • rgf

      "...kasin, jossa käsiteltiin sanaluokkia ja sijamuotoja"?

    • äåpölo

      Jos poika on tullut äitiinsä, kasi on erinomainen arvosana äidinkielestä.

    • ainaAina

      Kirjoitusvirheet vaikuttavat aina, myös historiankokeessa, mutta erityisesti äidinkielessä.

    • opex

      Toisinaan kyllä, erityisesti törkeimmissä tapauksissa, siis sellaisissa, jotka ovat aivan puhdasta välinpitämättömyyttä. Jos kasiluokalla aloittaa virkkeet pienellä alkukirjaimella eikä vaivaudu käyttämään pisteitä, niin kyllä sopiikin rokottaa. Pahimmillaan oppilas kirjoittaa väärin, vaikka sama sana olisi tehtävänannossa oikein, että senkun kopioisi vain.

      On todella surullista, että nykyoppilaat tuppaavat ajattelemaan, että pilkuilla on väliä vain välimerkkikokeessa tai että oikeinkirjoituksella on väliä vain äikässä. Niitä asioista opetellaan ihan sitä varten, että osaa ilmaista itseään kirjoittamalla missä vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11013
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4487
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3989
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3866
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      23
      3524
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe