Saako Suomi rahaa EU:sta pakolaisia varten?

palsta4

En voi ymmärrä, miksi Suomi ottaa pakolaisia? Miksi suomalaisten on pakko elättää heidät?

6

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiElämä

      Ymmärrän. Ajateellanpas mukavaa naapuriamme Venäjää. Venäjä hyökkää Suomeen, mihin naiset, lapset? Kuka maksaa?! Itse toivoisin jos näin kävisi että joku maa ottaisi meidän naiset ja lapset.

      Toinen ajatus: Suomen laki kieltää kristin uskon. siitä saa kuoleman rangaistuksen. Luulen että aika moni kristitty toivoisi että joku maa ottaisi heidät vastaan, ettei henki menisi.

      Riittivätkö?

      Toivottavasti sinua hoitaa vanhain kodissa liuta PAKOLAISIA, jotka ovat päässeet Suomessa kouluuun ja elävät normaalia elämää. eikä maahanmuutajia, nämähän ovat kaksi aivan eri asiaa. EU sisältä voi tulla korkeasti kouluteetu MAAHANMUUTTAJA Suomeen.

      • jurva

        Jos tulisikin, vaikka ei tule, niin luuletko, että ne rupeaisivat huonolla palkalla hoitamaan vanhuksia. Älä unta näe.


    • asldföasfölkj

      monikulttuurinen perhe palstalla kysymys miksi suomi ottaa pakolaisia? Onko kaikki maahanmuuttajat pakolaisia? Vai etkö tiedä mikä pakolaisen määritelmä on?

    • Chomchom

      Pakolaisia tulee Suomeen kiintiöiden kautta ja itsenäisesti turvapaikanhakijoina. Kiintiöpakolaisille on jo myönnetty pakolaisstatus (UNHCR). Turvapaikanhakijoille voidaan myöntää turvapaikka/oleskelulupa suojelun tarpeen perusteella. Käytäntöjä säätelevät kansainväliset sopimukset, joihin Suomi on sitoutunut. Pakolaiskiintiön määrittelee eduskunta vuosittain.

      Mieheni on tullut Suomeen pakolaisena, mutta sinun ei tarvitse elättää häntä. Alkuvaiheessa hän opiskeli opintotuen avulla, mutta toisaalta hänellä oli Suomeen tullessaan jo peruskoulutus ja -terveydenhoito. Nyt hän on työelämässä ja maksaa veroja suhteessa käyttämiinsä yhteiskunnan palveluihin reilusti enemmän kuin minä tai lapsemme.

    • Merkityksetön

      Kun suomesta lähdettiin muualle elintasopakolaisiksi oli vastassa ankara työ. Työtä tehtiin alipalkattuna vähintään 12-14 tuntia päivässä. Työ uuvutti ja oltiin valmiita vuoteeseen ja suraavaan työpäivään. Palkan kyllä sai säntillisesti mutta työ oli tosi rankkaa ja tyhminä suomalaisina sitä tehtiin kunnian ja maineen vuoksi vielä enemmän. Se oli länttä se. Sitten kun lähdettiin itään oli vastassa vankileirit ja pakkotyö nälkäruokapalkka ja lopuksi ammotti takana maakuoppa ja oli kuula kallossa. Rankkaa mutta totta. Kukaan ei paaponut eikä päivitellyt. Jos ei pärjännyt oli oma vika. Kunta tai soisiaalihuolto oli tuntematon käsite. Nyt juuri näitten vanhempien lapset ja lastenlapset saavat kustantaa mitä mirkillisimmistä syistä suomeen saapuvia pakolaiia jotka eivät tee työtä eivätkä aio ikinä tehdä koska lapsiperheinä tuet ovat päätähuimaavia. Ei kukaan halua pahaa knellekään mutta silloin kun oman maan kansalaiset ovat huonommassa asemassa ja suomesta annetaan valheellinen kuva missä kaikilla on kaikkea pitäisi hälytyskellojen soida. Tätä kansaa voi nöyryyttä mutta vain määrättyyn rajaan asti. Se pitäisi ottaa huomioon myös lakeja ja aseuksia väsättäessä.

    • filosofointi

      Koska käsitteen Suomi on tarkoitus olla sivistynyt yhteiskunta. Sivistyksen tasoa voidaan myös mitata sillä, miten kohdellaan heikommassa asemassa olevia tai köyhempiä. Se on sitä nykyaikaa. Voisi tietenkin pohtia myös sitä, mikä on Suomi tai suomalaisuus ja miten se rajataan tai määritellään. Miten muuten perustelet tuon elättämisen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe