Saako Suomi rahaa EU:sta pakolaisia varten?

palsta4

En voi ymmärrä, miksi Suomi ottaa pakolaisia? Miksi suomalaisten on pakko elättää heidät?

6

124

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiElämä

      Ymmärrän. Ajateellanpas mukavaa naapuriamme Venäjää. Venäjä hyökkää Suomeen, mihin naiset, lapset? Kuka maksaa?! Itse toivoisin jos näin kävisi että joku maa ottaisi meidän naiset ja lapset.

      Toinen ajatus: Suomen laki kieltää kristin uskon. siitä saa kuoleman rangaistuksen. Luulen että aika moni kristitty toivoisi että joku maa ottaisi heidät vastaan, ettei henki menisi.

      Riittivätkö?

      Toivottavasti sinua hoitaa vanhain kodissa liuta PAKOLAISIA, jotka ovat päässeet Suomessa kouluuun ja elävät normaalia elämää. eikä maahanmuutajia, nämähän ovat kaksi aivan eri asiaa. EU sisältä voi tulla korkeasti kouluteetu MAAHANMUUTTAJA Suomeen.

      • jurva

        Jos tulisikin, vaikka ei tule, niin luuletko, että ne rupeaisivat huonolla palkalla hoitamaan vanhuksia. Älä unta näe.


    • asldföasfölkj

      monikulttuurinen perhe palstalla kysymys miksi suomi ottaa pakolaisia? Onko kaikki maahanmuuttajat pakolaisia? Vai etkö tiedä mikä pakolaisen määritelmä on?

    • Chomchom

      Pakolaisia tulee Suomeen kiintiöiden kautta ja itsenäisesti turvapaikanhakijoina. Kiintiöpakolaisille on jo myönnetty pakolaisstatus (UNHCR). Turvapaikanhakijoille voidaan myöntää turvapaikka/oleskelulupa suojelun tarpeen perusteella. Käytäntöjä säätelevät kansainväliset sopimukset, joihin Suomi on sitoutunut. Pakolaiskiintiön määrittelee eduskunta vuosittain.

      Mieheni on tullut Suomeen pakolaisena, mutta sinun ei tarvitse elättää häntä. Alkuvaiheessa hän opiskeli opintotuen avulla, mutta toisaalta hänellä oli Suomeen tullessaan jo peruskoulutus ja -terveydenhoito. Nyt hän on työelämässä ja maksaa veroja suhteessa käyttämiinsä yhteiskunnan palveluihin reilusti enemmän kuin minä tai lapsemme.

    • Merkityksetön

      Kun suomesta lähdettiin muualle elintasopakolaisiksi oli vastassa ankara työ. Työtä tehtiin alipalkattuna vähintään 12-14 tuntia päivässä. Työ uuvutti ja oltiin valmiita vuoteeseen ja suraavaan työpäivään. Palkan kyllä sai säntillisesti mutta työ oli tosi rankkaa ja tyhminä suomalaisina sitä tehtiin kunnian ja maineen vuoksi vielä enemmän. Se oli länttä se. Sitten kun lähdettiin itään oli vastassa vankileirit ja pakkotyö nälkäruokapalkka ja lopuksi ammotti takana maakuoppa ja oli kuula kallossa. Rankkaa mutta totta. Kukaan ei paaponut eikä päivitellyt. Jos ei pärjännyt oli oma vika. Kunta tai soisiaalihuolto oli tuntematon käsite. Nyt juuri näitten vanhempien lapset ja lastenlapset saavat kustantaa mitä mirkillisimmistä syistä suomeen saapuvia pakolaiia jotka eivät tee työtä eivätkä aio ikinä tehdä koska lapsiperheinä tuet ovat päätähuimaavia. Ei kukaan halua pahaa knellekään mutta silloin kun oman maan kansalaiset ovat huonommassa asemassa ja suomesta annetaan valheellinen kuva missä kaikilla on kaikkea pitäisi hälytyskellojen soida. Tätä kansaa voi nöyryyttä mutta vain määrättyyn rajaan asti. Se pitäisi ottaa huomioon myös lakeja ja aseuksia väsättäessä.

    • filosofointi

      Koska käsitteen Suomi on tarkoitus olla sivistynyt yhteiskunta. Sivistyksen tasoa voidaan myös mitata sillä, miten kohdellaan heikommassa asemassa olevia tai köyhempiä. Se on sitä nykyaikaa. Voisi tietenkin pohtia myös sitä, mikä on Suomi tai suomalaisuus ja miten se rajataan tai määritellään. Miten muuten perustelet tuon elättämisen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      282
      7919
    2. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2040
    3. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1495
    4. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      161
      1335
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      63
      1256
    6. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      19
      1043
    7. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      1009
    8. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      961
    9. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      942
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      44
      881
    Aihe